B9 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   12.04.2020
   B9 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   B9 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Folik asit ve folat birbirinin yerine kullanılsa da, metabolik etkileri tam manasıyla farklıdır. Folat, çeşitli hayvansal gıdalar ve bitkiler bulunan B9 vitamininin doğal bir formudur. Folik asit ise vitaminlerin sentetik olan formudur ve takviye edilmiş gıdalar ile takviyeler de bulunur.

   B9 vitamininin faydaları arasında doğum kusurlarını engellemek, erken olan yaşlanmayı önlenmek, psikolojik sorunları tedavi etmek, vücudun yüksek oranda kırmız kan hücresi üretmesini sağlamak ve kalp krizi riskini azaltmak gibi önemli özellikler bulunur. Diğer faydaları arasında ise depresyonla tam manasıyla mücadele etmek, koenzim işlevini görmek, kasların oluşumunu desteklemek, serbest radikallerle yüksek oranda mücadele etmek, kanser oluşma riskini minimuma indirmek ve doğurganlığa yardım etmek gibi faktörler sayılabilir.

   B9 Vitamini Ne İşe Yarar

   DNA sentezi ile beraber amino asitlerin metabolizması için B9 vitamini ya da folik asit mutlaka gereklidir. Bu vitamin formu, öncelikle fetal sağlık ve gelişimdeki rolü için de son derece popülerdir. Folik asit, omurilik sorunları önlemek ve doğmamış bir bebeğin sinirsel sistemini yüksek oranda geliştirmek amacıyla da şiddetle tavsiye edilmektedir.

   B9 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   B9 vitamini, kalsiyum ve demir, uzun yıllardır doğum öncesi bebek sağlığı için en önemli unsurlar olarak kabul edilmiştir. Bununla beraber vücudun genel sağlığını teşvik etmek amacıyla da B9 vitamininin sayılamayacak kadar faydası vardır. B9 vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • B9 Vitamini Doğum Kusurlarını Önlemek İçin En İyi Vitamin Formudur

   Muhtemelen vitaminin, gebeler arasında oldukça popüler olmasının en önemli nedeni de budur. B9 vitamini, doğumsal kusurları engellemesiyle bilinir ve doğacak bebeğin iyi bir omurga geliştirmesini sağlar. Bebek bekleyen bir anne, B9 vitamini eksikliğinden muzdaripse, sinir tüpü kusurları da dahil olmak üzere birçok sorun geliştirebilir.

   • B9 Vitamini Erken Yaşlanmayı Engeller

   Yaş ilerlemesiyle beraber cilt sarkmaları da meydana gelir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, düzenli bir şekilde B9 vitamini tüketen kişilerin, kırışıklık ya da ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerinin başlangıcını olabildiğince geciktirebileceğini göstermektedir. B9 vitamini takviyeleri ayrıca, insan vücudu üzerinde stres hormonlarının üretilmesini önleyerek de yaşlanmayı geciktirebilir. Tüm bunlara ek olarak B9 vitamini ayrıca, metabolizmayı yüksek oranda hızlandırır ve besinlerin, çok etkili bir biçimde emilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple uzun yıllar boyunca genç kalmak isteyen kişiler, günlük yiyeceklerinde iyi miktarda folat kaynakları tüketmeli ya da doktor kontrolünde bir folik asit takviyesi kullanmalıdırlar.

   • B9 Vitamini Kalp Krizi Riskini Engeller

   Birçok insan, fazla homosistein (bir çeşit amino asit) yüksek oranda kalp sorunlarına yol açtığını ve felç riskini de arttırabileceğini bilmezler. B9 vitamininin belki de en önemli faydalarından birisi iyi bir kalp sağlığını desteklemek amacıyla vücut üzerindeki homosistein düzeylerini dengelemesidir. Bu vitamin ayrıca, çok sayıda kalp problemlerini engellemek için insan kalbindeki kolesterol birikimini de kontrol etmektedir.

   • B9 Vitamini Zihinsel Sorunları Tedavi Eder

   B9 vitamini tüketmenin bir diğer önemli faydası da birçok duygusal durum bozukluklarını başarılı bir biçimde tedavi edebilmesidir. Bu sebeple birçok uzman, depresyon ile beraber kaygıyı hafifletmek için bir folik asit takviyesi reçete etmektedir.

   • B9 Vitamini Vücudun Yüksek Oranda Kırmızı Kan Hücresi Üretmesine Yardımcı Olur

   B9 vitamini, kırmızı kan hücresi bölünmelerinde ve vücudun replikasyonda kullanılmaktadır. Ayrıca bu vitamin formu, vücudun bu hücreleri nasıl üretebileceğine dair karmaşık olan prosedürü de destekler. Bu önemli vitaminin eksikliği, megaloblastik anemi olarak da bilinen bir sağlık sorununa yol açabilir. Bu durum, bir kişinin çok fazla düzeyde kan hücresine sahip olmadığı ya da sahip olduğu kırmızı kan hücrelerinin yüksek oranda büyük olduğu bir sağlık sorunudur. Bu vitamin, doğrudan vücudun diğer B-Kompleks vitaminleriyle beraber daha fazla kan hücresi (eritropoez olarak bilinir) üretme sürecini geliştirmesine büyük oranda yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri üretmek amacıyla gerekli olan tek besin maddesi B9 vitamini olmamasına rağmen bu vitamin, ilgili süreçte oldukça önemli bir rol oynar. Bu sebeple kansızlık (anemi) tedavisi için tavsiye etmek, evrensel bir tamamlayıcı anlamına gelir.

   • B9 Vitamini Depresyonla Mücadele Eder

   Folat, doğal bir şekilde antidepresan özelliklere sahiptir. Sebepsiz olarak depresyondaysanız, bunun sebebi düşük folat seviyelerinden kaynaklanabilir. Çünkü folat, dopamin ve serotonin (mutluluk hormonları) üretiminde oldukça önemli bir rol oynar. Anksiyete ve depresyon, bu önemli nörotransmitterlerin dengesiz olmasına sebep olur. B9 vitamin, birçok popüler antidepresan ile tam manasıyla aynı etkileri sunmaktadır. B9 vitamini, kişiler arasında depresyon belirtilerini hafifletmek ve kaygı seviyelerini minimal düzeye için oldukça yararlıdır. Bu vitamin ayrıca, yeme bozukluğu yaşayan kişilere de büyük oranda yardımcı olur. Kadınlarda, östrojen düzeyi eksikliği ve termoregülatör sistemdeki bir sorun sebebiyle meydana gelen menopoz sonrası sıcak basması durumlarının yaşanması oldukça yaygındır. B9 vitamininin, menopozdan sonra kadınlarda östrojen düzeylerini arttırdığı ve depresyon belirtilerini tersine çevirdiği kanıtlanmıştır.

   • B9 Vitamini Koenzim Aktivitesini Arttırır

   B9 vitamini, çok önemli bir koenzim olarak kabul edilmektedir. Bu durum, DNA sentezi gibi vücudun birçok önemli durumunu gerçekleştirmek için diğer enzimlerle oldukça verimli bir biçimde çalıştığı anlamına gelir.

   • B9 Vitamini Kasların Yapısını Destekler

   Kas dokularını olumlu bir şekilde inşa etmeyi ve desteklemeyi istiyorsanız B9 vitamini tüketmelisiniz. Bu vitamin, kaslarınızı yıpranma ve günlük aşınma etkilerinden korumanızı sağlamanın en etkili yollarından biridir.

   • B9 Vitamini Serbest Radikallerle Mücadele Eder

   B9 vitamini, vücuttaki serbest radikalleri tam manasıyla yok etmek için önemli bir antioksidan gibi işlev görür. C ve E vitaminlerine ek olarak bu vitamin, esasen oksijen metabolizmasının yan ürünleri olan ve toksisiteye büyük oranda yol açan serbest radikallerden kurtulmak için oldukça gereklidir. Düzenli bir şekilde B9 vitamini tükettiğiniz zaman vücut toksinleri başarılı bir şekilde temizler ve vücut üzerindeki serbest radikallerle ilişkili en az 20’den fazla hastalıktan da korunmanızı sağlar.

   • B9 Vitamini Kanseri Engeller

   B9 vitamininin bir diğer dikkat çekici faydası ise nükleik asitlerin oluşumu için çok önemli olmasıdır ve DNA moleküllerinin stabilitesi, sentezi ve onarımında bir kofaktör olarak işlev görmesidir. Bu durum, genlerin ekspresyonunu ve hücre farklılaşmasını kontrol etmek için oldukça önemlidir. DNA metilasyonu kontrol edilmediği zaman anormalliklerin gelişmesi sık bir şekilde yaygındır. Sonuç olarak bu durum, kansere yol açar. Birçok kanser tipi geliştirme riski, düzenli bir şekilde B9 vitamini tüketimi sürdürülerek yüksek oranda azaltılabilir.

   • B9 Vitamini Doğurganlığı Arttırır

   B9 vitamini, DNA’yı sentezlemeye yardımcı olduğundan dolayı fetüsün hayatta kalabilmesini ve büyük oranda gelişmesini teşvik etmektedir. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre uzmanlar, geçici bir süre için bile vücutta yetersiz miktarda B9 vitamininin bulunmasının üreme sağlığı için çok olumsuz sonuçlara yol açabileceğini bulmuşlardır. Bu vitamin tüketilerek doğurganlık seviyesi yüksek oranda artacaktır.

   B9 Vitamini İçeren Besinler

   B9 vitamini eksiliğini gidermek için bol bol sebze ve meyve tüketmek oldukça önemlidir. B9 vitamini için tüketebileceğiniz besinler Kuşkonmaz, portakal, Ispanak, Brüksel Lahanası, Brokoli, Karnabahar, Kara Lahana, Kırmızı Mercimek, yeşil mercimek, pırasa, pazı, Semiz otu, Tam Tahıllar, Kivi, Marul, Nane, Bezelye olarak sıralanmıştır.

   Çok çeşitli faydalar sayesinde B9 vitamini, sağlık yararlarının tam manasıyla bir hazinesi olarak kabul edilir. Yiyeceklere mümkün olduğunca çok vitamin kaynağı eklediğinizden emin olmalı ve değerli faydalarını elde etmek için iyi bir B9 vitamini takviyesi yapmalı ya da doktorunuzdan doğru bir dozaj ile uygun bir takviye önermesini istemelisiniz. B9 vitamini, sebze, fasulye, mantar, peynir, mercimek, karnabahar, pirinç, bezelye, muz ve portakalda bulunur.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet