Babutsa (Dikenli İncir) Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

   19.05.2020
   Babutsa (Dikenli İncir) Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

   Babutsa (Dikenli İncir) Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir? Babutsa meyvesi dikenli incir ya da kaktüs meyvesi olarak da bilinir. Babutsa meyvesi, Nopales kaktüslerinin yapraklarında yetişen, Opuntia cinsine ait bir meyvedir ve bilimsel adı Opuntia ficus-indica’dır. Ayrıca Hintçe Nagfani, Telugu’daki Nagajemudu, Malayalam’daki Kallimullpazham ve Gujarati’deki Dindla olarak da anılır. Genç bitkiler yenilebilir ve genellikle Meksika yemek kültürünün bir parçasıdır.

   Babutsa meyvesi, dikenli sert bir dış cilde ve yenilebilir daha yumuşak iç ete sahip silindirik bir meyvedir. Başlangıçta yeşildir ve çoğu bitkide olgunlaştıkça kırmızımsı-pembe olur. Çiğ, haşlanmış ya da ızgara yapılarak yenilebilir. Meyve suyu ve reçel yapmak için de kullanılır. Bu lezzetli olan oval meyveler, dikenli kaktüs yapraklarının tepelerinden filizlenir.

   Tadı karpuz ve ahududu ile benzerdir, salatalık benzeri bir kokuya da sahiptir. Artan popülaritesi ile babutsa meyvesi artık Avrupa ve Avustralya’da da yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Meyve sadece lezzeti için değil, aynı zamanda sağlık yararları için de sık bir şekilde tercih edilmektedir. Antienflamatuar, antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikleri bu dikenli meyveyi popüler hale getirdi.

   Babutsa Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Babutsa meyvesinin faydaları arasında kolesterol düzeylerini minimale indirme, kilo vermeye yardımcı olma, sindirim sürecini onarmak, kanserli hücrelerle mücadele etme, şeker hastalığı riskini azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve Alzheimer gibi bilişsel sorun riskini en aza indirme gibi önemli etkenler yer alır. Genel olarak babutsa meyvesinin faydaları şunlardır:

   • Babutsa Meyvesi Kilo Vermede Potansiyel Bir Rol Oynar

   Obezite küresel bir salgındır ve en erken zamanda yönetilmesi gerekir. Zararlı ilaçlar ya da cerrahi gibi aşırı önlemlere başvurmak yerine, bu soruna basit bir çözüm de bol miktarda diyet lifi tüketmek olabilir. Babutsa meyvesi, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve açlık panglarını azaltacak lif içerir. Ayrıca, diyet yağını bağlayarak ve sistemden atarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bağırsaklar, diyet yağını emme şansına sahip olmadığından dolayı bu meyve, etkili bir şekilde kilo kontrolüne ve hatta kilo kaybına yardımcı olur.

   • Babutsa Meyvesi Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

   Babutsa meyvesi kandaki kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Lif (pektin) içeriği, LDL kolesterolün (kötü kolesterol) vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için bundan sorumlu tutulabilir. Yapılan deneyler, bu meyvenin hem plazma seviyelerini hem de karaciğer kolesterol seviyelerini azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca, içeriğinde bulunan bazı fitosteroller kolesterol metabolizmasını olumlu yönde değiştirebilir. Yüksek kolesterol seviyelerinin durumu olan hiperlipidemi de kontrol altına alınabilir.

   • Babutsa Meyvesi Temel Mikro Besinlerin Kaynağıdır

   Babutsa meyvesi içeriğinde bulunan temel mikrobesinler C vitamini, folat, B6 vitamini, niasin, riboflavin, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyumdur. Bunlardan en yüksek DV değeri C vitamini ile beraber magnezyum tarafından tutulur. Bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, vücudunuza çeşitli metabolik ve fizyolojik süreçler için gerekli olan bu mikro besinleri sağlayabilir.

   • Babutsa Meyvesi Kanser Hücreleriyle Tam Manasıyla Savaşır

   Bu meyvedeki flavonoid bileşikleri meme, pankreas, prostat, yumurtalık, mide, akciğer ve servikal kanseri riskini azaltır. Laboratuar ve fare modellerinde kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Ayrıca bu kanserli hücrelerin daha yüksek konsantrasyonlarda ölümüne neden oldular. Bu bileşikler ayrıca, serbest radikalleri çıkarma ve pro-oksidan enzimlerin aktivitelerini geliştirme yeteneğine sahiptir.

   • Babutsa Meyvesi Ülser Gelişimini Engeller

   Hem zihinsel hem de fiziksel stres, gastrointestinal mukozada değişikliklere sebep olabilir ve mide ülseri ile sonuçlanabilir. Enflamasyon (iltihap), mide duvarına zarar veren pro-enflamatuar bileşiklerde bir artış olduğu için ortaya çıkar. Babutsa meyvesi, mide mukozası üzerinde olumlu bir etki yapar ve bu aktivite esas olarak bu meyvede bulunan betanin adı verilen bir bileşik tarafından kolaylaştırılır. Gastrik mukus üretimi düzenlenir ve ayrıca, iltihap önleyici kimyasallarda bir azalma vardır. Bunun sonucu olarak, babutsa meyvesinin tüketimi ile ülser gelişme şansı oldukça azalmaktadır.

   • Babutsa Meyvesi Kan Şekerini Düzenler

   Babutsa meyvesi, genel olarak hipoglisemik aktivitesiyle bilinir. Bu özellik, bu meyvenin ya da ekstraktının yutulmasının, yüksek kan şekeri seviyelerini düşürebileceği ve normal seviyelerini koruyabileceği anlamına gelir. Hem diyabetik hem de anti diyabetik fareler üzerinde yapılan farklı deneyler, kan şekeri seviyelerinde bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bu azalmanın ana mekanizması, glikozun bağırsak emiliminde bir azalmadır. Babutsa meyvesinin, pektin ve lif içeriği bu aktiviteden sorumlu kabul edilir. Kan şekeri düzeyleri kontrol altına alındığında, tip 2 diyabet kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

   • Babutsa Meyvesi Kolonu Temizler

   Babutsa meyvesinin yüksek lif içeriği yalnızca kan şekeri ya da glikoz ve kolesterol düzeylerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kolonun genel işleyişini düzenlemeye de yardımcı olur. Yeteri oranda glikoz emilir ve sağlıksız yağlar ile beraber aşırı safra vücuttan atılır. Bu durum, kolonu optimum sağlıkta tutacaktır. Kolonun maruz kaldığı iltihaplanma ve oksidatif stres de yüksek oranda hafifletilir. Meyvede var olan antioksidanlar, serbest radikalleri ve iltihaplanmaya neden olan bileşikleri ortadan kaldırır.

   • Babutsa Meyvesi Mideyi Yatıştırır

   Özellikle de Meksika’da insanlar, bağırsak hareketlerini düzenlemek için her gün babutsa meyvesi tüketir. Bu meyve, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur ve kabızlığı yüksek oranda önler. Meyvede var olan bileşiklerin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri de mide sağlığına yardımcı olmaktan ve onu yatıştırmaktan sorumludur.

   • Babutsa Meyvesi Karaciğeri Korur

   Babutsa meyvesi karaciğer hasarını önlemek için reçel veya başka formlarda tüketilebilir. Bu süper meyve, karaciğerdeki bu tür bileşiklerin neden olduğu oksidatif stresi azaltabilen bol miktarda antioksidan içerir. Esas olarak serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını ve vücudun bu bileşiklere karşı antioksidan aktivitesinin arttırılmasını içeren hepatoprotektif aktivite uygular.

   • Babutsa Meyvesi Bağışıklığı Büyük Oranda Kuvvetlendirir

   Babutsa meyvesinin C vitamini içeriği, bu özel sağlık yararından sorumludur. C vitamini, vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisini arttırır. Enfeksiyöz mikroorganizmaların vücuttan öldürülmesi ve ortadan kaldırılması sürecini üstlenen beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır. C vitamini ayrıca, bir antioksidan görevi görür ve vücuttaki serbest radikal hasarını azaltır. Bu aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

   • Babutsa Meyvesi Kalp Hastalığına Karşı Korur

   Babutsa meyvesinin lif içeriği, vücuttaki kolesterol düzeylerini azaltmaya ve kan basıncını korumaya yardımcı olur. Böylece hipertansiyon ve kötü kolesterol kontrol altına rahat bir şekilde alınır. Bu faktörler, ateroskleroz, koroner kalp hastalığı ve diğer kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Babutsa meyvesinin antioksidanları da kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Babutsa meyvesi biyolojik olarak aktif flavonoidler, kan trombosit yapışkanlığını normalleştirir ve bu durum da iyi kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Bu sebeple doktorlar genellikle kardiyovasküler hastalığı hafifletmek için babutsa meyvesi tüketmeyi önerir.

   • Babutsa Meyvesi Hipertansiyonu Azaltır (Yüksek Tansiyon)

   Babutsa meyvesi, mineral potasyum açısından zengindir. Bu meyve tüketildiği zaman bu mineral, kan damarları üzerindeki basıncı azaltabilir ve yüksek kan basıncı seviyelerini düşürebilir. Bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, normal kan basıncı düzeylerini korur ve hipertansiyondan rahatlama sağlayabilir. Bu meyvede bulunan betalain ayrıca kan damarlarının iç duvarlarını güçlendirerek kardiyovasküler sağlığın geliştirilmesine de yardımcı olur.

   Sizlere bu yazımızda babutsa meyvesinden bahsetik aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet