Ardıç Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   11.07.2020
   Ardıç Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Diğer bir isimleri ile cücek ve bicari olarak da bilinen Ardıç bitkisi, faydaları saymakla bitmeyen şifalı bitkiler arasında yerini alır. Yüz yıllardır bu şifalı bitkinin çayı tıbbi araçlarda kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam ediliyor. Bütün dünyada ardıç ağacının kutsal bir ağaç olarak kabul edilmesinin sebebi ise sağlık, bereket ve huzur getirdiğine inanılmasıdır. Ardıç ağacına bahçe, okul ve parklarda sıklıkla karşılaşabilmek mümkün.

   Genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerinde yetişen Ardıç’ın faydalarını, zararlarını, çayının nasıl hazırlanışı, kimlerin bu şifalı çayı tüketmemesi gerektiğini ve daha birçok bilgiyi sizler için hazırladık, gelin hep beraber inceleyelim.

   Ardıç Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

   Ardıç ağacı servigiller ailesine mensup, uzun, ince ve sivri yapraklardan oluşan bir ağaçtır. Ağacın siyaha yakın mor renginde meyveleri vardır ve ardıç çayı bu meyvelerden elde edilir. Mis gibi kokan bu ardıç meyveleri genelde aralık ve kasım aylarında toplanmaya başlar. Türkiye’de ise Ardıç’ın yetiştiği yerler; Akdeniz, Ege ve Trakya bölgeleridir. Bin bir derde deva olan Ardıç çayını içen, derdine kısa sürede şifa bulacak. Ardıç çayı direkt cilde de uygulanabilir, tüketilerek de faydalarından yararlanılabilir.

   Bünyesinde barındırdığı yoğun C vitamini ile de pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen ardıç çayının, günlük kullanılması dahilinde vücudun belli bir miktar C vitamini gereksinimini karşıladığı da bilinmekte.  Ardıç çayının metabolizmaya son derece iyi gelerek hızlandırdığı bilinmekte ve bu durum kan şekeri seviyesini de dengelemeye yarayarak uzun bir süre tokluk hissi doğurduğundan bireylerin zayıflamasına da yardımcı olur. Ardıç ağacının çok eski zamanlarda evlere giren yılanları engellemek için tütsü olarak da kullanıldığı biliniyor.

   Ardıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

   En genelde öksürük söktürücü, mikropları yok edici ve idrar söktürücü özelliği ile bilinen ardıç çayının faydaları saymakla bitmez niteliktedir. Bu şifalı çayın nasıl yapıldığını merak eden bireyler için:

   • Elde etmiş olduğunuz 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş olan ardıç meyvesini,
   • 2 su bardağı kaynamış su ile buluşturuyoruz.

   Elde etmiş olduğumuz bu kuru meyveleri, kaynatmış olduğumuz suyun içerisine ilave edip yaklaşık bir on dakika kadar demlenmeye bırakmalıyız. Ardından suyunu süzün ve ılık bir kıvamdayken içebilirsiniz. Haftada bir kez içmiş olduğunuz ardıç çayının etkilerini çok geçmeden göreceksiniz. Hazırlamış olduğunuz çayı, keskin tadından dolayı içmekte zorlanırsanız eğer; çayın faydalarından yararlanmak adına üç gün boyunca gün de 2 ya da 3 defa 1 yemek kaşığı ile tüketebilmeniz bu çayın tadına alışabilmenizi sağlayacaktır. Afiyet olsun!

   Ardıç Çayının Yararlar Nelerdir?

   Dünyanın pek çok yerinde yaygın bir biçimde kullanılan Ardıç çayı, ülkemizde de pek çok insan tarafından rağbet görmekte. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Ardıç çayının faydaları işte şu şekildedir:

   • Sakinleştirici bir etkisi olan ardıç çayının, baş ağrılarına, kalp spazmlarına ve migrene son derece iyi geldiği biliniyor.
   • Ardıç çayı kal dolaşım hızını düzenler, yaşanabilecek kalp sorunları riskini en aza indirir ve damar hastalıklarını da önler.
   • Yüzde oluşmuş olan sivilce, sedef hastalığı ya da uyuzluk gibi rahatsızlıklara son derece iyi gelen ardıç, egzama ve diğer cilt sorunlarını da ortadan kaldırmayı sağlar.
   • Ardıç çayının diyabet hastalarına da iyi geldiği, uzmanlar tarafından söylenmekte.
   • Ardıç çayı bireylerin iştahını açar, sindirim sistemi problemlerini ortadan kaldırarak düzenli çalışmasını sağlar ve mideye de uyarı verir. Oluşabilecek bağırsak ve mide gazlarının önün geçer ve midenin rahatlamasını sağlar.
   • Hazımsızlığı ortadan kaldırmaya yarayan ardıç çayı, bağırsak ve akciğer enfeksiyonlarını da ortadan kaldırmaya yarar.
   • Anemi hastalığına karşı savaş veren ardıç çayı, damar tıkanıklığı gibi problemleri de ortadan kaldırmaya yarar.
   • Solunum sistemine son derece iyi gelen ardıç çayı, mikropları öldürür ve soğuk kış aylarında nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelir.
   • Ardıç çayı tüketimi kadınlarda meydana gelen akıntıyı durdurur ve adet sancılarına da son derece iyi gelerek, kadınları rahatlatır.
   • Ardıç çayı vücudun su ve ödemini atmasın yardımcı olur.
   • Zayıflamak isteyen bireyler ardıç çayını kullanabilir.
   • Metabolizmayı hızlandırmaya yarayan ardıç çayı, kandaki pis hücreleri temizler ve vücut direncini de son derece artırır.
   • Ardıç çayı, bireyde meydana gelen nefes ve ağız kokularını son derece yok eder.
   • Kansızlığa iyi gelen ardıç çayı, vücudun direncini de artırmayı sağlar.
   • Ardıç çayı vücutta idrar söktürücü bir etkiye de sahipitir.
   • Alternatif tıpta da kullanılan ardıç bitkisi, kötü kolesterol değerini düşürmeye de yarar.
   • İyi kolesterol değerini yükseltmeye yardımcı olan ardıç çayı, tam bir kalp dostudur.
   • Antibakteriyel etkilere sahip olan ardıç çayı, vücutta meydana gelmiş ya da gelecek olan mantar oluşumunu son derece büyük bir etki ile önler.
   • Ardıç çayı vücuttaki besinlerin daha kolay parçalanmasını ve besinlerin iyi bir şekilde emilmesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır.
   • Midede meydana gelen ekşimeleri engelleyen ardıç çayı, sindirim rahatsızlıklarını son derece hafifletir.
   • Ardıç çayı bağırsaklarda meydana gelen minik solucanların yok edilmesi tedavisinde de kullanıldığı biliniyor.

   Ardıç Çayını Tüketmemesi Gereken Kişiler

   Bu şifalı bitkileri herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireyler gönül rahatlığı ile kullanabilir ancak kullanmasının sakıncalar doğuracağı bireyler de vardır. Bunlar:

   • Gebeler ve emzirmekte olan annelerin ardıç çayı tüketmesi tavsiye edilmez, bunun sebebi ise hamilelikte düşük risklerini ortaya çıkarırken; emziren annelerin de sütünü kesebilme gibi yan etkiler sergileyebilir.
   • Şeker hastalarının da ardıç çayını dikkatli kullanması gerekmekte bunun nedeni ise ardıç çayı içinde bulundurduğu bazı maddeler dolayısıyla kan düşürücü bir etkiye sahiptir.
   • Böbrek rahatsızlığı yaşayan bireylerin ardıç çayı tüketmesi tavsiye edilmez, bunun sebebi ise böbreklerde iltihap oluşumuna yol açabilir ya da bir iltihap mevcutsa onu daha kötü edebilir.
   • Ardıç çayı, çocuklar tarafından da tüketilmemeli.
   • Tüm bunların dışında; tansiyon sorunları yaşayanlar, mide bozukluğu gibi problemleri olanlar ve taze ameliyat olmuş bireylerin de bu şifalı çayı kullanmadan evvel mutlaka ama mutlaka doktoruna danışmış olması gerekmekte.

   Ardıç Çayı Nerede Satılır

   Ardıç çayını aktarlarda ve e-ticaret sitelerinden satın almanız mümkün. Neredeyse her satılan ardıç çayı ortalama olarak 20 TL satılmaktadır.

   Ardıç Çayı Zayıflatır Mı

   Ardıç çayının kilo vermeye yardımcı olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Aç yada tok karnına tüketilen ardıç çayı yinede kan şekerini dengeleyerek daha uzun süre tokluk hissi verir.

   Ardıç Çayının Zararlar Nelerdir?

   Her şeyin fazla kullanımının zararlı olduğu gibi ardıç çayını da fazla dozda kullandığınız vakit yan etkilerini görebilmeniz mümkün. Yüksek miktarda kullanmış olduğunuz ardıç çayı; baş dönmesi, mide bulantısı ve çarpıntı gibi rahatsızlıkların meydana çıkmasına yol açabilir. Özellikle böbrek rahatsızlığı yaşayan bireylerin ardıç çayı kullanması pek tavsiye edilmez. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise uzman bir doktor ile görüşmeden bu çayı tüketmemeye dikkat ediniz.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda pek çok derde deva olan Ardıç çayının, nelere iyi geldiği, nasıl tüketildiği, nerelerde yetiştiği gibi pek çok ilgili detayına yer vermeye çalıştık. Bu şifalı çayın fayda sağladığı rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz gönül rahatlığı ile bu çayı tüketebilirsiniz. Hazırlanması da son derece kolay olan ardıç çayını tüketmeden önce; herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışın. Şifalı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet