Arapsaçı Otunun Faydaları Nelerdir?

   26.05.2020
   Arapsaçı Otunun Faydaları Nelerdir?

   Arapsaçı Otunun Faydaları Nelerdir? Arapsaçı otu, tıbbi uygulamalar ve yemekler için sık bir şekilde kullanılan son derece faydalı olan yabani bir ot türüdür. Tip bakımından dereotuna oldukça benzeyen arapsaçı otu, rezene türünün yabani bir tipi olarak maydanozgiller ailesindeki yerini alır. Bu sebeple rezeneye çok benzer işlevleri olmasının yanı sıra ayırıcı işlevleri de vardır. Aynı ailede yer alan anason bitkisine göre de çok daha az bir şekilde tada sahiptir. Arapsaçı otu, daha fazla nehir ve denizlere yakın konumlarda yer alan kayalıklarda ya da kurak yerlerde yetişmektedir.

   Arapsaçı Otunun Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak arapsaçı otunun faydaları şunlardır:

   • Arapsaçı Otu Kabızlığı Tedavi Eder

   Arapsaçı otu, özellikle de toz halinde, müshil olarak işlev görebilir.  Bu bitki, bağırsakların tam manasıyla temizlenmesini sağlarken, uyarıcı olan işlevi ise bağırsakların uygun peristaltik mekanizmasını sürdürmeye yardımcı olacaktır. Böylece mide suları ve safra üretiminin uyarılması yoluyla uygun atılımın teşvik edilmesine yardımcı olur. Arapsaçı otunda yaygın bir şekilde karın ağrısı tedavisinde ilaçlar bulunur. Arapsaçı otu, ishal, İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ve diğer bağırsak sorunlarını tedavi eder.

   • Arapsaçı Otu Kan Basıncını Düzenler

   Yakın dönemde yayınlanan araştırmalar, arapsaçı otu üzerinde çiğnemenin tükürükteki nitrit içeriğini yükseltmeye yardımcı olabildiğini ve kan basıncı düzeylerini yönetmek için harika bir doğal yol olduğunu buldu. Bunun dışında bu süper bitki, çok gelişmiş olan bir potasyum referansıdır. Potasyum, hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğundan dolayı kan basınç düzeyini ve kalp atış hızını yönetmeye yardımcı olur.

   • Arapsaçı Otu Kabızlık, Hazımsızlık ve Şişkinliği Giderir

   Arapsaçı otundan hazırlanan çay, bu bitkide var olan yağlar nedeniyle hazımsızlığa, şişkinliğe ve kabızlığa yardımcı olmak için çok yararlıdır. Bu süper bitki, antispazmodik ve antienflamatuar özelliklerine katkıda bulunan östrojen, fenchone ile birlikte anethole içerir. Bağırsak sendromu olanlar için ise bu otta bulunan esansiyel yağlar, mide enzimlerinin üretimini teşvik ederek sindirime başlamaya yardımcı olabilir. Çok sayıda gastrointestinal faydası için arapsaçı otu çayı, sindirim sisteminin sağlıklı ve mutlu olmasına yardımcı olacaktır.

   • Arapsaçı Otu Göğüslerin Doğal Olarak Büyümesini Sağlar

   Arapsaçı otunda bulunan flavonoidler, tonik ve bir uyarıcı olarak işlev gören östrojen miktarını arttırmaya yardımcı olur. Arapsaçı otu, göğüslerdeki yeni hücrelerin ve dokuların oluşumunu arttırdıkça göğüslerin boyutu da artmaya başlar.

   • Arapsaçı Otu Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

   Arapsaçı otu, Çin tıbbında yüzyıllardır böcek ısırıkları ya da boğaz ağrısı gibi enflamatuar durumlarla başa çıkmak için kullanılmıştır. Arapsaçı otu, belirli araştırmalarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olan doğal bir kanser ilacı olduğu gösterilen anethole adı verilen yağ içerir. Anetholeun, kanserin gelişmesine yol açabilecek iltihabı azalttığı, ancak biraz daha araştırma yapılması şarttır.

   • Arapsaçı Otu Kolik Geliştirir

   Kolik, nispeten kötü huylu olmayan bir sorun olmasına rağmen, yeni aile olacaklar üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Disiklomin hidroklorür, kolik için kullanılan bir ilaçtır, bazı ciddi yan etkilere sahiptir ve güvenilir bir şekilde etkili olmayabilir. Araştırmacılar, arapsaçı otunun ince bağırsakta ağrıyı azaltmak ile birlikte motiliteyi arttırmak için etkili olduğunu ve kolik için mükemmel bir doğal ilaç olabileceğini bulmuşlardır. Bu nedenle arapsaçı otu da bu sorunu tedavi etmek için en iyi seçeneklerden biridir.

   • Arapsaçı Otu Sivilce İçin Harikalar Yaratır

   Arap saçı otu, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuda selenyum, çinko ve kalsiyum gibi değerli mineraller sağlar. Bu minerallerin hormonları dengelemede ve oksijen dengesini geliştirmede yardımcı olduğu düşünülmektedir. Arap saçı otu, cilt üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir ve bu nedenle sağlıklı bir ışıltı verir.

   • Arapsaçı Otu Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

   Arap saçı otunda yüksek seviyelerde bulunan potasyum, bir elektrolittir ve vücut boyunca artan elektrik iletimini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu durum, elektrik akımlarının otantik bir santrali olan beyindeki ana artelleri içerir. Potasyum, bunun sayesinde bilişsel işlevi ve beyin yeteneklerini arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca bu bitki, daha fazla oksijen optimum özelliklerin çalışabilir beyin ve sinir aktivitesi ulaştığı anlamına gelen bir vazodilatör görevi görür.

   • Arapsaçı Otu Adet Bozuklukların Tedavi Eder

   Arap saçı otu, aynı zamanda bir emenagogdur, yani vücut üzerindeki hormonal aktiviteleri sağlıklı bir biçimde düzenleyerek menstrüasyonu rahatlatır ve normalleştirir. Ek olarak arapsaçı otu, adet öncesi sendromun (PMS) etkilerini azaltmak için bir dizi üründe tercih edilir ve tipik olarak menopoz dönemine giren kadınlar için yatıştırabilen bir ağrı kesici ile beraber rahatlatıcı bir ajan olarak kullanılır.

   • Arapsaçı Otu Solunum Bozukluklarını Giderir

   Arap saçı otu, doğada balgam söktürücü olan cineole ve anetolün varlığı nedeniyle tıkanıklık, bronşit ile birlikte öksürük gibi çeşitli solunum bozuklukları için fayda sağlar. Arap saçı otu, balgamın parçalanmasına, toksinlerin derhal gevşetilmesi ile beraber vücuttan atılması ya da solunum koşullarından daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için boğaz ve burun pasajlarının birikmesine yardımcı olur.

   • Arapsaçı Otu Göz Sağlığını Geliştirir

   Maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) yaşa bağlı görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı flavonoidler, çinko ve C vitamini gibi iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar, göz sağlığının iyileştirilmesine ya da hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir. Arap saçı otu, kayda değer miktarda tasarruf sağlayan besin maddelerinden oluşur. Yüksek flavonoid, C vitamini ve mineral içeriği nedeniyle oksidatif hasar ile beraber iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Maküler dejenerasyonu da önler.

   • Arapsaçı Otu Menopoz Sonrası Semptomları Azaltmaya Yardımcı Olun

   Arap saçı otu, sindirim ve adet öncesi belirtiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları için sağlık yararları ile uzun zamandır bilinmektedir. Yeni bir çalışma ise sıcak basması, uykusuzluk, vajinal kuruluk ve anksiyete gibi menopoz sonrası semptomların ciddi yan etkileri olmadan kontrol edilmesinde de etkili olduğunu doğrulamaktadır.

   • Arapsaçı Otu Cilt Toneridir

   Arap saçı otu, doğal bir cilt toneri olarak işlev görür. Bir miktar arapsaçı otu alınarak kaynar suyla birleştirilir. Çözeltinin soğumasına izin verilir. Daha sonra ise karışıma birkaç damla rezene yağı eklenir ve filtrelenir. Gün boyunca olabildiğince sık pamuk topları yardımıyla yüze uygulanır. Bu yöntem ile kısa sürede cilt, tamamen gençleşir

   • Arapsaçı Otu İle İlgili Önlemler

   Arap saçı otuna karşı alerjiniz varsa bu bitkiyi, güzellik rejiminizin bir parçası olarak kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca hamileyseniz, emziren bir anneniz ya da hormona duyarlı koşullara maruz kalmanız durumunda bu bitkiyi tüketmeye karar vermeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Genel olarak arapsaçı otu ile ilgili önlemler şunlardır:

   • Hamileler, olası bir bitkiyi ya da esansiyel yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
   • Meme kanseri gibi östrojene bağımlı kanser olanlar bu bitkiyi tüketmemelidir.
   • Epileptikler ve böbrek problemleri olan insanlar da bu bitkiden uzak durmalıdır.
   • Anethol dahil olmak üzere bazı uçucu yağ bileşenleri ve bu bitki içinde bulunan az sayıda kimyasal, aşırı düzeyde tüketildiği zaman son derece tehlikeli olabilir. Çünkü bakterileri ve mikropları daha düşük dozlarda öldürebilen bileşikler zararlı olabilir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet