B3 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   10.04.2020
   B3 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   B3 vitamini, idrarla deşarj olduğu için vücudumuzda uzun süre kalmayan suda çözünür bir vitamindir. Bu vitamin ayrıca, vücudunuzun gerekli değilse fazla miktarda niasin salgılayabileceği anlamına gelir. Vücudumuzun temel niasin kaynağı gıdalar yoluyla alınır. Ancak aynı zamanda bu vitamini, bir amino asit olan triptofandan da alır. Tüm B vitaminleri gibi B3 vitamini de enzimlerin işlerini düzgün bir şekilde yapmasına yardımcı olarak yiyecekleri yakıta dönüştürmeye yardımcı olur. Özellikle de B3 vitamini, hücresel metabolizmaya karışan iki koenzim olan NADP ve NAD’ın önemli bir bileşenidir. Dahası bu vitamin, çok güçlü bir antioksidan olarak hareket etmenin yanı sıra DNA’nın yapımında, sinyalizasyonunda ve restore edilmesinde önemli bir rol oynar.

   B3 vitamini etkileyici sağlık yararları ile birlikte gelir. Bu faydalar arasında kalp hastalığı riskinin azaltılması, zihinsel sağlığın iyileştirilmesi, diyabet (şeker hastalığı) tedavisi, artrit semptomlarının hafifletilmesi, trigliserit seviyelerinin düşürülmesi, cilt fonksiyonunun iyileştirilmesi ve iktidarsızlığın tedavisi yer alır.

   Diğer faydaları arasında ise kötü kolesterolün düşürülmesi ve sindirimin düzenlenmesi yer alır. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzı süreceksek vücudumuzun en iyi şekilde çalışması gerekir. B3 vitamini, sayısız vücut fonksiyonunu destekleyen ve optimum sağlık sağlayan temel bir besin olan niasin olarak da adlandırılır. Vücudunuzun niasin seviyesinde eksik olup olmadığını anlamanın iyi bir yolu bazı belirtileri kontrol etmektedir. Aşağıdaki belirtilere bakarak niasin seviyeleriniz eksik olup olmadığını anlayabilirsiniz:

   • Yorgunluk,
   • Zihinsel karışıklık ve hafıza kaybı,
   • Depresyon,
   • Cilt sorunları,
   • İshal.

   B3 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   B3 vitamininin, insan ırkının uzun bir süre boyunca yavaş bir şekilde keşfettiği bir dizi sağlık faydası vardır. Bu etkili vitamin, genel vücut sağlığınızı iyileştirmeye ve cilt sağlığını teşvik etmeye yardımcı olabilir. B3 vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • B3 Vitamini Pellegra Hastalığını Tedavi Eder

   Sindirim sorunları, zayıf kasları, cilt sinirlilikleri ya da pellegra hastalığı olan kişilerde ciddi oranda bir niasin eksikliği olabilir. Bu insanlar, durumun semptomlarını hafifletmek için diyetlerine yüksek dozda niasin takviyeleri eklemelidir. Pellegra, B3 vitamini eksikliğinde meydana gelen çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalıkta cildin açık olan kısımlarında kırmızı lekeler belirir. İshal tarzı sindirim sorunları, unutkanlık ve bunama gibi sinir sistemi sorunları seyreder ve nihayetinde ölümle sonuçlanır.

   • B3 Vitamini Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

   Niasin, vücudunuzdaki kolesterol yönetimine yardımcı olur ve bu durum da kalp rahatsızlığı riskini en aza indirir. Ayrıca, arterleri sertleştirmeye ve kan akışını engellemeye çalışırken kardiyovasküler sağlık için tehlikeli olduğunu kanıtlayabilecek iltihap ve oksidatif stresi engeller. B3 vitamininin kan damarlarını genişlettiği, böylece kardiyovasküler sistemin genel işlevselliğini arttırdığı ve kan dolaşımını iyileştirdiği bilinmektedir.

   • B3 Vitamini Ruh Sağlığını Geliştirir

   B3 vitamini takviyeleri, normal şartlarda duygu durum bozuklukları, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek amacıyla kullanılır. Depresyondan muzdarip olan kişilerde de niasin eksik olduğu bulunmuştur. Ayrıca, düşük seviyelerde nörotransmitter serotonin genel olarak depresyona yol açar ve serotoninin, aslında niasin yardımıyla üretilen amino asit triptofanına ihtiyacı vardır.

   • B3 Vitamini Diyabeti (Şeker Hastalığı) Tedavi Eder

   B3 vitamini, yüksek kan şekeri seviyelerini ve diyabet semptomlarını tedavi etme kabiliyeti ile bilinir. Diyabetlilerin birçoğu HBA1C seviyelerini B3 vitamini yardımıyla etkili bir şekilde düzenleyebilir.

   • B3 Vitamini Artrit Belirtilerini Hafifletebilir

   Yapılan bir klinik bazlı çalışma, B3 vitamininin bazı osteoartrit semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olduğu, böylece eklemlerin hareketliliğini geliştirdiği ve ayrıca NSAID’lere olan ihtiyacı azalttığı sonucuna varmıştır. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan kapsamlı başka bir araştırma, B3 vitamini içeren bir enjeksiyonun artrit ile alakalı enflamasyonu (iltihap) minimal düzeye indirdiğini bulmuştur. Olası bir netice çıkarmak için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ancak henüz önemli kanıtlar mevcut değildir.

   • B3 Vitamini Trigliserit Seviyelerini Düşürür

   B3 vitamini, kandaki yağlar için çok faydalıdır. Çünkü trigliseritleri yaklaşık %20 ile %50 oranında düşürme yeteneğine sahiptir. Bu özelliği trigliserit işlevselliği sürecinde yer alan önemli bir enzimin aktivitesini stoplayarak yapmaktadır. Sonuç olarak bu özellik, LDL (minimal yoğunluğu olan lipoprotein) ve VLDL (çok daha düşük yoğunluğu olan lipoprotein) teşvikini sonlandırır. Bunları trigliseritler ve kolesterol seviyesinde elde etmek için terapötik dozlar gereklidir.

   • B3 Vitamini Enerji Sağlar

   Niasin ya da B3 vitamini, karbonhidratları, proteinleri ve yağları enerjiye dönüştürmenin önemli işlevini yerine getirir. Bu durum, yüksek oranda enerji verimi sağlar.

   • B3 Vitamini Cilt İşlevini Geliştirir

   B3 vitamini, ister oral olarak kullanılsın ister losyon şeklinde cilde topikal olarak uygulansın, cilt hücrelerini güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Yapılan son araştırmalara göre niasin ayrıca, belirli cilt kanseri türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

   • B3 Vitamini İktidarsızlığın (Erektil Disfonksiyon) Tedavisine Yardımcı Olur

   B3 vitamini, erektil disfonksiyon ya da iktidarsızlık gibi cinsel bozukluklar yaşayan insanlar için cinsel aktivite hormonlarının oluşturulmasına yardımcı olur.

   • B3 Vitamini LDL’yi (Kötü Kolesterol) Düşürür ve HDL ‘yi (İyi Kolesterol) Artırır

   1950’lerden beri niasin, yüksek düzeyde kolesterolü tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında bu vitamin, kötü LDL kolesterolü %5 ile %20 oranında azaltabilir. Bununla birlikte potansiyel yan etkileri nedeniyle yüksek düzeyde kolesterol için birincil tedavi değildir. Bunun yerine, öncelikle kolesterolü düzenlemek için kullanılır. Kötü kolesterolü düşürmenin yanı sıra B3 vitamini, iyi HDL kolesterolü arttırmak için de çalışır. Bunu, HDL yapımına yardımcı olan bir protein olan apolipoprotein A1’in bozulmasını durdurarak yapar. Yapılan çeşitli çalışmalar, B3 vitamininin HDL kolesterol seviyelerini %15 ile %35 oranında arttırdığını göstermiştir.

   • B3 Vitamini Sindirimi Yüksek Oranda Düzenler

   Niasin, daha sonra sağlıklı bir iştah ve gelişmiş sindirime yol açan sindirim sisteminin düzenli işleyişine yardımcı olur.

   Sonuç olarak her birimiz niasin istiyoruz, ancak birçok insan diyetlerinde yeterince alamıyor. Bir rahatsızlık yaşıyorsanız veya bir eksikliğiniz varsa doktorunuz size bir ek takviye formu önerebilir. Özellikle, kolesterol ve kalp hastalığı riski yüksek, ancak statin alamayan insanlar için B3 vitamini takviyeleri önerilebilir. Takviyeler, gıda kaynaklarında bulunan miktarlardan çok daha yüksek miktarlarda reçete edilir. Tipik olarak ilaç dozları, miligram yerine gram olarak ölçülür. Yüksek miktarda vitaminin yan etkilere yol açabileceğini unutmayın, bu yüzden önce doktorunuza danışın.

   Öneri: İdeal olarak kadınlar, günde en az 15 ila 18 miligram B3 vitamini almalıdır. Özellikle de farklı ilaç türlerini kullanan kadınlar için oldukça önem taşır. Arada sırada uyku hapı kullanan kadınlarda bile bir niasin eksikliği gelişebilir. Erkekler için ise her gün en az 15 ile 19 miligram vitamin alınması önerilirken, çocuklar her gün en az 9 ile 13 miligram niasin almalıdır.

   Günlük B3 vitamini dozunu elde etmek söz konusu olduğunda çok çeşitli yiyecekler mevcuttur. B3 vitamininin temel gıda kaynakları arasında et, yumurta, ton balığı, yulaf,  pirinç, peynir,  buğday gevreği, süt, baklagiller, fıstık, maya, hububat, yoğurt, ekmek, balık, karaciğer, yağsız et, kepekli tahıllar, kurutulmuş tahıllar, bazı kuruyemişler, kuru fasulye ve zenginleştirilmiş rafine tahıllar gibi oldukça önemli gıdalar yer alır.

   B3 Vitaminin Cilde Faydaları

   B3 vitaminin cilde faydaları ve yararları olduğu bilinmektedir. Cilt lekelerinin azaltan ve hücre yenileyin b3 vitamini cildi kendin onarmasını sağlar.

   • Cilt lekelerini azaltır
   • Cilt rengini acar
   • Yaşlanma etkinlerini geciktirir
   • Cildin sıkılaşmasını sağlar
   • Cildi nemlendirir
   • Sivilceleri önler

   Cildin ışıl ışıl olmasının sağlayan etkisi vardır.

   B3 Vitaminin Saça Faydaları

   Saçlarınızın sağlıklı uzaması ve bakımlı olması için b3 vitaminine ihtiyaç vardır. B3 vitamini saç köklerini besleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Saçların dökülmesinin, kırılmasını ve yıpranmasını önlemek için b3 vitamini kullanabilirsiniz.

   B3 vitamini eksikliğinde saç dökülmesi, saç kırıkları ve saçta cansızlık görülür.

   Sizlere bu yazımızda b3 vitaminin faydaları, b3 vitaminin cilde faydaları ve saç faydaları da bahsettik aklınıza takılan soruları yorum kısmında sorabilirsiniz.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet