Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

   23.10.2023
   Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

   Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne sütünün faydaları arasında sağlıklı bir kiloyu teşvik etmek, dengeli beyin gelişimine katkı sağlamak, solunum yolu enfeksiyonlarından korumak, soğuk algınlığına karşı güçlendirmek, orta kulak enfeksiyonunu engellemek, bağırsak dokusu hasarlarını onarmak, çölyak hastalığı ve lösemi gibi çeşitli sorunlu hastalıkların tedavisine yardımcı olmak gibi önemli hususlar bulunur. Anne sütünde önemli düzeyde bir antikor deposu bulunur.

   Anne sütünün bir diğer önemli faydaları arasında besleyici bir bebek maması olması, SIDS (hayatı tehdit eden bir sendrom) riskinin ciddi oranda azaltılması, bebeklerin kemiklerinin güçlendirilmesi ve uterus sağlığını yüksek düzeyde desteklenmesi gibi özellikler sayılabilir. Anne sütü, bebeğin sağlığını çok büyük oranda destekleyen ve çeşitli hastalık ve enfeksiyon türlerinin ortaya çıkmasını engelleyen bol miktarda besin içerir. Anne sütü, bir bebek için tam manasıyla besleyici bir besindir. Çünkü bu önemli besin, bağışıklık sistemini güçlendirir ve gıda alerjilerine karşı bebeklerin hassasiyetlerini azaltır. Anneler ise emzirmeyle beraber vücut ağırlığını azaltır ve olası psikolojik sorunlardan kurtulur.

   Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

   Anne sütünün faydaları yapılan bütün araştırmalar ve deneysel çalışmalarla ispatlanmıştır. İçeriğinde bulunan besin ve vitaminler bebek sağlığını en üst düzeye taşır. Şimdi anne sütünün faydalar neler daha yakından inceleyelim;

   Anne Sütü Bir Antikor Deposudur

   Yeni doğan bebeklerin vücutlarının, bulaşıcı virüs ve bakterilerle savaşması için önemli oranda besine ihtiyacı vardır. İşte anne sütü bu virüslerle savaşan ve kolostrum da dahil olmak üzere birçok önemli antikor içerir. Bebeğin genel vücut sağlığını, sindirim sistemi, boğaz ve burun etrafında tam manasıyla koruyucu bir tabaka meydana getirip korumak için çok yüksek oranlarda immünoglobulin sağlar. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirerek beden sağlığını arttırır. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlü olursa vücudu aşağıdaki sorunlara karşı rahatlıkla savaşabilir;

   • Solunum yolu enfeksiyonları: Enfeksiyon türleri ve soğuk algınlığı,
   • Bağırsak doku hasarı,
   • Orta kulak enfeksiyonları,
   • Gut enfeksiyonları,
   • Lam enflamatuar bağırsak sendromu,
   • Çölyak hastalığı,
   • Lösemi ve türevleri.

   Anne sütü, bebeklerin genel sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle anne sütü almayan bebekler, kanser ve enfeksiyonlar gibi problemli durumlara karşı daha yatkındır.

   Anne Sütü Sağlıklı Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur

   Obez veya fazla kilolu çocuklar ve yetişkinler farklı tür kronik hastalıklara açıktır. Yapılan birçok çalışma, anne sütünün, sağlıklı bir şekilde kilo alımına yardımcı olduğu ve çocukluk çağındaki obeziteyi yüksek oranda önlediğini göstermektedir. Anne sütü alan bebekler, bazı formüllerle beslenen bebeklere göre %30 daha düşük seviyelerde fazla kilo riski taşır. Anne sütü ayrıca, iştahı ve yağ depolamasını düzenleyen önemli bir hormon olan leptin sağlamaktadır. Bundan dolayı bu önemli besin, gelecekte obezite olma düzeyini de %14 oranında düşürür.

   Anne Sütün Beyin Gelişimini Teşvik Eder

   Bilişsel gelişim oldukça gereklidir. Çünkü bilişsel gelişim, bebeğin hayatı boyunca hafızasına, eğitimine, yaratıcılığına, becerisine ve psikolojik durumuna yardımcı olur. Anne sütü, sağlıklı bir beyin gelişimini tam manasıyla destekleyen kaliteli besin maddeleri içerir ve bu besinler, başka hiçbir besin formülünde bulunmaz.  Ayrıca anne sütü, güçlü bir beyin ile beraber bebeklerin, IQ seviyesini de yükseltir.

   Yapılan bir çalışma, anne sütüyle beslenen bebeklerin odaklanmayı arttıran bireyler haline geldiğini ve bununla beraber başka tarz formüllerle beslenen bebeklerin ise konsantrasyondan oldukça yoksun olduklarını göstermektedir. Bu sebeple, gerekli olacak süre kadar anne sütünü tercih etmek, uzun vadede bebeğe oldukça önemli faydalar sağlar.

   Anne Sütü Oldukça Besleyicidir

   Bir bebeğin genel manada sağlıklı bir şekilde gelişimi için bol miktarda protein, mineral ve vitamin gibi besinlere ihtiyacı vardır. Anne sütü, bir bebeğin, çok daha güçlü bir şekilde vücut geliştirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu bütün besin türlerini içerir.

   Doktorların birçoğu bebeklerin vücutları için gerekli olan besinleri aldığından tamamen emin olmak için 6 ay süresince doğru bölümlerde anne sütü verilmesini önerir. Bu sebeple uzmanlar, başka tür beslenme formüleri ile bebekleri beslemeyi yasaklar. Çünkü bu tarz besinlerin içerisinde birkaç tür koruyucu madde vardır ve bunlar da bebeğin sağlığına ciddi oranda zarar verebilir.

   Anne Sütü Diş Sağlığını Destekler

   Diş telleri, yanlış hizalanmış dişlerin sonucu olan maloklüzyondan muzdarip çocuklar için tek bir seçenek gibi görünmektedir. Bu diş telleri, yalnızca itici görünmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların öz benlik saygısını da ciddi oranda etkiler. Anne sütü, dişlerin estetik ve sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar. Bununla beraber yanlış hizalanabilen diş oluşması şansını da minimuma indirir. Yapılan çalışmalara göre bu bağlamda bebeğe ortalama anne sütü verilmesi süresi en az 10 ay olmalıdır.

   Anne Sütü Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) Riskini Düşürür

   Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) vakası oldukça nadirdir ancak bu sorun, oldukça hızlı bir şekilde gelişebilen durumdur ve bebeğin, vücut sağlığı da dahil olmak üzere birçok etken bu soruna katkıda bulunabilir. Anne sütü, ani bebek ölümü sendromu risklerini tam manasıyla nötralize eden bütün besin maddeleri açısından oldukça zengindir. Yapılan bazı çalışmalar, 6 ay ile 1 yıl boyunca anne sütü tüketen bebeklerde, sendromla ilişkili risklerin yarı yarıya azalacağını ortaya koydu.

   Anne Sütü Kanser Riskini Azaltır

   Kanser tarzı kronik bazı hastalıklar, çocuklarda da oldukça yaygındır. Kanser tam manasıyla kontrol edilemese de bebeği, bu gibi durumlardan korumak için bazı ihtiyati tedbirler alınabilir ve bu tedbirlerden en önemlisi de düzenli bir şekilde bebeğe, anne sütü verilmesidir. Anne sütü, farklı tür kanserlerle ilişkili olası riskleri minimuma düşürür. Ayrıca emzirmek, premenopozal meme ve yumurtalık kanserlerine katkıda bulunan semptomları engeller.

   anne sütünün faydaları

   Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

   Anne sütünün, bebeklere sayısız fayda sağladığı gibi emzirmek de annelere büyük faydalar sağlar. Şimdi de emzirmenin faydaları nelermiş inceleyelim;

   Emzirmek Rahim Kasılmalarını Önler

   Rahim, gebelik esnasında genişler ve doğumdan belirli bir süre sonra ise bir önceki boyutuna tekrardan döner. Bu duruma evrim denilir ve bu, oksitosin tarafından yönlendirilmektedir. Emzirmek, bu hormonun meydana gelmesini tetikler, olası rahim kasılmalarını destekler ve aşırı düzeyde olabilecek kanamaları da azaltır.

   Emzirmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Emzirmek, kadınların kilo vermesini ciddi oranda destekler. Ortalama 3-6 aylık laktasyondan sonra kadınların birçoğunun vücut yağlarını çok daha hızlı yakması muhtemeldir. Bununla beraber 6 ay boyunca emziren anneler, diyet yapmadan zayıflar.

   Emzirmek Depresyonla Mücadele Eder

   Birçok kadın, gebelikten sonra doğum sonrası depresyon ile burun buruna gelir. Emzirme, depresyonu tedavi edebilen etkili ilaçtır. Kadınlar, gebelik ve doğum süresince geniş bir hormonal değişim geçirir. Emzirme, yalnızca vücutlarındaki oksitosini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda beyinde bulunan bazı önemli enzimleri de tetikler. Bunların her ikisi de uzun bir süre gevşeme, kaygı önleyici ve besleyici etkilere sahiptir.

   Emzirmek Kemikleri Güçlendirir

   Kadınları, menopozdan sonra osteoporoz için savunmasız kaldıkları bilinen bir gerçektedir. Omurgalarla beraber kalçalar, doğumdan 6 ay sonra daha az bir şekilde yoğunlaşırken vücut, gebelik ve emzirme döneminde çok etkili bir biçimde kalsiyumu emer. Bu nedenle emzirme, kemik kuvvetiyle çok yakından bağlantılıdır.

   Anne Sütünün İçeriği

   Mineraller ve vitaminler bakımında zengin olan anne sütünü Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay için kesinlikle bebeklere tek başına verilmesi gerektiğini söylemiştir. Anne sütü  A, E, K ve B12 vitaminleri bakımdan zengin olduğu gibi su ve protein de bulunmaktadır. Ayrıca anne sütünde karbonhidrat, yağlar, mineral tuzları , çinko, demir ve sodyum potasyum bulunur.

   Sizlere bu yazımızda anne sütünün faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.