Ardıç Yağının Faydaları Ve Zararları

   14.08.2020
   Ardıç Yağının Faydaları Ve Zararları

   Ardıç Yağının Faydaları Ve Zararları Ardıç,  çok uzun yıllar boyu insan sağlığında kullanılan en iyi bitkilerden biridir. Üstelik sadece kendi ülkemizde değil, farklı kültürlerde de sıkça kullanılmıştır.

   Bu muhteşem bitkinin hem tohumlarından hem de yağından faydalanan insanoğlu, cilt sağlığından vücut sağlığına kadar pek çok alanda bitkinin şifasını keşif etmiştir. Hem geleneksel tıpta hem de alternatif tıpta kullanıma uygundur. Dolayısı ile ardıç yağının faydaları ve zararları pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Eğer romatizmal hastalıklarınız, vücut ödemleriniz hatta  bir takım cilt sorunlarınız varsa yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

   Ardıç Yağı Nedir?

   Ardıç yağı nedir? Ardıç yağı, ardıç bitkisinin tohumlarından elde edilir. Ardıç ağacı, çalı ağacına benzer ve her ilimizde kolayca yetişir. Bitkinin tohumlarından sadece yağ değil pek çok farklı ürün elde edilebilir. Eğer  ardıç yağı alacaksanız soğuk sıkım olmasına da ayrıca özen göstermeniz gerekir. Ardıç tohumları ufak ve mor renktedir. En çok bilinen şifalı yönü ise antiseptik olmasıdır. Dolayısı ile vücutta biriken toksinleri bu bitki sayesinde kolayca atabilirsiniz.

   Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

   Tüm dünyada severek tüketilen ardıç yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bunlardan bir kaçı ise;

   • Ardıç yağı antiseptik özelliğe sahiptir.

   Vücutta belli sebeplere bağlı olarak toksin birikimi yaşanabilir. Zamanla insanı zehirleyen toksin maddeleri vücuttan atmak ise ardıç yağı ile mümkün olacaktır. Düzenli bir şekilde kullanılan ardıç yağı, ellerde ve ayaklarda oluşan ödemi ve şişliği de geçirir.

   • Ardıç yağı iç organ sağlığını korur.

   Böbrek fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar, karaciğer ve hatta kalp sağlığını korur.

   • Ardıç yağı kemik ağrılarını giderir.

   Romatizmal ağrılar, eklem ağrıları gibi şikayetlerde ardıç yağı olağan üstü bir şifaya sahiptir. Bu nedenle gerek yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen gerekse farklı sebeplerden dolayı meydana gelen eklem ağrılarını ve romatizmal ağrıları giderir.

   • Ardıç yağı baş ağrısına iyi gelir.

   Ardıç yağı ile baş ağrıları, sinüzit ve migren ağrıları için iyi bir şifa kaynağıdır. Üstelik doğal olduğu için baş bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir.

   • Ardıç yağı idrar yolu enfeksiyonları için harika bir doğal üründür.

   İdrar yolu enfeksiyonları çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Ardıç yağı ise içerdiği anti oksidanlar sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarında ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde etkili rol oynar.

   • Ardıç yağı kanı temizler.

   Ardıç yağı sayesinde daha temiz ve daha duru bir kana sahip olabilirsiniz. Üstelik kan dolaşımını düzenlediği için de kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.

   • Ardıç yağı saçların daha gür ve güçlü olmasını sağlar.

   Dökülen saçlar için ardıç yağı şifasından faydalanılması önerilir. Bununla birlikte, saçların parlak ve daha dolgun görünmesini sağlar.

   • Ardıç yağı cilt çatlaklarına iyi gelir.

   Gerek hamilelik döneminde ortaya çıkan, gerekse ani kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkan deri çatlaklarının onarımında ardıç yağından faydalanılabilir. Dermapen uygulamaları esnasında da ardıç yağından faydalanılabilir. Hamile bayanlar, doğum sürecine kadar karın ve basen bölgelerine ardıç yağı ile masaj yaparlarsa çatlak oluşumu en aza inecektir.

   • Ardıç yağı selülitlerin giderilmesinde etkilidir.

   Selülit nerede ise tüm bayanların ortak cilt sorunlarından bir tanesidir. Dolayısı ile selülitlerin giderilmesinde ardıç yağından faydalanılması önerilir. Günde birkaç defa ardıç yağı ile portakal kabuğu görümündeki selülitelere masaj yapmak yeterli olacaktır.

   • Regl ağrılarına iyi gelir.

   Ardıç yağı regl döneminin kabusu olan sancılara iyi gelir. Bu dönemde ardıç yağı ile karın ve kasık bölgesine masaj yapılması tavsiye edilir.

   • Ardıç yağı kol ve bacaklarda oluşan kramplara iyi gelir.

   Kol ve bacaklarda magnezyum eksikliğine bağlı olarak kramplar görülebilir. Ardıç yağı ise bu krampların giderilmesinde en etkili yöntemlerden biridir. Yine magnezyum eksikliğine bağlı olarak görülen kronik yorgunluklara da iyi gelir ve enerji verir.

   • Ardıç yağı bronşit tedavisinde kullanılır.

   Bronşitin zorlayıcı durumundan ardıç yağı ile kurtulabilirsiniz.

   • Diş eti hastalıklarında kullanılır.

   Diş eti çekilmelerinde doğal kekik ve ardıç yağı kullanılması tavsiye edilir. Öte yandan ardıç yağı içerdiği antiseptiklerden dolayı diş çürümelerini ve diş enfeksiyonlarını önler. İmplant tedavisi yaptıracak olan kişiler için ardıç yağı tedavi süresince oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer.

   • Ardıç yağı cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olur.

   Cilt üzerinde oluşan iri gözeneklerin küçülmesi için ardıç yağından faydalanılabilir. Buna ek olarak, cilt sarkmalarını da önler.

   • Kronik yorgunluğu ve stresi azaltır.

   Ardıç yağı ile depresyon, bunalım ve mutsuzluk gibi mental sorunlarınızla baş edebilirsiniz.

   • Ardıç yağı cildi temizler ve deri altında kolojen miktarını artırır.

   Cilt temizliğinde kullanılabilecek sayılı, doğal ürünlerden biri de ardıç yağıdır. Ardıç yağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanıldığında ise cildin mat ve donuk görünümünü azaltır.

   • Cilt yara ve lekelerine iyi gelir.

   Ardıç yağı ile cilt lekelerinizi hızlı bir şekilde yok edebilirsiniz. Yine yara izleri ve hafif yanık izlerini de doğal olarak tedavi etmeniz mümkün olacaktır.

   • Ardıç yağı mide hastalıklarına iyi gelir.

   Midede oluşan yanma, ülser ve gastrit gibi sorunlarınıza ardıç yağı ile çare bulabilirsiniz. Yine reflü ve hamilelik reflüsü için de en iyi çözümlerden biridir.

   Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

   Bitkisel yağları kullanmaya başlamadan önce nasıl kullanıldığına dikkat etmeniz gerekir. Ardıç yağı nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtı ise;

   Ardıç yağını iki şekilde kullanmanız mümkündür. Hem ağız yolu ile hem de deri yolu ile kullanabilirsiniz. Mide rahatsızlıkları, iç organ rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları için oral yollar kullanılması önerilir. Bir bardak suyun içine 4 – 5 damla ardıç yağı damlatıp içebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu suyun içine bir adet kesme şeker atmak olacaktır.

   Saç için kullanımı; eğer saç problemlerinizde ardıç yağının mucizevi özelliklerinden faydalanmak isterseniz, banyo yapmadan önce saç diplerinize bir miktar ardıç yağı sürüp 5 ila 15 dakika bekletip, durulayabilirsiniz.

   Kemik ağrıları için kullanım şekli; kemik ve eklem ağrıları için ardıç yağı kullanmak isterseniz, zeytinyağı ile  aynı oranda ardıç yağını karıştırıp, eklem bölgelerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Uygulama esansında eklem bölgelerinize çok fazla baskı yapmamaya özen göstermeniz gerekir.

   Cilt için kullanım şekli; cilt güzelliği ve cilt sağlığı için ardıç yağını kullanmak isterseniz birkaç farklı yöntemle kullanabilirsiniz.

   • Cilde nem kazandırmak için; 1 tatlı kaşığı ardıç yağı, 1 tatlı kaşığı avokado yağını karıştırıp her gece cildinize uygulamanız yeterli olacaktır. Birkaç kullanım sonrası aşırı kuru ciltler bile istediğiniz neme ulaşacaktır.
   • Cilt yaraları ve cilt lekeleri için; 1 tatlı kaşığı bal mumu, 1 çay kaşığı hakiki zeytinyağı, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bal mumu katı olduğu için karışımı belmali usulü eritip, cam bir kap içine alın. Bu karışımı krem gibi gün içinde kullanabilirsiniz. Cilt lekeleri, sivilce izleri ve hatta yanık izleri için harika bir yöntem olacaktır.
   • Cildin genç görünmesi için; ardıç yağı cilt yüzeyindeki kolojen miktarını artırarak daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bu nedenle her cilt temizliği yaptıktan sonra bir miktar gül yağı ya da gül suyu ile ardıç yağını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

   Stres ve yorgunluk için kullanım şekli; sürekli yorgun, mutsuz ve enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız, ardıç yağı ile şakak bölgelerinize hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Yine baş ağrıları ve boyun ağrıları için de aynı uygulamayı yapmanız ağrıların geçmesinde etkili olacaktır.

   Ardıç Yağının Zararları Ve Yan Etkileri

   Ardıç yağı, diğer bitkisel yağlara göre daha ağır bir formdadır. Bu nedenle aşırı kullanım yapmaktan uzak durmanız tavsiye edilir. Diğer ardıç yağının zararları ve yan etkileri ise; hamilelik döneminde ardıç yağı tek başına kullanılmamalıdır. Özellikle oral yollarla alınması çok sakıncalıdır. Bunun yanında tek başına kullanımı sonucu ciltte hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle zeytinyağı gibi yağlarla seyreltilmelidir. Şeker rahatsızlığı olan kişiler ve diğer kronik rahatsızlığı olan kişiler için önerilmez.

   Ardıç Yağının Fiyatı

   Ardıç yağının fiyatı ürünün markasına göre değişebilmektedir. Ancak türkiye’nin en çok tercih edilen web sitelerinden 30,90tl gibi rakamlara temin edebilirsiniz.

   Ardıç Yağı Nerede Satılır?

   Ardıç yağını güvendiğiniz aktarlardan, büyük kozmetik mağazalarından ve web sitelerinden temin etmeniz mümkündür.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet