Armut Yemenin Faydaları Nelerdir?

   11.05.2020
   Armut Yemenin Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Armut Yemenin Faydaları Nelerdir? Armut, mükemmel bir lif kaynağıdır, antioksidan işlevlere sahip olan yüzlerce bitkisel bazlı besin maddeleri ile yüklüdür ve çeşitli besin spektrumuna sahiptir. Cömert düzeydeki bakır içerikleri, diğer farklı besin maddelerinin alımını da tam manasıyla geliştirerek armut tüketimini çok daha önemli bir hale getirir.

   Armut faudaları arasında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, kilo vermeyi desteklenmek, kalp sağlığını yüksek oranda arttırmak, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek, yara iyileşme sürecini hızlandırmak ve atık malzemelerini detoksifikasyonunu arttırmak gibi önemli işlevler yer alır. Meyvenin diğer faydaları arasında kabızlığı engellemek, sağlıklı bir gebeliği teşvik etmek, besin alımlarını onarmak, kemik mineralizasyonunu desteklemek ve kronik ağrıyı minimal düzeye indirmek bulunur.

   Armut Faydaları Nelerdir?

   Harika bir meyve olan armutun faydaları şunlardır:

   • Armut Tüketimi Bağışıklığı Büyük Oranda Arttırır

   Sağlıklı bir bağışıklık sistemi meydana getirmek, çok sayıda besin maddesinin yeteri oranda alımını gerektirir. Bunlar arasında bulunan en önemli besin maddesinden biri C vitaminidir. C vitamini, bağışıklık sistemine hasar veren serbest radikalleri temizleyen son derece etkili bir antioksidandır. C vitamini ayrıca, beyaz olan kan hücresinin etkilerini yüksek seviyelerde teşvik edecektir ve bastırılan bir bağışıklık mekanizması ile ilişkili soğuk algınlığı ya da diğer sağlık koşullarının ortaya çıkmasını çok daha az olası bir hale getirir. Armutta bulunan birçok antienflamatuar bileşik, bağışıklık mekanizmasının hücrelere olan zararı da minimale çeker ve insanı, çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı çok daha dirençli bir hale getirir.

   • Armut Kilo Vermeye Yardım Eder

   Düşük glisemik indeksli sebzeler ile meyveler, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Çünkü aşırı oranda vitamin ile doludur ve kalorileri ise düşüktür. Buna ek olarak armut, tokluğu arttıran ve zayıflama aşamasına büyük oranda yardımcı olan hem çözünmez hem de çözünür lif açısından zengindir. Açlık durumunda armut tüketilmelidir. Bu besin aynı zamanda kilo kaybını teşvik edecektir. Öğünler arasında da armut tüketmek, günlük kalori alımını düşürmek ve aşırı yemeğe karşı korumak için mükemmel bir stratejidir.

   • Armut Kalp Sağlığını Arttırır

   Yüksek lif içeriğine sahip olan armut, kalp sağlığını yüksek oranda arttırır. Elyaf ise safrada var olan asitleri temizlemeye büyük oranda yardımcı olur. Bu durum da kolesterol düzeylerini azaltır ve her iki durumu da olağan bir şekilde normal düzeylerde tutar. Ek olarak armut, kan damarlarında iltihaplanmayı engelleyen çok sayıda antioksidan bakımından da zengindir. Felç, kalp krizi ve daha fazlasına güçlü bir katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar, daimi olarak sebze ile beraber meyve tüketmenin daha minimal düzeylerde kalp sorunları insidansı ile alakalı olduğunu ve daha fazla armut yemenin sağlıklı bir durum olduğunu göstermiştir.

   • Armut Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

   Birçok insan, şeker içeren meyvelerin kan şekerini kontrol etmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamaz. Birincisi, bu süper meyvenin düşük glisemik indekse sahip olduğu düşünülür. Yani hızlı bir şekilde glikoza dönüşmez. Bu durum da daha sonra kan akışına akar. Bununla beraber glikozun kan akışına emilimini yavaşlatan fiber ile yüklüdür. Ayrıca düzenli olarak armut tüketiminin, diyabet (şeker hastalığı) sorununu da yönettiği bilinir.

   • Armut Yara İyileşme Sürecini Hızlandırır

   Etkili bir şekilde çalışan bir bağışıklık sistemi, doğru bir iyileşmenin ilk ön koşulu olsa da vücudun, zamanında yeni yapısal proteinler üretebildiğinden de emin olmak gerekir. Bu durumda armutların C vitamini içeriği, cilt ile beraber eklemlerin de sağlığını destekleyen yapısal bir protein olan kollajen sentezini kolaylaştırır. Böylece kollajen optimum seviyelerde üretilirken, bağışıklık sistemi vücudu onarır ve yaralar da böylece çok daha hızlı bir şekilde kapanacaktır.

   • Armut Atık Malzemenin Detoksifikasyonunu Arttırır

   Karaciğer ve böbrekler, vücudun atıl konumdaki maddelerden kurtulmasını sağlamak amacıyla olağanüstü bir şekilde iş yaparken, bazı durumlarda dışarıdan yardım gerekir. Armut, yüksek pektin içeriği sayesinde toksinlerin ve atıkların vücuttan tam manasıyla atılmasını aktif olarak teşvik eder. Birçok toksin madde, tercih edilen atıl durumdaki atılım mekanizmalarından biri olduğu bilinen dışkı ve safra yoluyla çıkış yapabilir. Böylelikle vücut, bu atıl maddeleri çok daha verimli bir biçimde çıkarabilir ve vücudu ise çok daha sağlıklı bir duruma getirir.

   • Armut Kabızlığı Engellemeye Yardımcı Olur

   Kabızlığın en yaygın iki nedeninin diyet lifi bakımından yetersiz bir diyet ile beraber yetersiz oranda su alımı olduğunu biliyoruz. Bu iki önemli faktör birleştiği zaman ortaya çıkan sonuç, tıbbi yardım gerektirecek kronik bazlı kabızlıktır. Bununla birlikte yalnızca armut tüketerek, bu problemi tedavi edebilirsiniz. Armut meyvesinde çok fazla lif içeriği vardır ve su bakımından da son derece zengindir. Bu durum da bu harika meyveyi, her gün bu gereklilikleri karşılamada özellikle faydalı kılar. Lif, sindirim mekanizmasının sağlığı için sadece bazı işlevlere izin vermekten çok daha fazlasını yapacaktır. Ancak probiyotik olan bakteri, beslenme amacıyla birçok lif türüne bağlı olduğu için genel vücut sağlığı ve refahı için çok daha önemlidir. Probiyotik bakteriler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve yiyecekleri yediğimizde ilk sıra savunması işlevi görür. Günlük olarak daha fazla lif tüketerek sağlıklı koloni yoğunluklarını desteklemek gerekir.

   • Armut Sağlıklı Bir Gebeliği Teşvik Eder

   Gebelik esnasında tüketilmesi gerekli olan en önemli besinlerden biri folik asittir. B vitamini ailesinin bu önemli üyesi, nöral tüp bozuklukları ve spina bifina gibi doğum kusurlarının engellenmesine büyük oranda yardımcı olur. Folik asit ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişiler için armut, doğmamış bebeğin sağlığını korumaya ve gebeliği çok daha güvenli bir hale getirmeye yardımcı olabilir. Armuttaki lif içeriği, bu süper meyveyi tüketmeye başlamak için yeterli bir sebep olan ve rahatsız edici gebelik ile ilgili kabızlık ya da hemoroidi (basur) önlemeye yardımcı olur.

   • Armut Besin Alımını Arttırır

   Diyette bir noktaya sahip olabilirsiniz. Ancak gıdaların emilme süreci yetersiz gelirse vücut, asla düzgün bir biçimde işlev görmez. Ancak armut, bu durumdan kurtarabilir. Armut, demir de dahil olmak üzere farklı tür gıda maddelerinin kanın içerisine alınmasını onarabilen bir mineral olan bakır açısından oldukça zengindir. Demirin emilimi genel olarak çeşitli faktörlerle sınırlıdır. En önemlisi de bu meyvedeki C ve B vitaminleri varlığı, bu giriş engelini azaltmaya yardımcı olur ve kırmızı kan hücresi sentezini arttırır.

   • Armut Kemik Mineralleşmesini Desteklemeye Yardımcı Olur

   Armut, kemik sağlığı için önemli olan (nadir ancak önemli bir ortak etken) K Vitamini içermektedir. K vitamini eksikliği, özellikle de erişkinlerde son derece yaygın bir durumdur. Düzenli bir şekilde armut tüketimi, kemik sağlığını korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda kan dolaşımını teşvik etmek amacıyla vitamin almak için bunu kolaylaştırır. Armut ayrıca, diğer kaynaklardan günlük alımı tamamlamaya yardımcı olabilecek küçük oranda bir miktar kalsiyum içerir.

   • Armut Kronik Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

   Armut, artrit sorununun genel bir sonucu olarak eklem ağrılarını hafifletmede etkili bileşikler içeren mükemmel bir antienflamatuar besindir. Artrit, ya osteoartritik ya da romatizmal yapıdadır. Armut, hızlandırılmış olan yaşlanma ve hatta divertikülit gibi diğer proenflamatuar durumların yönetilmesine de yardımcı olur.

   • Armut Kaygı ve Stresi Minimal Düzeye Çeker

   Armut, sıklıkla endişen ve stres sorunu yaşayan insanlara yardım etmek amacıyla kullanılır. Armut meyvesinin rahatlatıcı işlevi kısa sürede kaygı ve stres azaltmaktadır.

   Armut Zararları Nelerdir?

   Armudun bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Tansiyonu düşük olan kişiler armut tüketimini sınırlandırmalıdır. İshal problemi çeken kişiler bu süre zarfında armut yememelidir.

   Sizlere bu yazımızda armut faydalarından bahsettik aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım Oyun Hileleri