Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   03.05.2020
   Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Meyve tüketimi, sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Çünkü meyveler, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için gerekli olan ana besinler ile doludur. Elma, portakal, mandalina, karpuz, üzüm ve muz gibi meyveler birçoğumuz tarafından yaygın bir şekilde tüketilirken, çoğumuzun farkında olmadığı bazı meyveler de vardır. Bunlardan biri de ayvadır. Ayva, zengin besinlerle dolu ve farklı tür sağlık yararları sunan nadir bir meyvedir.

   Ayva, armut ve elma gibi rosacea ailesinden gelen kokulu bir meyvedir. Güneybatı Asya’nın ılıman bölgelerine özgüdür ve sonbahardan kışa kadar yetişebilen mevsim meyvesidir. Tamamen olgunlaştığı zaman ayva, altın sarısı rengine döner ve bir armut şekline benzer. Meyvelerin birçoğu gibi ayva da A, B ve C vitaminleri, selenyum, bakır, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra tam manasıyla lif ile doludur. Ayrıca bu meyvenin yağ içeriği de oldukça düşüktür. Ancak epikateşin, limonen ve diğer bazı anahtar bitki besinleri gibi birçok organik bileşikler açısından zengindir.

   Ayvalarda var olan zengin besin özellikleri, inanılmaz derecede sağlıklı bir meyve yapar. Ayvanın sağlık yararları arasında kilo vermeyi hızlandırmak, kanseri önlenmek, cildi sağlıklı olmasını teşvik etmek, iltihapla yüksek oranda mücadele etmek, mide bulantısı gibi mide sorunlarını hafifletmek ve kan basıncını yönetmek gibi önemli etkenler yer alır. Tüm bunlarla beraber ayva, alerjik reaksiyonları kontrol altına alır, göz ile beraber karaciğer sorunlarını tedavi eder, saçları onarır, kan dolaşımını yüksek oranlarda iyileştirir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

   Ayvanın Faydaları Nelerdir?

   Süper meyve olan ayvanın faydaları genel olarak şunlardır:

   • Ayva Kanseri Önler

   Kanserin mevcut olan tarihte en çok tartışılan hastalıklardan biri olması hiç şaşırtıcı değildir. Bundan dolayı kanser geliştirme olasılığını en aza indirebilecek her besin, normal olarak oldukça popüler bir hale gelir. Ayvada bulunan fenolik bileşikler ve fitonutrientler de dahil olmak üzere yüksek antioksidan düzeylerinin vücut üzerindeki serbest radikallerin tamamen ortadan kaldırılmasında ya da yüksek oranda nötralize edilmesinde çok etkili olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller, hücre bazlı metabolizma aracılığıyla üretilen ve sağlıklı olan hücrelerin ölmesine ya da mutasyonuna yol açabilecek olumsuz yan ürünlerdir. Ayvada var olan antioksidan elementler, farklı tür kanser formları geliştirme riski ile tam manasıyla bağlantılıdır.

   • Ayva Kilo Kaybını Hızlandırır

   Kiloyu korumanın ve tüm vücut sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacak hızlı bir metabolizma elde etmenin en etkili yollarından biri sindirim mekanizmasını daha sağlıklı bir hale getirmektir. Ayva, içeriğinde oldukça lif taşıyan bir meyvedir. Bununla beraber yüksek düzeyleri gastrointestinal sisteminin çok daha verimli ve düzenli çalıştığı anlamına gelir. Sonuç olarak daha fazla enerjiye sahip olarak ve sindirim mekanizmasını iyileştirerek ekstra kiloyu kontrol altında tutabilirsiniz.

   • Ayva Antienflamatuar Özellikler Sunar

   Olgun bir ayva, günlük olarak önerilen C vitamini alımının ortalama %25’ine katkıda bulunabilen mükemmel bir C vitamini deposudur. C vitamini, bağışıklık mekanizmasını arttırmaya ve olası enflamatuar (iltihap) durumlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca bu meyve, anti alerjik özelliklere de sahiptir. Meyve ve de tohumlarından elde edilebilen ekstrakt ise dış dermatit ve sistit gibi durumları tedavi etmek için rahatlıkla kullanılabilir. Farklı tür gıda alerjileri ve bazı sağlık sorunları olan insanlara sağlıklı tarifler hazırlamak için de kullanılabilir.

   • Ayva Birçok Mide Problemini Hafifletir

   Ayva, özellikle de sabah uyanınca ortaya çıkan mide bulantısı gibi mide sorunları için oldukça harika bir doğal ilaçtır. Bal ile birleştirildiği zaman ayva, kolit, ishal, kabızlık ve bağırsak sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ayvadan elde edilen meyve şurubu ise hemoroid (basur) tedavisi için tercih edilebilir.

   • Ayva Cildi Onarır

   Ayvanın içeriğinde var olan yüksek antioksidan ve vitamin seviyeleri, cildin sağlığını korumak için mükemmel bir şekilde çalışır. Antioksidanlar, cilde zararlı olan serbest radikallerin sebep olduğu olası hasarları azaltmak için çalışır. Böylece kırışıklıklar, minimal düzeye indirilebilir, cilt lekeleri azalır ve zararlı UV ışınlarının etkilerine karşı korunma sağlanır.

   • Ayva Tansiyonu Yönetir

   Potasyum, insan vücudu üzerindeki en önemli minerallerden biridir. Çünkü potasyum, kan basıncını yönetmek ve ayrıca, sıvıların kan hücrelerine etkili bir biçimde aktarılmasını sağlamak için hayati bir önem taşır. Kan basıncı durumu söz konusu olduğu zaman potasyum, kan damarlarını ve arterleri gevşetir. Böylelikle kalp üzerindeki basınç da azalmış olur. Bu durum da, ateroskleroz sorunu gibi felç, kalp krizi ve koroner kalp sorunları riskini azaltabilecek durumlar geliştirme olasılığını azaltabilir.

   • Ayva Alerjik Reaksiyonları Kontrol Eder

   Ayva, alerjik reaksiyonları yönetme kabiliyetiyle bilinir. Cilde topikal bir şekilde (jel ya da merhem) olarak uygulandığı zaman ayva, dermatit ve benzeri cilt sorunlarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde aynı zamanda iltihaplanmayı kontrol eder ve cildin görünümü ile beraber genel sağlığını geliştirmeye de yardımcı olur.

   • Ayva Karaciğer ve Göz Sorunlarını Tedavi Eder

   Düzenli bir şekilde ayva tüketiminin göz ve karaciğer sorunları yaşayan kişiler için oldukça faydalı olduğu ispatlanmıştır. Ayva tohumları kaynatılır ve daha sonra ise göz koşullarını yatıştırmak için göz kapaklarına uygulanır. İltihaplanma ya da boğaz ağrısı için de ayva tüketilmelidir.

   • Ayva Saçları Onarır ve Kan Dolaşımını Düzenler

   Bu önemli meyvenin zengin mineral içeriği demir, bakır ve çinko içerir. Bu önemli üç mineral, diğer eser bileşiklere ek bir şekilde sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için son derece gereklidir. Vücut üzerindeki kırmızı kan hücrelerinin düzeyi yüksek olduğu zaman vücut üzerinde kan dolaşımı artar. Yani oksijen, vücut üzerinde etkili bir biçimde dolaşır. Bu durum ise cilt ile beraber saç derisine, kan akışının artmasıyla sonuçlanır. Bu da saç foliküllerinin sağlığını onarır ve saçların uzamasını hızlandırır.

   • Ayva Antiviral Özellikler Taşır

   Yapılan araştırmalar, ayvanın antiviral özellikler bakımından oldukça zengin bir meyve olduğunu göstermektedir. Ayvada bulunan fenoliklerin, antioksidan özelliklerinin yanı sıra güçlü birer anti grip aktivitesine sahip oldukları da bilinmektedir. Ayrıca bu meyve, vücudu soğuk algınlığına, yüksek ateşe, alerjiye ve diğer sorunlarına sebep olan patojenlere karşı korumaya da yardımcı olur.

   • Ayva Boğaz Sorunlarını Tedavi Eder

   Ayva, benzer koşullar ile beraber boğaz ağrısı ve ses kısıklığı gibi boğaz sorunlarını tedavi etmek için mükemmel bir doğal kaynaktır. Ayvalardan çıkarılan yağ, terlemeyi önlemede son derece etkilidir ve ayrıca, kalbi, mideyi ve karaciğeri güçlendirmeye yardımcı olur. Ayvaların özellikle de altın sarısına benzer bir renk tonu olan türleri oldukça sağlamdır ve iyi gelişmiş meyvedir. Olgunlaşmamış, yeşil olan ayvalardan kaçınmak gerekir. Çünkü bu tarz ayva, genel olarak acıdır ve kolaylıkla yenilemez.  Evde ayvalar, kuru ve serin bir ortamda saklanması koşuluyla yaklaşık 1 hafta tazeliğini korur.

   Ayvanın Besin Değeri

   Ayvanın besin değeri ise ortalama olarak 100 gr ayvada bulunan besinler ve kalori değerleri ise;

   • 57 kalori; 0 4 gr. protein; 15 3 karbonhidrat; 0 kolesterol; 0 1 gr. yağ; 1.7 gr. lif: 17 mgr. fosfor; 11 mgr. kalsiyum; 0 7 mgr. demir; 4 mgr. sodyum; 40 IU A vitamini; 0 02 mgr. B1 vitamini; 0 03 mgr. B2 vitamini; 0 2 mgr

   Ayvanın Zararları

   Ayvanın faydaları olduğu gibi bazı yan etkiler bulunmaktadır. Fazla tüketilmemesi gereken meyvelerden biri olan ayva özellikle hamilelerin ve ilaç kullananların mutlaka dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Lif bakımından zengin olan ayva fazla tüketildiğinde ishale neden olur. Ayrıca hipertansiyon hastalarının ayva yemeleri önerilmez.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet