B1 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   12.04.2020
   B1 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Tiamin olarak bilinen B1 vitamini vücutta önemli bir besindir. Faydaları arasında enerji üretimini arttırmak, sinirleri korumak, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmak, sindirimi teşvik etmek ve hafızayı geliştirmek yer alır. Ayrıca Alzheimer hastalığını önlemeye, iştahı iyileştirmeye, vücut bağışıklığını arttırmaya, alkolizmi tedavi etmeye ve olumlu bir ruh hali tutmanıza yardımcı olur.

   Bu vitamin formu, göz problemlerini önlemeye de yardımcı olabilir. B1 vitamini, B vitamini kompleksi ailesinden gelen temel bir besindir. Sağlıklı bir sinir sisteminin sağlanmasında ve vücudun kardiyovasküler fonksiyonlarının geliştirilmesinde kritik bir rol oynar. B kompleks grubunda bulunan 8 suda çözünen vitaminlerden biridir ve öncelikle karbonhidratların glikoza dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu durum da daha sonra çeşitli fiziksel işlevleri yerine getirmek için enerji üretmek için kullanılır. Ayrıca, yağ ve proteinleri parçalamak için vitamin de gereklidir. Karaciğer ve maya, en zengin tiamin kaynaklarıdır. Buğday tohumu, tam tahıllı tahıllar, çavdar ve barbunya da bu önemli vitaminin mükemmel kaynaklarıdır. Aynı zamanda patates, mantar, kuşkonmaz, ton balığı, ıspanak, ayçiçeği tohumu, yeşil bezelye, patlıcan, brüksel lahanası, ıspanak ve marul da bu vitamini içerir. Aşırı pişme veya aşırı soğutmanın tiamin içeriğini tahrip edebileceğini unutmayın ve bu yüzden bunları yapmaktan kaçının. Tüm bunlarla beraber B1 vitamini eksikliğinin erken belirtileri arasında uyuşukluk, sinirlilik, kilo kaybı, hafıza kaybı, uyku sorunları, kabızlık ya da hazımsızlık ve baldır kaslarının hassasiyeti bulunur. Uzun süre göz ardı edilirse B1 vitamini eksikliği kalp, beyin ve sinir anormallikleri ile karakterize olan beriberi adlı bir duruma yol açabilir. Ancak bu semptomlar, genel olarak bir kişiden diğerine göre değişir ve çok sayıda faktöre bağlıdır.

   B1 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   Tiamini günlük diyetinize dahil etmek sadece olası hastalıkları kapma riskiyle mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda bazıları da dahil olmak üzere bir dizi etkileyici sağlık faydası sunar. B1 vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • B1 Vitamini Enerji Üretimini Arttırır

   Şeker, vücudumuzdaki birincil enerji kaynağıdır ve burada, B1 vitamini varlığı nedeniyle kullanılabilir bir enerji formu oluşturmak amacıyla oksitlenir. Temel olarak şeker, oksidasyonuna yardımcı olan piruvat dehidrojenaz sistemi olarak bilinen karmaşık bir enzim mekanizmasının bir parçasıdır. Bir dizi vücut fonksiyonu için enerji veren bu enzim mekanizmasının çalışması için de gereklidir.

   • B1 Vitamini Sinirleri Korur

   Tiamin, sinirler çevresinde miyelin kılıflarının uygun şekilde gelişmesine yardımcı olur. Bu vitaminin eksikliği, bu kaplamaların dejenerasyonuna yol açabilir, bu durum da sinir hasarına ve hatta ölüme bile neden olabilir.

   • B1 Vitamini Güçlü Yaşlanma Karşıtı Nitelikler Sunar

   Tiamin, vücudunuzu yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve normalde organları etkileyen diğer benzer yaşlanma belirtilerine karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi görür.

   • B1 Vitamini Sindirimi Uyarır

   B1 vitamini, gıdaların çok kapsamlı bir sindirimi için temel olan hidroklorik asidin salınmasına yardımcı olur. Bu durum da sindirim sistemini uyararak sindirimin rahat bir şekilde çalışmasını sağlar.

   • B1 Vitamini Alzheimer Hastalığını Engeller

   Tiamin, Alzheimer’ın gelişimini yavaşlatmasıyla da bilinir. Tiamin takviyeleri (ortalama her gün 100 miligram) ile tedavi edildiği zaman, bu hastalıktan muzdarip hastalar rahatlama bildirmişlerdir. Bunun gerçekleştiği sistem hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkaracak ve halen devam etmekte olan plasebo kontrollü testler de vardır.

   • B1 Vitamini Hafızayı Geliştirir

   Tiamin ayrıca, konsantrasyon gücünü ve hafızasını geliştirmekle de ünlüdür. Felç ve multipl skleroz (MS)  gibi çok sayıda sinir sistemi işlev bozukluğunu yönetmek için de kullanılır. Bellek arttırıcı nitelikleri ve sinir sisteminin sağlığını olumlu yönde etkileyebilme özelliği sayesinde bu vitamin, genellikle moral vitamini olarak adlandırılır. Vitamin ayrıca enerjiyi arttırmaya, kronik gerginliğe karşı savaşmaya ve hatta hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur. Yakında dönemde yapılan araştırmalar, B1 vitamini eksikliğini bilgi edinme ve tutma sorunlarıyla ilişkilendirmiştir. Yapılan bir çalışma ise B1 vitamininin stresli testler yapanlarda daha hızlı reaksiyon sürelerine ve açık hafıza hislerine neden olduğu sonucuna varmıştır.

   • B1 Vitamini İştahı Geliştirir

   Zihinsel ve psikolojik uyanıklığı artırmaya ek olarak B1 vitamini, iştahı önemli ölçüde iyileştirmede de son derece etkilidir. Suda çözünen bir vitamindir ve bu sebeple idrar yoluyla rahatlıkla dışarı atılabilir. Bundan dolayı da çok gerekli miktarda B1 vitamini içeren iyi dengelenmiş bir diyet takip etmeniz oldukça önemlidir.

   • B1 Vitamini Bağışıklığı Arttırır

   B1 vitamini, bağışıklık mekanizmasının birçoğunun bulunduğu bir alan olan sindirim sisteminin eni boyunca kasların tonajını korumaya yardımcı olacaktır. Sindirim sisteminin genel sağlığı, B1 vitamini emilimi esnasında son derece önemlidir. Çünkü sağlıklı olabilecek bir sindirim mekanizması, vücudun gıdaları çok net ve sağlıklı bir şekilde beslemesini sağlar. Bu durum da daha sonra bağışıklığı arttırmak ve hastalanmanızı önlemek için kullanılır. B1 vitamini, gıdanın tamamen sindirilmesi ve besinlerin emilmesi için önemli olan hidroklorik asidin salınmasına da yardımcı olur.

   • B1 Vitamini Alkolizmi Tedavi Eder

   B1 vitamini, sinir hasarı, refleks kas hareketi yorgunluğu ve yürüme zorluğu ile karakterize edilen bir durum olan Wernicke – Korsakoff Sendromu olarak bilinen belirli bir beyin bozukluğu geliştirme riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Bu bozukluk, tiamin eksikliğine kadar uzanabilir ve tipik olarak alkol sorunu bulunan kişilerde, özellikle de zayıf bir diyete sahip olanlarda bulunur. Alkol, vücudun gıdalardan B1 vitamini emilimini olumsuz yönde etkiler.

   • B1 Vitamini Olumlu Bir Ruh Halini Tutmaya Yardımcı Olur

   B1 vitamini, vücudun stresle mücadele kapasitesini artırmaya yardımcı olur. Bu durum da B vitaminlerine tipik olarak anti stres vitaminleri olarak adlandırılmasının nedenlerinden biridir. Düşük enerji seviyeleri zayıf motivasyona ve kötü ruh haline yol açabilir. Bununla birlikte tiamin, anksiyete ve depresyona karşı sizi savunmanın yanı sıra beyin üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu vitamin enflamasyonu (iltihap) önleyebilir ve beyinde karar vermekten sorumlu sağlıklı bir beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı işleyen sinirler, anksiyeteyi ile beraber stresi yönetmek ve ruh halinizi arttırmak için inanılmaz derecede önemlidir.

   • B1 Vitamini Göz Sorunlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

   Yapılan bazı çalışmalar, B1 vitamininin aslında katarakt ve glokom gibi görme sorunlarını geliştirme riskini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunun sebebi bilgileri doğrudan beyine iletmede çok önemli olan sinir ve kas sinyalini etkileme yeteneğidir.

   Sonuç olarak açık bir şekilde görüldüğü gibi tiamin, sadece vücut fonksiyonlarımızı geliştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel refahınızı iyileştirmek için çalışabilecek çeşitli etkileyici sağlık yararları da getiren son derece önemli bir besindir. Bu vitamini, günlük diyetinize dahil etmek zor bir iş değildir. Esas olarak fındık, tohum, fasulye ve yeşil yapraklı salataları tüketmeye odaklanmalısınız.

   B1 Vitamin Eksikliği Zararları

   B1 vitamini eksiliği zararları arasında Dikkat dağınıklığı, sinirlilik, dalgınlık, kol ve bacak koordinasyonunda başarısızlık, yorgunluk, uyuşukluk ve kas güçsüzlüğü sık görülmektedir. İnsanı ruhsal olarak etkileyen B1 vitamin eksikliği cidi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet