B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   10.04.2020
   B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   B6 vitamini, piridoksin olarak da adlandırılır. B-kompleks ailesine ait olan vitaminlerden biridir ve çok çeşitli fonksiyonları geliştirmede önemli bir rol oynar. Uzmanlar, 50 yaşın altındaki ortalama bir yetişkin için günlük 1.3 mg B6 vitamini dozu önermektedir. Bununla birlikte, 50 yaşın üzerindeki insanlar her gün 1.7 mg tüketmelidir.

   B6 vitamini ya da piridoksinin sayısız faydası vardır. Bu faydalar arasında daha sağlıklı bir cildi desteklemek, karaciğeri detoksifiye etmek, kan damarlarının sağlığını iyileştirmek, bilişsel işlevi düzenlemek, ruh hali değişimlerini hafifletmek, anemiyi (kansızlık) tedavi etmek, göz sağlığını desteklemek ve romatoid artrit semptomlarını hafifletmek gibi önemli özellikler bulunur. Diyabet (şeker hastalığı), karpal tünel sendromunun hafifletilmesi, gebeliğe bağlı mide bulantısının hafifletilmesi ve saç dökülmesinin tedavisi de B6 vitamininin diğer faydaları arasında bulunur.

   B6 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   B6 vitamini yalnızca metabolizmayı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda görme yeteneğini destekler. Bununla beraber cildin sağlığı üzerinde de birçok olumlu işleve sahip bir vitamindir. Ayrıca, karaciğeri yüksek oranda detoksifiye eder ve böbreklerin tam manasıyla düzgün olarak çalışmasına yardımcı olacaktır. B6 vitaminin faydaları genel olarak şunlardan oluşur:

   • B6 Vitamini Daha Sağlıklı Bir Cildi Garantiler

   B6 vitamininin en dikkat çekici faydalarından biri şüphesiz kusursuz bir cildin korunmasına yardımcı olmasıdır. Erken yaşlanma belirtilerini engellemek istiyorsanız B6 vitamini formu, kırışıklıklar ile birlikte ince çizgilerin görünümünü minimale indirmenin en etkili ve doğal yollarından biridir. Kuru cilt, egzama ve sivilce gibi birçok cilt durumunun hafifletilmesinde de bu vitamin formu oldukça faydalı bir şekilde işlev görür. Ayrıca melanom ve sedef hastalığı gibi bazı ciddi cilt bozukluklarını tedavi eder.

   • B6 Vitamini Karaciğeri Detoksifiye Eder

   B6 vitamininin bir başka büyük yararı, istenmeyen kimyasalların vücuttan çıkarılmasında önemli bir rol oynamasıdır. Bu sebeple, karaciğer hastalıkları olan kişilere kronik karaciğer fonksiyon bozukluğunu tedavi etmeleri önerilir.

   • B6 Vitamini Kan Damarlarının Sağlığını Geliştirir

   Bu vitamin formu, kandaki homosistein seviyelerini düzenler. Bu özellik, et gibi kaynaklardan protein tüketerek elde edilen bir amino asit türüdür. Bu bileşiğin yüksek seviyeleri iltihaplanmaya ve birçok kalp hastalığının başlamasına neden olabileceğinden dolayı iyi homosistein seviyelerini korumak için diyetinize B6 vitamini eklemeniz son derece önemlidir. Bir kişi B6 vitamini eksikliğinden muzdaripse, daha fazla vakada kalp krizine yol açabilecek aşırı homosistein geçirmesi muhtemeldir. Ayrıca bu form, birçok kalp rahatsızlığını engellemek için de iyi kolesterol ve kan basıncı seviyelerini korur.

   • B6 Vitamini Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

   B6 vitamini ile ilgili en iyi özelliklerden biri de bilişsel işlevinizi artırmanın doğal bir yolu olmasıdır. Bu vitamin formunun eksikliği, demans ve Alzheimer hastalıkları gibi birçok beyin bozukluğu ile bağlantılıdır. B6 vitamininin etkili bir sinir sistemi için çok önemli olduğunu gösteren yeteri oranda araştırma vardır. Ayrıca bu vitaminin, serotonin ve norepinefrin gibi iyi hormonlar üretilmesinde de olumlu bir etkisi vardır. Bu nedenle çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) da dahil olmak üzere birkaç davranış bozukluğunu başarılı bir şekilde tedavi ettiğine inanmak için birçok neden vardır.

   • B6 Vitamini Duygu Durum Fonksiyonlarını Rahatlatır

   Duygu durum fonksiyonlarını iyileştirmek için doğal bir yol arıyorsanız diyetinize mutlaka birkaç B6 vitamini kaynağı ekleyin. Yakın dönemde yapılan klinik bazı çalışmalar bu vitaminin, beyindeki serotonin seviyelerini arttırdığını ve aynı zamanda depresyonu hafifletmek için diğer mutluluk hormonlarının üretimi üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bir davranış bozukluğu, enerji eksikliği veya konsantrasyonu korumakta sorun yaşayan hastalar bu vitaminin bu özelliklerinden çok büyük fayda sağlayabilir.

   • B6 Vitamini Anemiyi (Kansızlık) Tedavi Eder

   Kanda hemoglobin meydana getirmek için B6 vitamini gerektiğinden dolayı bu vitamin, kansızlığı tedavi etmek için mükemmel bir doğal ilaçtır. Vücut yeteri oranda kırmızı kan hücresi üretmeye başlarsa kesin bir şekilde kansızlık ile alakalı semptomlar gelişir. Bu vitamin formunu diyetinize dahil etmek, anemiyi tedavi edebilir ve yorgunluk ile beraber açıklanamayan vücut ağrıları gibi semptomları hafifletebilir.

   • B6 Vitamini Göz Sağlığını Geliştirir

   Bu vitamin formunun kötü bir diyet nedeniyle meydana gelen birçok göz bozukluğunu başarılı bir şekilde tedavi ettiği birçok vaka vardır. B6 vitamini, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (sarı nokta hastalığı) ve besin eksikliğine bağlı görme kaybını başarıyla tedavi eder.

   • B6 Vitamini Romatoid Artrit Belirtilerini Giderir

   B6 vitamini eksikliği birçok romatoid artrit semptomu ile ilişkilidir ve şiddetli ağrıya sebep olabilir. Yapılan klinik bazlı araştırmalar, romatoid artriti olan hastaların, eklem ağrısını ve kas spazmlarını hafifletmek için mümkün mertebe daha fazla B6 vitamini kaynağı tüketmelerinin gerektiğini ortaya koymaktadır.

   • B6 Vitamini Diyabetin (Şeker Hastalığı) Önler

   Yapılan klinik çalışmalar ve araştırmalar, diyabetin engellenmesi ile B6 vitamin formu tüketimi arasında çok net bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Diyabet hastaları genel olarak diğer ciddi yan etkilere neden olabilecek B6 vitamini formu eksikliğine sahiptirler. Bu sebeple doktorlar, diyabetten kaynaklanan ağrılı durumları hafifletmek için düzenli olarak bir B6 vitamini dozu önermektedir.

   • B6 Vitamini Karpal Tünel Sendromunu Giderir

   Bu hastalık, parmakların zayıflığına ve uyuşmasına neden olabilecek ağrılı bir sendromdur. Bu sorun, uzun bir süre boyunca ellerinizi kullanarak tekrarlayan hareketler gerçekleştiriyorsanız ortaya çıkar. Ayrıca, birçok hamile kadın da bu sendromu geliştirir. Yapılan çalışmalar, bu rahatsız edici sendromdan muzdarip hastaların B6 vitamini takviyesinden büyük ölçüde yararlandığını göstermektedir.

   • B6 Vitamini Gebeliğe Bağlı Mide Bulantısını Tedavi Eder

   Hamile kadınlarda B6 vitamininin mide bulantısıyla ilgilendiğine inanmak için birçok araştırma ve kanıt vardır. Doktorlar, bebek bekleyen annelerin, mide ve sabah rahatsızlığını hafifletmek için diyetlerine zengin B6 vitamini kaynakları eklemelerini önermektedir.

   B6 Vitaminin Saça Faydaları

   B6 Vitamini Saç Dökülmesi Sorunlarına Yardımcı Olur

   B6 vitamininin en ilginç faydalarından biri de ciddi saç dökülmesi ve ilgili komplikasyon vakalarının tedavisinde son derece yararlı olmasıdır. Kepek ve seboreik dermatit ile birlikte saç dökülmesi yaşıyorsanız, düzenli bir B6 vitamini dozu saç büyümenizi arttırmak için ihtiyacınız olan tek tedavi olabilir.

   B6 Vitamini Olan Besinler

   B6 vitamini bulunan kaynaklar arasında yeşil fasulye, tahıllar, sarımsak, ton balığı ile beraber birçok balık türü, tam tahıllar, buğday tohumu ve ceviz gibi önemli besinler vardır. Ayrıca diyetinize et, yumurta, balık ve karaciğeri de dahil ederek faydalanabilirsiniz. Diğer iyi kaynaklar arasında muz, lahana, havuç,, karnabahar, soya fasulyesi ve ıspanak bulunur. B6 vitamini eksikliği ise büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bununla birlikte B6 vitamini eksikliği semptomları arasında uzun sürebilen yorgunluk, halsizlik hali, deri ile beraber ciltte çatlaklıklar, bazı kas kayıpları, psikolojik bir yorgunluk, kansızlık, bitkinlik, enerji azalması, deride kızarıklıklar ile beraber kaşıntı durumları ve sık bir şekilde grip olma gibi sorunlar bulunur.

   B6 Vitaminin Zararları

   Sonuç olarak hem doğal kaynaklardan hem de takviyeden B6 vitamini alabilirsiniz. Hamilelik sırasında tüketmek de son derece güvenlidir. Bununla birlikte, daha yüksek dozajlar doğmamış bebeklere zarar verebilir. B6 vitamini genel sağlığımızı iyileştirmek için birçok fayda sunar. Bununla birlikte, doktorunuzdan size doğru dozajla bir takviye önermesini istemeniz önemlidir. Bunun nedeni, yüksek bir dozajın nörolojik hasara yol açabilmesidir. Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonu da tetikleyebilir.

   Sizlere bu yazımızda B6 vitamini faydaları ve B6 vitamini zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet