Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   18.05.2020
   Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Alıç meyvesi, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerine özgüdür ve geleneksel olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Bu meyve, olduğu gibi ya da çay haline getirilerek tüketilmektedir. Alıcın faydaları arasında kan basıncı düzeylerini düşürmek, kan lipitini minimale çekmek, sağlıklı bir sindirimi teşvik etmek, saç uzamasını hızlandırmak, kan akışını büyük oranda yükseltmek, cildin sağlığını desteklemek ve çok daha fazlasını içeren birçok etken yer alır.

   Alıç Faydaları Nelerdir?

   Alıç faydaları genel olarak şunlardır:

   • Alıç Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

   Yapılan çalışmalar, alıç meyvesinin kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncındaki azalmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca geleneksel tıpta hipertansiyon (yüksek tansiyon) için bir çare olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu fayda, meyveyi tüketmekten elde edilen önemli bir avantajı göstermeyen çalışmalar olmasına rağmen, diyabet gibi diğer komorbiditeleri olan kişilerde daha belirgin bir şekilde görünmektedir.

   • Alıç Kemik Sağlığını Destekler

   Alıç meyvesinin içeriğinde var olan bileşenler, kemik için önemli bir yapı taşı sağlamaktadır ve bununla beraber kemiklerin, kaliteli bir şekilde gelişimi için gerekli olan temel bileşenleri metabolize etmesine yardımcı olacaktır. Bu süper meyvenin düzenli bir şekilde tüketimi, kadınlarda osteoporoz riskini de ciddi oranda azaltır.

   • Alıç Kandaki Yağ Seviyesini Düşürür

   Trigliseritler, kan lipitlerinin diğer yarısı olarak bilinir. Bu lipitler, besin maddelerinin ihtiyaç duyabilecekleri hücrelere taşınmasına yardımcı olmak için son derece önemlidir. Ancak aşırı miktarın birkaç olumsuz etkiye neden olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında, kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler atak riskini arttıran kan damarı duvarlarının iç kısmı boyunca aterosklerotik plakların gelişmesidir. Alıç tüketmek, toplam reçeteli ilaçların en iyileri tarafından bile elde edilemeyen bir başarı olan toplam kolesterol seviyelerini ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kardiyovasküler hastalık riskinde artış varsa tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabileceği için bir çare olarak sadece alıca yeterli olmayabilir.

   • Alıç Kalp Yetersizliğini Yönetmeye Yardımcı Olur

   Alıç meyvesinin en iyi bilinen kullanımlarından biri, hafif kalp yetmezliği olan kişilerde kalp fonksiyonu ve kardiyovasküler çıktıya yardımcı olmaktır. Kalp yetmezliği olan insanlar, kas bileşenlerinden birine zarar vermesi nedeniyle genellikle kalbin bölmelerinden kan pompalanması konusunda zorluk yaşarlar. Makul süreye sahip orta ölçekli çalışmalar, önceden eklenmiş veya çay olarak tüketilen alıç meyveleri kullanan kalp yetmezliği olan kişilerde umut verici faydalar gözlemlemiştir. Nefes darlığı, yorgunluk, uyuşukluk ve çarpıntı gibi semptomlardaki iyileşmelerin tümü meyvenin tutarlı bir şekilde kullanımı sonrasında görülür. Bu besin, ilişkili kardiyovasküler ataklardan ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

   • Alıç DNA Mutasyonunu Engeller

   Bazı durumlarda kasıtlı ya da kasıtsız olarak insanlar, vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilen zararlı çevresel toksinlere maruz bırakır. Bu zararlı toksinler, mutasyonlara neden olabilir. Bu olumsuz durum da kanser türlerinin gelişmesine sebebiyet verebilir. Ancak, DNA ve hücresel zarı engellediği ispatlanmış olan süper meyve alıç düzenli bir şekilde tüketilirse vücut, bu zararlı maddelere maruz kalsa bile bu problemlerle mücadele edecektir.

   • Alıç Doğal Bir Anksiyete Çözümüdür

   Alıç meyvesinden yapılan çay anksiyete için çok etkilidir. Alıç meyvesi ya da alıç çayı, kaygıyı hafifletmeye ve sinir sisteminin uyarılabilirliğini azaltmaya yardımcı olur.

   • Alıç Sağlıklı Bir Sindirimi Teşvik Eder

   Sindirim sistemi, en iyi ve sağlıklı şekilde çalışması için desteğe ihtiyaç duyar. Bu destek, diyetin bağırsaklarda bulunan probiyotik bakterileri beslemek için yeterli miktarda lif sağlamasını içerir. Alıç meyvesi, yalnızca bakteriler için besin olarak değil, aynı zamanda kabızlık riskini azaltmaya da katkıda bulunan iyi miktarda lif sağlar. Alıç ayrıca, hazımsızlık belirtilerini azaltmak ya da ağrılı gastrik ülserleri hafifletmek için uygun olabilen gastrik boşalma oranını hızlandırıyor gibi görünmektedir.

   • Alıç Yeniden Saç Çıkmasını Teşvik Eder

   Erkek tipi kellikten muzdarip milyonlarca erkekten biriyseniz, muhtemelen saçlarınızı geri getirmek için sürekli olarak farklı ilaçlar denemenin ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuzdur. Alıç meyvesi, doğal saç çıkma formüllerinin yaygın bir bileşenidir. Çünkü alıç tüketimi (veya kafa derisine uygulanması), foliküller yıllarca uykuda olsa bile saç çıkmasını bir kere daha uyarmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda kan akışını arttırmak ve folikülleri uykusundan uyandırmak, tamamen kel olmayan erkeklerde saç çıkma sürecine bir defa daha başlamak için yeterlidir.

   • Alıç Detoksizatör Olarak İşlev Görür

   Alıç meyvesinin içerdiği bileşenlerin oranı bu meyveyi çok yönlü bir madde yapmaktadır. Bununla birlikte doğal bir detoks ajanı olarak da çalıştığından ve zararlı olan atıklar ile beraber birikmeye başlayan toksinleri vücut üzerinden hızlı bir biçimde çıkarabildiğinden dolayı son yıllarda oldukça da popüler bir halde kullanılmaya başlanmıştır. Bu meyvenin yeteri oranda tüketimi, vücut üzerindeki toksik maddelerin tam manasıyla atılmasını da sağlar. Bu süper besin, zararlı olan atıkların vücut üzerinden atılmasını da kolaylaştırır ve sindirim mekanizmasının işleyişinde de son derece önemli bir rol oynayacaktır.

   • Alıç Kan Akışını Yüksek Oranda Arttırır

   Alıç meyvesi, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve kalp yetmezliğini yönetme yeteneği için mükemmel bir adjuvan görevi görür. Kalp yetmezliği problemi bulunan hastalarda, kalbin belirli kaslarına giden kan akışını tamamen tıkayabilen koroner arter tıkanıklıklarının sonucunda ise göğüs ağrısı olarak da isimlendirilen anjina pektoris görülür. Alıç meyvesinin takviyeler ya da çay şeklinde düzenli olan tüketimi veya uygulanması, kalp kaslarına kan akışını iyileştirmeye, neden olan ağrıyı hafifletmeye ve hatta hastaların, yorgunluk olmadan daha uzun egzersiz yapmasına yardımcı olabilir.

   • Alıç Cilt Sağlığını Destekler

   Alıç meyvesi, zararlı olan serbest radikallerin yok edilmesine katkıda bulunabilen birçok bileşiğin ve antioksidan vitaminin kaynağıdır. Bu serbest radikaller, cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir ve özellikle de güneşten gelen zararlı UV radyasyonunun etkileri altında üretilir. Alıç meyvesini tüketmek ya da daha fazla çay formunu tüketmek ve hatta yüze uygulamak, önemli faydalara sahiptir ve hızlandırılmış yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Antienflamatuar özellikleri nedeniyle bu süper meyve, bazen egzama ve sedef hastalığı gibi durumları yönetmek için de kullanılır.

   • Alıç Astım Ataklarının Sıklığını Azaltmaya Yardımcı Olur

   Astım ve egzamanın, eş anlamlı frekansla birlikte meydana gelen ve neredeyse eş anlamlı olduğu az bilinen bir gerçektir. Alıç meyvesi, bağışıklık ile beraber solunum fonksiyonlarını iyileştiren ve sonuç olarak astım ataklarının sıklığına ya da şiddetine katkıda bulunan birçok doğal polifenolün kaynağıdır. Çay formunu haftada birkaç defa tüketmeyi deneyin. Kısa sürede saldırılarınızın sıklığının azaldığını göreceksiniz. Alıç meyvesinden hazırlanan çay, son derece faydalı olsa da, ılımlılık da çok önemlidir. Yüksek dozlar kardiyak aritmiler, baş dönmesi ya da düşük tansiyon ile ilişkilendirilmiştir.

   • Alıç Prostat Kanseri Riskini Minimuma İndirir

   Dünya üzerinde ortalama 2,5-3 milyondan fazla erkek, son derece endişe verici olabilen prostat kanseri belirtilerinden etkilenmiştir. Doktorlar, birçok problemli belirtilerin tedavisi için değişik ilaç ya da teknikler geliştirmişlerdir. Bu deneyim aracılığıyla alıç meyvesinin, prostat kanserine karşı yüksek oranda etkinliği olduğu da bulunmuştur. Bu meyvenin içerdiği maddeler, özellikle de erkeklerde prostat kanserinin oluşma riskini bastırdığı ispatlanmıştır.

   Alıç Meyvesinin Zararları

   Her besinde olduğu gibi alıç meyvesini de fazla tüketilmesinde sıkıntılara sebep olabilir. Bilinçli tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

   • Hamile ve emzirme döneminde ki kadınları alıç tüketimleri doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
   • Migren ve baş ağrısı problemleri yaşamakta olan bireylerin fazla tüketmesi durumunda ağrıların armasına neden olabilir.
   • Alıç meyvesinin fazla tüketilmesi baş ağrısı ve migrene bağlı olarak vertigo hastalığını da tetikleyebilmektedir.
   • Kalp hastalıklarına bağlı tedavi görmekte olan bireylerin alıç kullanımı konusunda oldukça dikkatli olması ve doktora danışması gerekmektedir.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet