At Kestanesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   14.08.2020
   At Kestanesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   At Kestanesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Latince adı, aesculus hippocastanum olan at kestanesinin ana vatanı balkan yarım adasıdır. Ancak ülkemizde de pek çok yerde yetişmektedir. Peyzaj alanında kullanılan bu ağacın tohumları insan sağlığı için son derece faysalıdır. Bu nedenle tıp alanında da sıklıkla kullanımı yapılır. At kestanesinin sadece tohumlarından değil, çiçeğinden, yapraklarından ve kabuğunda da faydalanılmalıdır. At kestanesi, başta ödem ve şişlik olmak üzere pek çok alanda kullanılmakta ve insan oğluna şifa kaynağı olmaktadır.

   Sağlık ve kozmetik alanında sıklıkla kullanılan at kestanesi, içeriği bakımından pek çok vitamin ve mineralleri içermekte ve bu özelliği sayesinde cilt bakımından vücut sağlığına kadar her alanda fayda sunmaktadır. Atkestanesinedir? Ne İşe Yarar? Faydaları nelerdir? Tüm bu suların yanıtını yazımızda derledik.

   Atkestanesi Nedir?

   At kestanesi, büyük görkemli bir ağaç türüdür. Boyu 39 metreye kadar çıkabilir. Soğuk ilkim koşullarına da uyum sağlayan bu ağaç park ve bahçelerde estetik güzellik sağlar. Geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan atkestanesi eklem ağrılarında ve iltihap gidermede oldukça etkilidir. Her geçen gün yeni bir faydası bulunan atkestanesi ağacının daha çok tohumları kullanılmaktadır.  Atkestanesi yağı ve atkestanesi kremleri de oldukça faydalıdır.

   Atkestanesine Ne İşe Yarar?

   Atkestanesine işe yarar? Gibi sorular sıkça sorulabiliyor. Atkestanesi başta eklem rahatsızlıkları, ödem şikayetleri ve kronik venöz yetmezliği gibi pek çok alanda kullanılabilen nadir bitkilerden biridir. Krem formunda kullanıldığında cildin yenilenmesine, sivilce oluşumunun önüne geçilmesine ve deri iltihaplarının giderilmesine fayda sağlar. Yine pek çok kişinin şikayetçi olduğu hemoroid tedavisinde de oldukça etkilidir.

   At kestanesinin faydaları

   Kozmetik alanında ve tıp alanında sıklıkla kullanılan at kestanesinin faydaları ise;

   • Atkestanesi deri sarkmalarını önler.

   İçerdiği apigenin ile deri sarkmalarını toparlar. Cildin daha diri ve daha genç görünmesine yardımcı olur.  Yüz bölgesinde ve boyun bölgesinde sıkça krem formunda kullanılır.

   • Cilt kırışıklıklarını önleyerek daha genç bir görünüm sağlar.

   Özelikle gece kremlerin içeriğinde yer alan at kestanesi, cilt kırışıklıklarını giderir. Göz çevresinde oluşan kaz ayaklarının görünümünü azaltır. Bununla beraber, cildin daha sağlıklı ve daha dinamik görünmesine yardımcı olur.

   • Atkestanesi sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.

   İltihap kurutma özelliği sayesinde deri altına yer etmiş yağ bezelerini temizleyerek, iltihaplı sivilcelerin tedavi edilmesini sağlar. Doğal olduğu için ergenlik döneminde de kullanılabilir. İltihaplı sivilcelere ek olarak çıban, akne ve siyah nokta tedavilerinde de kullanılması tavsiye edilir.

   • Atkestanesi eklem ağrılarını giderir.

   İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan ya da her hangi bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan eklem ağrıları için oldukça faydalıdır. Eklem bölgesinde kullanılacak olan atkestanesiyağı ve atkestanesikremi hızıca ağrıların dinmesine yardımcı olur.

   • Atkestanesi kan akışını düzenler.

   Eğer atkestanesi yağı ayak altına sürülürse, damarların daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bununla beraber, beyin fonksiyonlarının da iyi çalışmasını sağlar. Dolayısı ile atkestanesikan damarlarını düzenlediği gibi unutkanlık problemlerine de iyi gelir.

   • Stres ve yorgunluğu azaltır.

   Kronik yorgunluk, hiç bitmeyen stres gibi sorunlarla da en iyi şekilde başa çıkar. Yorgunluk hissi olan kişiler bir miktar boyun bölgesine bir miktar ayak tabanına atkestanesi yağı ya da kremi sürebilirler.

   • Atkestanesi damar çatlamalarını önler ve damar çatlağı tedavisi sağlar.

   Çeşitli nedenlerden dolayı damar çatlamaları meydana gelebilir. Bu gibi durumlar ise kişilerde estetik görünümü bozar. Damar çatlaması tedavisinde ise at kestanesinden faydalanmanız mümkündür. Bilhassa sürekli aynı pozisyonda oturan kişiler için oldukça ideal bir tedavi yöntemidir.

   • Antioksidan yönünden güçlüdür.

   Antioksidan açısından güçlü olan atkestanesi ile vücutta biriken toksinleri kolayca atabilirsiniz. Sindirim sonraları için de rahatlıkla kullanılabilir.

   • Atkestanesi öksürük tedavisinde kullanılır.

   Atkestanesi kremi göğüs bölgesinde ve sırt bölgesine sürüldüğünde öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Özellikle soğuk algınlıklarında ortaya çıkan hırıltı, rahat nefes alamama ve öksürük gibi durumlarda mutlaka kullanılması tavsiye edilir.

   • Atkestanesi varis tedavisinde kullanılır.

   Damar büzücü özelliği sayesinde varis tedavisinde ve varis ağrılarının azalmasında kullanılır. Kan dolaşımını düzenlediği için varis ağrıları da bu sayede kaybolacaktır.

   • Hemoroit tedavisinde kullanılır.

   Hemoroit tedavilerinde kullanılabilecek en iyi doğal yöntemlerden biri de at kestanesidir. Büyük hemoroitlerin küçülmesine  yardımcı olur. Hemoroit ağrılarını geçirir ve hemoroitin tamamen ortdan kalkmasına yardımcı olur.

   • Atkestanesi terleyemeyen kişilere önerilir.

   Bazı kişilerde terleme meydana gelmez. Bu durumda da vücutta toksit maddeler birikir. Dolayısı ile bazı hastalıkların da çıkmasına olanak sağlar. Bir miktar atkestanesi kremi koltuk altına sürüldüğünde terleme başlar. Bu sayede de vücutta biriken toksin maddeler ter yolu ile dışarı atılır.

   • Atkestanesi cilt lekelerini giderir ve bölgesel kararmaların önüne geçer.

   Cilt üzerinde oluşan kahverengi ve kırmızı lekeleri gidererek daha pürüzsüz bir cilt yapısı sunar. Yine epilasyon sonrası oluşan bölgesel kararmaları giderir.

   Atkestanesi saç derisini besler, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

   Atkestanesi Nasıl Kullanılır?

   İnsan sağlığında bu kadar etkili olan bu bitkiyi kullanmak isteyen kişilerin ilk sorduğu sorulardan biri at kestanesi nasıl kullanılır? Sorusudur.

   Atkestanesi farklı formlarda insanların hizmetine sunulmuştur. Bunlar ise;

   Atkestanesi yağı: atkestanesi yağını eklem ağrılarınızda, stres ve yorgunluk gibi durumlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Yine saç dökülmeleri ve saç parlaklığı için şampuanınızın içine birkaç damla atkestanesi yağı damlatabilirsiniz. Bu sayede saçlar daha parlak ve daha sağlıklı yapıya kavuşacaktır.

   Atkestanesi kremi: kozmetik alanında kullanımı yapılır. Özellikle cilt sorunları için çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok ünlü kozmetik markaları at kestanesi kremi ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmayı başarmıştır. Atkestanesi kremini günde 3 – 4 kez kullanmanız önerilir. Cilt lekeleri, cilt kırışıklıkları ve sivilce problemleri için kullanacaksanız, her gece yatmadan önce cildinize uygulamanız yeteli olacaktır.

   Atkestanesi şampuanı: saç sorunları ve saç derisi sorunlarında at kestanesi şampuanı kullanılmalıdır. Atkestanesi şampuanı ile saç derisi her zamankinden daha sağlıklı olacaktır. Aşırı saç dökülmesi yaşayan kişiler saçlarının yeniden yapılanması için atkestaneli şampuanları tercih edebilir.

   Atkestanesi jeli: soğuk algınlığında, eklem ağrılarında, varis sorunlarında, hemoroit sorunlarında at kestanesi jeli kullanılabilir.

   Atkestanesi balsamı: atkestanesi balsamı oldukça sık tercih edilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.