Avokadonun Faydaları ve Zararları

   21.05.2020
   Avokadonun Faydaları ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Avokadonun Faydaları ve Zararları Avokadonun sunabileceği uzun sağlık yararları listesinin sonu yok gibi görünüyor. Bu durum da onu gerçekten gezegendeki en iyi meyvelerden biri yapıyor. Avokadonun faydaları arasında afrodizyak gibi işlev görmek, artrit sorunlarına yardımcı olmak, diyabet (şeker hastalığı) kontrolüne yardımcı olmak, cilt sağlığını geliştirmek, kilo vermeyi teşvik etmek, zengin bir lif kaynağı olmak, kolesterol profilini iyileştirmek, bitki bazlı olan besinlerin emilimini desteklemek ve göz sağlığını teşvik etmek gibi birçok özellik yer alır. Ayrıca avokado, esansiyel yağlar içerdiği için karaciğer fonksiyonlarını da desteklemeye yardımcı olur.

   Avokadonun Faydaları Nelerdir?

   Genel hatlarıyla avokadonun faydaları şunlardır:

   • Avokado Afrodizyak Olarak İşlev Görür

   Yukarıda da kısaca bahsedildiği gibi avokado, güçlü bir afrodizyak olduğu bilinmektedir. Avokado, testosteron sentezinde önemli olan doymuş yağ bakımından da zengindir. Aktif olarak yağ alımını kısıtlamaya çalışan modern diyetlerin en düşük testosteron düzeyleri ve onunla birlikte düşük cinsel dürtü ile çakışması kesinlikle tesadüf değildir. Dolaylı olarak avokado, gerçekten doğal bir afrodizyaktır.

   • Avokado Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

   Romatoid artrit ve kronik osteoartrit, bunlardan muzdarip bireylere aşırı rahatsızlığa neden olan zayıflatıcı problemlerdir. Ağrı kesici ilaçlar, bu gibi semptomlardan kısa süreli rahatlama sağlasalar da kalıcı bir çözüm olarak kabul edilemezler. Avokado, ağrı ve artritik durumların iltihaplanmasından kurtulmaya yardımcı olabilecek önemli bir bileşikler barındıran bir meyvedir. Bu etkileri görmek için ne kadar tüketilmesi gerektiği belirsiz olsa da günde bir adet avokado tüketmek, ağrıyı hafifletme çabalarını da destekleyebilir. Çünkü avokadoda var olan doğal yağlar, eklemler arasındaki dokuyu yastıklamaya yardımcı olabilir.

   • Avokado Diyabet (Şeker Hastalığı) Yönetimine Yardımcı Olur

   Diyabet kontrolü zordur ve pek çok gıda iyi bir destek sunmaz. Birçok hasta, daha iyi karbonhidrat kaynakları bulmaya çalışır. Ancak çoğu zaman bunlar da tek başına yetersizdir. Bununla birlikte avokado, bu sorunu ortadan kaldırabilir. Çünkü avokado, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatan çok iyi miktarda yağ içerir. Tip 2 diyabetliler, kötü insülin duyarlılıklarına sahip olduklarından dolayı insülinin karbonhidratları işlemek için daha fazla zaman vermesini sağlamak amacıyla emilim hızını yavaşlatmak iyi bir eylemdir.

   • Avokado Cilt Sağlığını Teşvik Eder

   Kuru cildiniz olduğunu düşünüyorsanız ya da cilt sağlığınızın daha iyi olabileceğini düşünüyorsanız avokado en iyi arkadaşınız olabilir. Avokado, cilt dostu yağlar ile yüklüdür, antioksidanlar, C vitamini ve E vitamini de kollajen sentezinde yer alır. Bu süper meyvede var olan besinler, cildin yıllar boyunca sağlıklı ve esnek görünmesini sağlar. Avokadodaki yağlar, cildin yapısal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur ve böylece nem hızlı bir şekilde kaybolmaz.

   • Avokado Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Avokado, iştahı azaltmaya yardımcı olabilir ve gün boyunca genel kalori alımını bastırır. Ayrıca bu meyve, yemeklere de dahil edilerek yağ ihtiyacını da giderir.

   • Avokado Lif Bakımından Zengindir

   Birçok insan bugün, diyetlerinde bir sebepten ötürü yeterli lif alamıyor. Sık bir şekilde çok fazla işlenmiş gıda tüketilmesi ve yeterince tam gıda tüketmemenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Avokado, esansiyel liflerin her ikisini de içerir. Bu esansiyel lifler, çözünür ve çözünmez olarak bilinir. Çözünür lif, bağırsaklarımızın mikrobiyomunu desteklemede son derece önemli bir rol oynarken, çözünmeyen lif ise düzenliliği desteklemeye yardımcı olur. Her ikisinin de önemli rolleri vardır ve bu yüzden her ikisini de almak son derece önemlidir.

   • Avokado Kolesterol Profillerini Geliştirebilir

   Düşük kaliteli yağlar ve şekerler ile birleştirilmiş zayıf bir diyet ile beslenmek, kalp hastalığı geliştirmenin hızlı yoludur. Ancak tüm yağlar kötü değildir. Aslında yağlar, kalbinizin sağlığı ve kolesterol değerlerini normal tutmak da dahil olmak üzere sağlıklı beslenmek için son derece gereklidir. Düzenli bir şekilde avokado tüketimi, HDL (iyi kolesterol) olarak bilinen kolesterolün iyi yönünü iyileştirmeye ve LDL (kötü kolesterol) ile beraber trigliseritler gibi azaltmak istenilen yönleri minimal düzeye çekmeye yardımcı olur. Hiperlipidemiden muzdaripseniz avokado gibi sağlıklı yağları tüketmek ve aynı zamanda maksimum yağ görmek için yapay yağlar ile birlikte karbonhidratları aynı anda azaltmak çok iyi bir fikirdir.

   • Avokado Bitki Bazlı Besinleri Destekler

   Meyve ve sebzeler, besin bakımından son derece zengin olmasına rağmen, sabote edilebilirler. Çünkü lif şeklinde yerleşik bir sabotaj mekanizması vardır. Lif, diyetin önemli bir parçası olmasına rağmen, bitkisel gıdalarda bulunan çok sayıda fitokimyasalın emilimini bozduğu zaman büyük bir sorun yaratabilir. Buna karşı koymanın en iyi yolu iyi miktarda yağ tüketmektir. Bu şekilde yağ, aksi takdirde boşa gidecek olan yağda çözünen besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olan bir taşıyıcı molekül görevi görür. Bu durum, yağ alımını kısıtlayan ya da ilk olarak vegan diyetlerde olan insanlarda ortaya çıkan yaygın besin eksikliği senaryosunu açıklar.

   • Avokado Göz Sağlığını Geliştirir

   Avokado, sağlık için önemli olan ve aynı zamanda gözlerin tercih edilen antioksidanları, lutein ve zeaksantin bakımından zengin besinlerin emilimini arttırır. Bu antioksidanlar, katarakt gelişimini azaltma, kaslar ile beraber göz sinirlerinin dejenerasyonunu yavaşlatma ve gece görüşünü iyileştirme yeteneğini geliştirir. Bu faktörler yaşlandıkça daha da önem kazanmaktadır.

   • Avokado Esansiyel Folik Asit İçerir

   Folik asit, tüm insanlarda DNA replikasyonu için son derece önemlidir. Ancak gebelik esnasında daha da önemli bir konuma gelir. Tüm kadınların folik asit ile zenginleştirilmiş bir takviye tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bununla beraber avokado da mükemmel bir folik asit kaynağıdır. Folik asit, spina bifida adı verilen doğumsal bir durum gibi rahimdeki deformitelerin gelişmesini engellemeye büyük oranda yardımcı olur.

   • Avokado Sağlıklı Bir Karaciğer Fonksiyonunu Teşvik Eder

   Karaciğer, en önemli ve hayati organlarınızdan biridir. Kendi kendini yenileyici olsa da bazı dışarıdan destek de gerekir. Çalışkan karaciğeri desteklemenin en iyi yolu, en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmaktır. Avokado, yüksek kolesterol ve kan trigliseritlerinin sebep olduğu yağlı karaciğer hastalığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak avokado, bizleri serbest radikallerden korumaya yardımcı olmak için vücudun en güçlü antioksidan glutatyonunun sentezini arttırabilir.

   • Avokado Ağız Kokusunu Önler

   Avokado, ağızda bakteriyel ile beraber fungal aşırı büyüme ile mücadele eden ve ağız kokusunun ortaya çıkma olasılığını etkili bir şekilde azaltan flavonoidler içermektedir. Aynı damarda, ağız ülserlerinin iltihaplanmasını önlemeye de yardımcı olabilirler.

   • Avokado Yaraların İyileşmesini Teşvik Eder

   Avokado, bağışıklık sistemi aktivitesini modüle ederek yaraların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Avokado alımının zamanında yapılmasını sağlamak, iyileşme süresini kısaltarak genel iyileşmeye yardımcı olur.

   • Avokado İyi Bir Ruh Halini Teşvik Eder

   Bir kere daha folik asit yoğunluğu sayesinde avokado, bileşik homosisteinin etkilerine karşı koyabilir. Homosistein, refah duygusunu destekleyen nörotransmiterler olan serotonin ve dopamin üretimini tüketir.

   • Avokado Kemik Sağlığını Teşvik Eder

   Kemik dokusu, düzgün bir şekilde oluşum için çinko, kalsiyum, potasyum, magnezyum, D ve K vitaminleri gerektirir. Avokado ise bütün bu besinleri tam manasıyla içerir. Ancak özellikle de birçok gıdada bulunmayan K vitaminini içermesi bu meyveyi daha da ön plana çıkarır. Egzersiz ile birlikte düzenli bir şekilde avokado tüketimi, sağlıklı kemik yoğunluğunu arttırır.

   Avokadonun Zararları

   • Sağlık uzmanlarının bir kısmı hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde avokado tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler.
   • Aşırı tüketilmesi halinde kaşıntı, kızarıklık, ağız içi kaşıntı gibi alerjik sorunlara neden olabilmektedir.
   • Latekse karşı alerjisi olanlar kaçınmalıdır.
   • Hassas cilt sahipleri dikkatli kullanmalıdır.
   • Grip, nezle, astım gibi hastalıklarla mücadele eden kişiler tüketimine dikkat etmelidir.
   • Kolesterol sorunu veya karaciğer hastalığı varsa doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
   • Kan inceltici ilaç kullananlar doktora danışmalıdır.
   • Kilo verme amacı varsa bir diyet uzmanıyla görüşmeniz önerilir.

   Sizlere bu yazımızda avokadonun faydaları ve zararlarından bahsettik aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet