Ahududu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   19.05.2020
   Ahududu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Ahududu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ahududu, vitamin, lif ve antioksidanlar ile doludur. Ahududu, sadece tatlı isteklerini karşılamak için lezzetli bir tedavi değildir, aynı zamanda sağlıklı bir de atıştırmalıktır. Ahududu, kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyen bol miktarda ellagik asit ve fenolik bileşik içerir. Ahududunun faydaları arasında kırışıklıkların görüntüsünü yüksek oranda azaltmak, optimum düzeyde sağlığı teşvik etmek, dengeli bir diyet dostu yiyecek olmak, kilo vermeyi teşvik etmek, bağışıklığı ciddi seviyelerde arttırmak, yaşlanma süresini yavaşlatmak, saçın genel sağlığını onarmak, egzama ile mücadele etmek, kardiyovasküler dengeyi arttırmak, gözün sağlığını korumak ve olası yaraları iyileştirmek gibi inanılmaz işlevlere sahiptir. Ayrıca ahududu, mükemmel düzeyde hafıza geliştirir ve iltihapla son derece mücadele eder.

   Ahududunun Faydaları Nelerdir?

   Ahududunun faydaları genel olarak şunlardır:

   • Ahududu Kırışıklıkların Görünümünü Azaltır

   Kırışıklıklar ve donuk cilt, dinlenmiş bir gece uykusundan sonra bile yorgun ya da bitkin görünmenizi sağlayabilir. Ancak ahududu, ciltte tam manasıyla bir büyü gibi çalışır ve güneşin zararlı ışınlarından koruma sağlar. Ek olarak, bu besindeki C vitamininin antioksidan gücü, renk değişikliğini ve yaşlılık lekelerini etkili bir şekilde azaltır. Genç bir görünümü geri kazandırmak ve canlandırıcı yüz maskeleri yapmak için ahududu kullanılabilir. Parlayan bir cilt maskesi için 2 bardak taze ahududu, 1 bardak yoğurtla homojenik bir şekilde karıştırılır. Karışımdan elde edilen macun, derinlemesine cilde uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletilir ve sonra tamamen durulanır. Bu maske haftada 1-2 defa yapılabilir.

   • Ahududu Optimum Sağlığı Teşvik Eder

   Ahududu, yenileme ile birlikte gelişme dokularında önemli bir rol oynayan metaloproteinaz enzimleri bakımından zengindir. Ayrıca yüksek oranda folat, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır içerir. Bunlar, genel vücut sağlığı için oldukça hayati bir önem taşıyan bütün temel mineral ve vitaminlerdir. Bu vitamin ve mineraller, ahududuyu diyetlere mutlaka eklemesi gereken tam bir meyve yapar.

   • Ahududu Yüksek Besin Değerine Sahiptir

   Yüksek oranda bitki besin içeriğinin yanı sıra ahududu, antioksidan ve B vitaminleri de dahil olmak üzere bazı geleneksel besinler açısından son derece zengindir. Antioksidan besinler, vücudun dokularını oksijene bağlı hasara karşı korumada oldukça önemli bir rol oynar.

   Ahududu Lezzetli Bir Diyet Dostu Gıdadır

   Taze bir fincan ahududu 8 gram lif, 1.5 gram protein ve 14.7 gram karbonhidrat içerir. Ayrıca bu meyvenin, sodyum ve yağ oranı oldukça düşüktür ve hiçbir şekilde kolesterol içermez. Bu özellik, ahududuyu, diyet yapan insanlar için mükemmel bir seçim yapar. Ek olarak ahududunun lif içeriği, fazla yemeden tok hissetmenizi sağlarken, doğal olan tatlı tadı ise sağlıksız tatlı isteklerini yok etmeye yardımcı olabilir.

   • Ahududu Kilo Vermeyi Teşvik Eder

   Ahududunun lif ve manganez içeriği oldukça yüksektir. Lif, uzun süre tok tutar, aşırı yemek yemekten vazgeçirir. Tatmin edici bir yemek için ahududu ve yulaf karışımı tüketilebilir. Tüm bunlara ek olarak ahudududaki manganez, metabolizmayı ciddi oranda hızlandırır ve çok daha hızlı bir şekilde kalori harcanmasına yardımcı olur. Ahududu ayrıca, glisemik indeks (GI) olarak da düşüktür, bu durum da kan şekeri seviyelerini arttırmayacağı anlamına gelir.

   • Ahududu Bağışıklığı Yüksek Oranlarda Geliştirir

   Bu süper besin, vücut üzerindeki bağışıklık sistemini güçlendiren fitokimyasallar içermektedir. Eski yıllardan bu yana ahududu, zayıf olan bir bağışıklık durumu ile alakalı sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu süreç ayrıca, farklı rahatsızlıklarla savaşmak için bağışıklık yanıtını uyaran immünoterapi olarak bilinir.

   • Ahududu Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

   Ahududu, cilt için harika bir şekilde çalışan çoklu antioksidanlarla doludur. Ayrıca güneşe karşı cildin zarar görmesini de azaltır. Hassas cildiniz varsa ve kızarıklığı önlemek istiyorsanız ahududu ile yapılan yüz maskeleri ya da diğer cilt bakım ürünlerini kullanmak mükemmel bir seçim olacaktır. Ek olarak, meyvelerdeki C vitamini varlığı ahududuyu, cilt kanserini önlemek için mükemmel bir bileşen yapar.

   • Ahududu Saç Sağlığını Geliştirir

   Ahududu, vücut üzerindeki kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran folat açısından zengindir. Bu hücreler, vücudun her hücresine titiz bir şekilde oksijen taşır. Bu durum, uygun bir büyüme için bol miktarda beslenme gerektiren saç köklerinin uyarılması, gelişmesi ve büyümesi için son derece gereklidir. Ek olarak ahududu, içinde depolanan magnezyum ve silikon içeriği de saç kalitesini arttırır. Silikon, saçları koyulaştıran ve daha hızlı saç büyümesine sebep olan hayati bir bileşendir.

   • Ahududu Egzama İle Savaşır

   Ahududu, cilt hastalıklarını tedavi ettiği için bitkisel bazlı antibakteriyel cilt bakım ürünlerinde kullanılan önemli bir bileşendir. Çünkü ahududu, egzama gibi cilt koşullarını tedavi eden antibakteriyel özellikler içerir. Ayrıca egzama ile beraber döküntü ve diğer cilt lezyonlarının tedavisine de yardımcı olan çok sayıda antienflamatuar özellik içerir.

   • Ahududu Kardiyovasküler Sağlığı Arttırır

   Bu harika meyve, kanı sulandırarak, kan dolaşımını ve kardiyovasküler sağlığı arttırır. Bu durum, damarlardan ve arterlerden geçmesini de kolaylaştırır. Ayrıca, aşırı kan pıhtılaşması ve dalgalanan kan basıncı yaşayan hastalar için kritik olan çok sayıda antikoagülan özelliğe sahiptir. Bu harika besin, yalnızca pıhtılaşmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda ödemi çözerek kan akışkanlığına yardımcı olur. Ayrıca kan inceltici olarak da çalışan salisilat içerir. Bu meyvenin potasyum içeriği de uygun bir kas fonksiyonunu sağlarken, iyi kalp sağlığı için optimum akışkanlık gereklidir. Bu özellikler ayrıca, aritmi riskini ciddi seviyelerde azaltır ve vücut üzerindeki kan pompalamayı da optimize eder.

   • Ahududu Göz Sağlığını Korur

   Ahududu, A ile C vitaminleri ve fenoller gibi antioksidanlar bakımından son derece zengindir. Bu durum, çeşitli hastalıkları etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve gözün hassas zarını yüksek seviyelerde korur. Membranlar, gözleri korumak ve temizlemekle sorumludur. Ayrıca bu süper besin, gözlerin kurumasını engeller ve kaşıntı olasılığını minimal düzeye çeker. Ahududu ayrıca, sağlıklı görüşte kritik bir rol oynayan ellagik asit olarak bilinen bir bileşik de içerir.

   • Ahududu Hafızayı Geliştirir

   Diyetlere ahududu eklemek, potansiyel olarak beyin hasarını engeller, hafıza kaybının ve yaşlılıkla ilişkili diğer sorunların etkilerini de azaltabilir. Meyvedeki antioksidanların varlığı, stres ve yaşlılığın sebep olduğu diğer hastalıkları ya da semptomları da önlemeye yardımcı olur. Ek olarak ahududu, hafıza kaybı risklerini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler de içerir.

   • Ahududu Antienflamatuar Özellikler Taşır

   Ahududu, hücre zarına zarar vermeyi engelleyen, bağışıklık sistemini yüksek oranda güçlendiren ve kalp hastalıkları riskini azaltıp sindirime büyük seviyelerde yardımcı olan birçok antienflamatuar özelliğe sahiptir. Eldeki son bulgulara göre ahududu, meyvelerdeki antienflamatuar etkiden sorumlu olan doğal fenol antioksidan olan ellagic asit olarak bilinen bir bileşik açısından da son derece zengindir. Bu bileşik, gastrointestinal sistem sağlığını güçlendirir ve bağırsakta iltihaplanma olasılığını azaltır.

   • Ahududu Disfaji Sorununu İyileştirir

   Disfaji, birçok kişinin yutkunma sorunu ya da rahatsızlığı yaşadığı çok sıkıntılı bir problemdir. Disfaji sorunu genel olarak felç ve konvansiyonel kanser hastalarında görülmektedir.  Ahududu suyunun kokusu, beyine gidecek olan sinyallerdeki yutma dürtüsünü uyarır. Ahududu, bilişsel işlev düzeyine, zihinsel ya da fiziksel duruma bakılmaksızın, felç sonrası disfaji sorunu yaşayan hastalara oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

   Ahududu Zararları

   Ahududu normalden fazla tüketilirse mide ağrısı, ihsal ve ciltte döküntü gibi sorunlara yol açabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet