Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

   19.05.2020
   Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir? Asma yaprağı, keskin, ekşi ve mayhoş tadı nedeniyle çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki genel olarak ıspanak ve ebegümeci ile benzer özellikler taşır. Asma yaprağı üzüm yaprağı olarak da bilinir.

   Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak asma yaprağının faydaları şunlardır:

   • Asma Yaprağı Görme Yeteneğini Geliştirir

   Son zamanlarda görme sorunları yaşıyorsanız, bu yaprakları diyetinize eklemenin zamanı geldi. Asma yaprakları, görme yeteneğini arttırmaya ve gece körlüğünü tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olan iyi miktarda A vitamini içerir

   • Asma Yaprağı Kilo Kaybına Yardım Eder

   Asma yaprakları, birçok vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat bakımından son derece zengindir. İhmal edilebilir miktarda yağ içerir ve kalorileri ise oldukça düşüktür. Bu nedenle asma yaprakları kilo vermek isteyen sağlık bilincine sahip insanlar için iyi bir seçenektir.

   • Asma Yaprağı Vücudu Detoksifiye Eder

   Asma yaprağı, iyi bir idrar söktürücü, temizleyici yapan flavonoidler ve diğer antioksidanlar içerir. Bu durum, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Asma yaprakları, vücut detoksuna yardımcı olan protocatechuic asit içerir. Asma yaprağı suyu genellikle vücudun detoksifikasyonu için kullanılır. Ayrıca şişkinliği tam manasıyla giderir.

   • Asma Yaprağı Kanser ve Tümör Oluşumunu Önler

   Asma yaprağı, uzun yıllar boyunca bitkisel kanser tedavisinde kullanılmıştır. Taze asma yapraklarında bulunan oksalik asit, kanserler ve tümörler için etkili bir önleyici olarak çalışır. Bununla beraber aşırı tüketim olumsuz olabileceğinden tüketimi sınırlamayı unutmayın. Asma yaprakları, klorofil ve karotenoidlerle birlikte meme kanserine karşı savaşmaya, önlemeye ve tedaviye yardımcı olan birçok vitamin ve mineral içerir.

   • Asma Yaprağı Kan Basıncını Kontrol Altında Tutar

   Günümüzde birçok insanın stres nedeniyle hipertansiyona kurban gittiğini görüyoruz. Asma yaprakları kan basıncını denetim altında tutmaya yardımcı olabilir. Asma yaprakları, vücuttaki kötü kolesterol ile beraber trigliserit seviyelerini düşürmeye ve ayrıca, genel enflamasyonu (iltihap) azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu durum, daha düşük kan basıncı seviyelerine neden olur

   • Asma Yaprağı Soğuk Yaraları ve Ateş Kabarcıklarını Azaltır

   Soğuk yaralar ve ateş kabarcıkları genellikle dudaklar ile beraber ağız çevresinde oluşur ve etraflarındaki cilt son derece ağrılıdır. Asma yaprakları, soğuk yaraların tedavisine de yardımcı olduğu kanıtlanmış oligomerik, flavonoidler ve polimerik proantosiyanidinler bakımından zengindir.

   Asma Yaprağı Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

   Asma yaprakları cildimiz için bir iksir gibidir. Saçkıran, egzama ve sedef benzeri her türlü cilt hastalığıyla savaşır. Asma yaprağı, C vitamini açısından zengindir. Aslında, bir kâse asma yaprağı çorbası, günlük C vitamini alımının %53’ünü sağlayabilir. Bu durum da birçok cilt sorununun ve hastalığın tedavisine yardımcı olur. Asma yaprakları, saçkıranı tedavi etmek amacıyla kullanılır. Asma yaprağı yüz paketi olarak kullanıldığında ise kırışıklıkları önler ve cildi sıkılaştırır. Ayrıca antimikrobiyal ve antialerjik özelliklere sahiptir.

   • Asma Yaprağı Süt Akışını Arttırmaya Yardımcı Olur

   Asma yaprağı, meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu için kadınlar için güvenli kabul edilir. Ancak doktorlar, hamilelik sırasında ve sonrasında asma tüketimine karşı tavsiyede bulunurlar.

   • Asma Yaprağı İskorbütü Önler

   İskorbüt, C vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir sorundur. C vitamini bakımından zengin olan asma yaprağı, bu ağrılı durumu önler ve iyileştirir.

   • Asma Yaprağı Uykusuzluk ve Hipertansiyonu Tedavi Eder

   Hipertansiyon, uykusuz gecelere yol açabilir. Sağlam bir uyku çekmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Uykusuz kalıyorsanız ve sorununuzu çözmek için bir çözüm arıyorsanız asma yaprağı kullanabilirsiniz. Bir bardak asma yaprağı suyu içebilir veya salataya bitkiyi ekleyebilirsiniz. Asma yaprakları uykusuzluk ve hipertansiyon tedavisinde kullanılır.

   • Asma Yaprağı Sağlıklı Saçları Teşvik Eder

   Asma yaprakları, saçlar için mükemmel bir toniktir. Saçları sağlıklı, güçlü ve parlak bir hale getirebilirler. Asma yaprağı, A, B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Tüm bu vitaminler kuru ve hasarlı saçlar için mükemmel faydalar sağlar. Ayrıca saç dökülmesini önler, durdurur ve kellikleri tedavi eder.

   • Asma Yaprağı Yaraları İyileştir

   Asma yapraklarının antienflamatuar özellikleri, olası bir yara durumunu tedavi etmek istenildiği zaman son derece kullanışlı olur. Asma yaprakları ülser, kaynar, şişlik ve akrep hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi eder. Akrep zehri için de panzehir olarak kullanılabilirler

   • Asma Yaprağı Kemikleri Güçlendirir

   Bu yaprakların kalsiyum açısından zengin olduğu bilinir. Düzenli bir şekilde asma yaprağı tüketmek, kemiklerin güçlenmesini sağlar.

   • Asma Yaprağı Anemiyi (Kansızlık) Tedavi Eder

   Çoğu kadın, beslenme eksikliği, dönemlerde ağır kanama ya da hamilelik sonrası anemik bir hale gelir. Asma yaprağı iyi bir demir, sodyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca bu yaprak, klorofil içerir. Vücuttaki hemoglobin düzeyini arttırmaya yardımcı olur ve bu nedenle anemi olan insanlar için faydalıdır.

   • Asma Yaprağı Sindirim Sağlığını Geliştirir

   Kabızlık, ishal, şişkinlik ve diğer birçok gastrointestinal sorunlar gibi çeşitli durumları önlemek için bu harika yaprağı içeceklerinize, çorbalarınıza ve salatalarınıza ekleyerek sindirim sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Asma yaprakları, bağırsak eylemini kolaylaştırmaya yarayan diyet lifleri ile tam manasıyla doludur. Ayrıca vücuttaki kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olur

   • Asma Yaprağı Enerjiyi Artırır

   Asma yaprağı tüketmek, kayıp enerji seviyenizi canlandırmanıza yardımcı olabilir. Asma yaprağı, eritrositlerin üretimini arttıran demir bakımından zengindir. Bu vücuttaki kan dolaşımını da arttırır.  Vücuttaki oksijen arzındaki artışla birlikte, enerji seviyelerini arttırmaya da yardımcı olur

   • Asma Yaprağı Bağışıklığı Güçlendirir

   Asma yapraklarının düzenli bir şekilde tüketimi, vücudu toksinlerden ve zararlı elementlerden koruyabilir. Asma yaprağındaki C vitamini içeriği, bağışıklığı güçlendirerek optimize etmeye yardımcı olur. Askorbik asitler ayrıca, antikorlar ile beraber WBC sayısını arttırır ve böylece vücudu yabancı istilasından yüksek oranda korur

   • Asma Yaprağı Böbrek Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

   Asma yaprakları böbrekleri için de mükemmel bir şekilde çalışır. Asma yaprağının diüretik özellikleri böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur. İdrar akışını uyarır ve böylece böbreklerin detoksifikasyonunu sağlar.

   • Asma Yaprağı İltihapla Savaşır

   Asma yaprağı içerisindeki bazı proteinler, örneğin lipooksijenaz, enflamasyonu (iltihap) kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, yakın dönemde bir tıbbi araştırmada kanıtlanmıştır. Araştırmaya göre asma yaprağı, iltihap ve osteodini (kemiklerde ağrı) hafifletmek için kullanılmıştır. Asma yaprağındaki A, E ve K vitaminleri iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

   • Asma Yaprağı Beyin Sağlığını Teşvik Eder

   Aşırı beyin hasarı vakaları, nöronal hücrelerin ölümüne ve Alzheimer gibi ciddi beyin hastalıklarına yol açabilir. Asma yaprağı özleri, çok sayıda çalışmaya göre GSD ya da glikoz ile beraber serum yoksunluğundaki rolü nedeniyle bu nöronal hücre ölümünü kontrol etmiştir. Asma yaprağı ayrıca, diyet nitrat açısından da zengindir. Bu bileşik, endotel fonksiyonunu destekleyen hücresel bir sinyal molekülü olan vücuttaki nitrik okside dönüştürülür. Endotel fonksiyonunun azalması yaş ilerlemesi ve bilişsel gerilemeye ile alakalı diğer bilişsel bozukluklara da katkıda bulunabilir. Asma yaprağı alımı bu durumu yavaşlatabilir.

   • Asma Yaprağı Yaşlanmayı Geciktirir

   Asma yaprağı, C vitamini açısından son derece zengindir. Bu besin, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltan güçlü bir antioksidandır. Oksidatif stres düzeyleri ne denli düşük olursa, yaş ilerleme süreci de o denli yavaş olacaktır. Bu besin, diğer antioksidanlar bakımından da son derece zengindir. Yapılan klinik çalışmalar, antioksidanların bazı cildin yaşlanma semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet