Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Faydaları Nelerdir?

   19.05.2020
   Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Faydaları Nelerdir? Son yıllarda süper meyve olarak tanıtılan altın çilek meyvesinin kanser ve diyabetle savaşmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca bu etkili meyve, güçlü antioksidanları ve yaşlanma karşıtı etkileri ile de tanınmaktadır. Bu meyve, ünlüler arasında da son derece popülerdir. Eldeki çalışmalar, bu meyveyi tüketmenin beyin aktivitesini ve sağlık hissini yüksek oranda arttırabildiğini göstermiştir.

   Altın Çilek Faydaları Nelerdir?

   Süper meyve altın çilek faydaları şunlardır:

   • Altın Çilek Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavisine Yardımcı Olur

   Yapılan bazı hayvan çalışmaları, altın çilek meyvesinin, kan şekeri düzeylerini nasıl düşürebileceğini açık bir şekilde göstermiştir. Bu süper meyve, kan şekerini azaltmada rol oynayan uzun zincirli karbonhidratlar olan polisakkaritler içermektedir. Yapılan yakın dönemli çalışmalar ayrıca, bu meyvenin tip 2 diyabetin tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini de ispatlamıştır. Altın çilek, glikoz duyarlılığını arttırır ve bu durum da hipoglisemik etkilerini açıklar.

   • Altın Çilek Kanserle Mücadeleye Yardım Eder

   Kanser hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, altın çilek ile takviye edildiğinde tedaviye daha iyi yanıt verdiklerini ortaya koydu. Bu meyve, kanser hücrelerini öldürdüğü bilinen fizalin içerir. Altın çilekte var olan polisakkaritlerin kanser hücresi ölümüne neden olduğu biliniyor ve bu özellikle de kolon, mide ve prostat kanseri türleri için geçerlidir. Bu meyvedeki A ve C vitaminleri ise antioksidan faydalar sunar ve kanseri önleyebilir. Ayrıca cilt kanserini önlemek için de ayrıca çalışır.

   • Altın Çilek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Kalorisi düşük ve besin açısından zengin olan bu meyvenin özellikleri göz önüne alındığında kilo verme diyet planında bir yer bulabilir. Altın çilek meyvesi düşük glisemik indekse sahiptir ve bu sebeple bu meyveyi tüketmek, şekerli gıdalar için istekleri azaltabilir. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olabilir. Eldeki raporlar, düşük glisemik gıdaların tüketilmesinin kilo kaybını hızlandırabildiğini göstermektedir. Bu meyve de çoğu meyve ve sebze gibi lif bakımından son derece zengindir. Lif, tokluğu arttırır ve bükülmeyi önler. Bu sebeple kilo kaybına katkıda bulunabilir.

   • Altın Çilek Kan Basıncı Seviyelerini Düzenler

   Bu meyvedeki polisakkaritler, anti hipertansif özelliklere bağlanabilir. Aslında bu meyve, geleneksel tıpta kan basıncı düzeylerini dengelemek için sık bir şekilde kullanılmıştır. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre meyvedeki polisakkaritler, kan basıncı seviyelerini düşürmeye ve ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

   • Altın Çilek Göz Sağlığını Arttırır

   Altın çilek, gözler için üstün faydaları ile bilinen bir antioksidan olan zeaksantin bakımından son derece zengindir. Genellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) için doğal bir tedavi olarak kabul edilirler. Meyvedeki zeaksantin ayrıca, gözleri zararlı olan UV ışınları maruziyetinden, serbest radikallerinden ve diğer çeşitli oksidatif stres formlarından korur. 90 gün boyunca düzenli olarak altın çilek yemenin plazma zeaksantin konsantrasyonunu arttırdığı da bulunmuştur ve bu durum da gözleri hipopigmentasyon ile beraber makulaya zarar verebilecek diğer oksidatif stres formlarından koruyabilir. Diğer çalışmalar ise bu meyvenin glokom için nasıl doğal bir tedavi yardımcısı olabileceğini göstermektedir.

   • Altın Çilek Akciğer Sağlığını İyileştirir

   Yapılan çalışmalar, dört hafta boyunca bir altın çilek takviyesi almanın akciğerlerdeki iltihabı nasıl azalttığını ve grip gibi akciğer hastalıklarına karşı beyaz kan hücresi aktivitesini nasıl arttırdığını gösterdi. Altın çilek, akciğer sağlığı üzerinde arzu edilen bir etkiye sahip olan bağışıklığı da arttırır. Bu özellik ayrıca, astım gibi solunum rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı olabilir.

   • Altın Çilek Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olur

   Yapılan bazı klinik araştırmalar, altın çilek meyvesinin yin eksikliğini tedavi etmek ve hormonal sağlık ile beraber dengeyi düzeltmek için kullanılabileceğini söylüyor.

   • Altın Çilek Doğurganlığı ve Cinsel İşlev Sağlığını Geliştirir

   Yapılan çalışmalar, altın çilek meyvesinin, erkeklerde testosteron seviyelerini arttırabildiğini ve böylece cinsel sağlıklarını iyileştirebileceğini göstermiştir. Ayrıca erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) için alternatif bir alternatif çözüm olarak da çalışabilirler. Araştırmalar ayrıca, meyvenin özellikle erkeklerde doğurganlığı arttıran etkiler gösterebileceğini belirtmektedir.

   • Altın Çilek Depresyonla Mücadele Eder

   Altın çilek meyvesi, B ve C vitaminleri bakımından zengindir ve ayrıca manganez ile birlikte lif içerir. Bu besinlerin tümü, enerji seviyesini yükseltir ve pozitifliği arttırdığı bilinir. Meyve ayrıca, geleneksel tıpta depresyon, diğer anksiyete ile beraber duygu durum bozuklukları ile savaşmak için de sıkça kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar ayrıca, düzenli bir şekilde bu meyvenin alımının enerji seviyelerini arttırabileceğini ve ruh halini yükseltebileceğini göstermiştir.

   • Altın Çilek Karaciğeri Detoksifiye Eder

   Bu süper meyve, genel olarak karaciğer temizliğinde meyan kökü ve ganoderma gibi diğer geleneksel bitkilerle birlikte kullanılır. Geleneksel tıbba göre altın çilek, hem böbrek hem de karaciğere fayda sağlar ve kişinin gücü ile birlikte canlılığını yeniden kazandırır. Bazı kaynaklar, meyvenin bu yönünün altın çilek meyvesinin böbrek taşları için doğal bir ilaç haline getirdiğini söylüyor. Ancak bu amaçla kullanmadan önce doktorla konuşulması gerekir.

   • Altın Çilek Ağrıyı Azaltır

   Altın çilek meyvesi, ağrıyı büyük oranda hafifletmeye yardımcı olan antienflamatuar işlevlere sahiptir. Artritik ağrı da bunlardan biridir. Bununla birlikte, meyvelerin kas ağrısını da hafifletip hafifletemeyeceği hakkında çok az bilgi vardır.

   • Altın Çilek Kas Büyümesini Arttırabilir

   Altın çilek meyvesi, kas büyümesine yardımcı olabilecek 18 amino asit içerir. Altın çilek özü ayrıca, kas ve karaciğer glikojen üretimini arttırabilir ve bu nedenle uzun süre fiziksel olarak aktif kalmanıza yardımcı olur. Meyve ayrıca, iyi miktarda protein içerir ve başka bir neden kas büyümesini artırabilir.

   • Altın Çilek Bronzlaşmış Cildi Tamir Eder

   Bu süper meyve, hiperpigmentasyonu tedavi etmek için de iyi çalışır. Altın çilek, C vitamini, beta-karoten ve amino asitler bakımından zengindirler. Bütün bu besinlerin hepsi cildi iyileştirir ve yeniden parlatır. Altın çilek normal diyetlere rutin olarak dahil edilebilir. Ayrıca bu meyvenin bir macunu da yapabilir ve yüze doğrudan uygulanabilir. 15 dakika kadar bekletilir ve soğuk suyla durulanır. Bu yöntem günde bir defa yapıldığında harika sonuçlar verebilir.

   • Altın Çilek Sivilce Tedavisine Yardımcı Olur

   Bu özellik, meyvenin antienflamatuar özelliklerine atfedilebilir. Altın çilek, cilt iltihabını tedavi eder, sivilce lekelerini azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. Altın çilek tüketmek, içerideki iltihabı da tedavi edebilir. Bu durum da sivilce azalmalarına yüksek oranda katkıda bulunabilir. Ek olarak, yüze altın çilek özü uygulayabilir ve 15 dakika sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz. Bu meyve ayrıca, cildin oluşumuna yardımcı olan C vitamini bakımından zengin olduğu için cildi sıkılaştırıp kırışıklıkları da büyük oranda azaltabilir. Bu temel olarak yaşlanma karşıtı faydaları için de kullanılabileceği anlamına gelir.

   • Altın Çilek Saç Uzamasını Hızlandırır

   Bu süper meyve, kan dolaşımını arttırdığı bilinen bir besin olan A vitamini bakımından son derece zengindir. Bu durum aynı zamanda saç derisine olan kan dolaşımını iyileştirir ve böylece saç uzamasını arttırır. Altın çilek meyvesinin tüketimi, saç dökülmesini de önler. Bu meyve C vitamini bakımından zengin olduğu için saç uzaması için de gerekli olan demirin emilimine yardımcı olur. Bu meyve ezilerek şampuanlara da eklenebilir.

   Altın Çileğin Fiyatı

   30 ila 60 TL arasında değişen altın çileği internetten, aktarlardan ve marketlerin kuruyemiş reyonlarından bulabilirsiniz.

   Altın Çileğin Zararları

   Şeker hastalarına tavsiye edilse de fazla tüketilmesi zararlıdır. Düşük tansiyonlu kişiler çok tüketmemelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet