B2 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   11.04.2020
   B2 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   B2 vitamini, vücutta kalmadığı için insan vücudu tarafından günlük olarak gerekli olan suda çözünür bir vitamindir. Bu vitamin diyetinizde önemli bir besin maddesidir. Çünkü karbonhidratları şekere dönüştürerek enerji üretiminde kritik bir rol oynar ve bu durum da daha sonra çeşitli vücut fonksiyonlarını besler. Buna ek olarak vitamin, elektron taşıma zincirinde hücresel enerji üretmekle sorumlu olan önemli bir rol oynar. Ayrıca, antioksidan özellikleri yaşlanma hızını yavaşlatmasını sağlar. B2 vitamini (riboflavin olarak da bilinir) sağlık yararları arasında enerji seviyelerinin yükseltilmesi, sağlıklı cilt ve saçların korunması, üreme organlarının gelişimi ile beraber büyümesini teşvik etme, kan akışını arttırma ve hastalıkları engelleme gibi önemli etkenler bulunur.

   Bu vitamin formu ayrıca, fetüslerin sağlıklı gelişimini teşvik eder, sindirim sistemini korur, güçlü bir antioksidan kazandırır, anemiyi tedavi eder, kanseri engeller ve AIDS ile HIV’i önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam tarzı, insanların tipik olarak yaptığımız bedensel işlevlerin yarısını gerçekleştiremeyeceği yeterli enerjiye dayanır. Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini, enerji üretiminde önemli bir rol oynar ve bu nedenle her gün tüketilmelidir. Bu vitamin, vücudumuzun günlük uygulamaları için oldukça kritik bir öneme sahiptir, karbonhidratların yanı sıra yağların ve amino asitlerin parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca, yaşlanma sürecini yavaşlatan ve tümörleri engelleyen güçlü bir antioksidan görevi görür.

   Riboflavin, tipik olarak ihmal edilebilir miktarlarda olsa da, birçok gıda kaynağında bulunabilir. B2 vitamininin en mükemmel kaynakları arasında süt ürünleri, olgunlaşmamış soya fasulyesi, kuru kavrulmuş soya fasulyesi, karaciğer, yağsız et, istiridyeler, brokoli, mantarlar, somon balığı, avokado, orkinos, yumurta, kabuklu deniz ürünü, kuru bezelye, pirinç, kuşkonmaz, ıspanak, bütün tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, incir, meyveler ve ay çekirdeği bulunur.

   Vücudunuzda riboflavin eksikliği, yağların, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizmasını olumsuz etkileyebilir. Çünkü bu bileşikler, tam bir metabolizma için riboflavin gerektirir. B2 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında ışığa karşı duyarlılık, gözlerin kanlanması, sinirlilik hali, dudakların kuruması, ağız içi iltihapların oluşması ve boğazda aşırı duyarlılık gibi semptomlar bulunur. Diğer tipik semptomlar arasında ise erken dönem kırışıklıkları, bölünmüş tırnaklar ve hassas bir dil sayılabilir. Eksiklik sonunda adrenal bezlerin yetersiz çalışmasına da sebep olabilir ve bu durum da kronik yorgunluk sendromu, anemi ve katarakt gelişimi gibi çeşitli durumlara yol açar. Bekleyen kadınlarda preeklampsinin ölümcül durumunun ana nedeni düşük riboflavin seviyelerinin olduğuna inanılmaktadır.

   B2 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   Bu iyi emilmiş suda çözünür vitamin, genel sağlığınızı korumada önemli bir rol oynar. B2 vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • B2 Vitamini Enerji Seviyelerini Korur

   Riboflavin, vücut tarafından besini enerji için metabolize etmek ve ayrıca uygun sindirim, sinir, hormon ve beyin fonksiyonunu korumak için kullanılır. Yeterli B2 vitamini seviyesi olmadığı zaman B2 vitamini eksikliği meydana gelebilir, protein, yağ ve karbonhidratlı gıdalarda bulunan bileşenler, vücut fonksiyonlarının sorunsuz çalışmasını sağlayan yakıt için iyice sindirilemez ve kullanılamaz. Bu durum, vücut büyümesi ve onarımı için vitaminin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biridir. Vitamin, proteinleri glikoz formunda yağlara, amino asitlere ve karbonhidratlara ayırmak için gereklidir. Bu durum, sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olarak besinlerin kullanılabilir vücut enerjisine dönüştürülmesine yardımcı olur. Son olarak, optimum tiroid ve adrenal fonksiyonu yönetmek için de bu vitamin gereklidir ve B2 vitamini eksikliği tiroid hastalığı riskini yüksek oranda arttırabilir. Sinir sistemini sakinleştirmek, kronik stresle mücadele etmek ve enerji, iştah, ruh hali, sıcaklık ile beraber çok daha fazlasını yöneten hormonları kontrol etmek için son derece değerlidir.

   • B2 Vitamini Cildi ve Saçları Korur

   Riboflavin, cildin genç yapısını korumak ve ayrıca kırışıklıklar ile beraber ince çizgileri önlemek için gerekli olan kollajen düzeylerinin korunmasında çok önemli bir rol oynar. Bu vitaminin düşük seviyeleri, erken yaşlanmaya sebep olabilir. Yapılan bazı çalışmalar, riboflavinin yaraları iyileştirmek için gereken süreyi azaltabileceğini, cilt iltihabı ile beraber çatlamış dudaklardan rahatlama sağlayabileceğini ve erken yaşlanma belirtilerini otomatik olarak yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   • B2 Vitamini Gelişimi ve Büyümeyi Teşvik Eder

   B2 vitamini, bağ dokuları, cilt, sinir sistemi, gözler, mukoza zarları ve bağışıklık sistemi gibi vücut dokularının büyümesinin yanı sıra üreme organlarının düzgün bir şekilde gelişmesini ve sağlıklı olmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Ayrıca bu vitamin, sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar sağlar.

   • B2 Vitamini Kan Akışını Arttırır

   Riboflavin, insanlarda yepyeni antikorların ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Bu durum da farklı vücut kısımlarına ve organlarına oksijenlenmeyi ve dolaşımı yüksek oranda arttırır.

   • B2 Vitamini Hastalıkların Oluşmasını Engeller

   B2 vitamini migren, katarakt, sivilce, romatoid artrit, dermatit, egzama ve artrit gibi birçok yaygın sağlık sorununun önlenmesine de yardımcı olabilir.

   • B2 Vitamini Fetüslerin Sağlıklı Gelişimini Destekler

   Eldeki somut kanıtlar bu iddiayı henüz destekleyemese de riboflavinin hamileliğin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olma yeteneğini doğrulayan önemli bir kanıt vardır. Doktorlar genellikle bu vitamini, hamile kadınlara, A vitamini ile beraber tavsiye eder.

   • B2 Vitamini Sindirim Sistemini Korur

   Riboflavin, sindirim sistemindeki mukoza zarlarının korunmasında ve yönetilmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu durum da sindirim sistemini geliştirir.

   • B2 Vitamini Güçlü Bir Antioksidandır

   B2 vitamini, serbest radikalleri yöneten çok güçlü bir antioksidandır. Kalp ve kanser hastalığını önlemeye yardımcı olur.

   • B2 Vitamini Anemiyi (Kansızlık) Tedavi Eder

   Riboflavin, anemi tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Ayrıca, orak hücre anemisinin tedavisinde sık bir şekilde kullanılır. Her iki durum da tipik olarak riboflavin eksikliğinin bir ürünüdür.

   • B2 Vitamini Kanseri Engellemeye Yardımcı Olur

   B2 vitamini, zararlı serbest radikallerin varlığını kontrol eden güçlü bir antioksidan görevi gördüğünden dolayı kanserin önlenmesine de katkıda bulunur. Bu vitamin, temel olarak zararlı serbest radikalleri öldüren ve karaciğeri temizleyen glutatyon olarak bilinen bir antioksidan üretimi için gereklidir. Serbest radikallerin kontrolsüz bir varlığı, genel olarak tümörlerin gelişmesine yol açar ve riboflavin aslında bu kanser katkıda bulunanlarla savaşmaya yardımcı olur.

   B2 Vitaminin Eksikliği Belirtileri

   • Boğaz ağrısı
   • Dudak ve dudak kenarlarında çatlaklar
   • Şişmiş dil
   • Pullu deri
   • Ağız ve boğaz zarında kızarıklık
   • Zayıflık

   B2 Vitamini AIDS ile HIV’den Korur

   Yapılan araştırmalar, B2 vitamininin AIDS’in ilerlemesini engelleyebileceğini ve böylece hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   Sonuç olarak B2 vitamininin kişilerin günlük diyetlerine dahil etmesi gereken oldukça önemli bir besin maddesi olduğu açıktır. B vitaminleri ile takviye almak, bir dereceye kadar yardımcı olabilirken, doğal olarak riboflavin ve diğer önemli besin maddelerinden oluşan birçok gıdayı tüketmeyi amaçlamak en iyisi olacaktır. Takviye almayı düşünen kişilerin mutlaka doktoruna dan

   Sizlere bu yazımızda B2 vitamini faydaları ve B2 vitamini zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet