Ahlat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   26.06.2020
   Ahlat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Ahlat, halk dilinde yabani armut olarak da bilinen orta büyüklükte bir meyvedir. Ahlat meyvesi, kuzey ve kuzeybatı Çin’e özgü, yenilebilir meyveleri için yaygın olarak yetişen türler arası melez bir yabani meyve türüdür. Çoğu zaman çiğ ya da konserve olarak yenirler. Ayrıca kurutulabilir ya da meyve suyu olarak tüketilebilir. Çeşitli tarifler, ana bileşenlerinden biri olarak ahlat meyvesi içerir. Buna salatalar, kekler ve tatlılar da dahildir. Bu yabani meyve, son derece canlandırıcı ve doldurucudur. Ayrıca lif bakımından çok yüksektir ve kilo kaybı için faydaları olabilir.

   Ahlat Faydaları Nelerdir?

   Ahlat, eski zamanlardan beri lezzetli lezzetleri için yaygın olarak kullanılan ve takdir edilen yabani meyvelerdir. Diyete lezzetli bir ilave olmanın ötesinde yabani armut ya da ahlat, besin maddeleri ve besin değeri ile doludur. Ahlat faydaları genel olarak şunlardır:

   • Ahlat Kilo Kaybını Teşvik Eder

   Ahlat, yüksek miktarda lif içerir ve düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle tokluk hissini arttırmaya yardımcı olur. 40 aşırı kilolu kadın üzerinde yapılan araştırmalar, ahlatların yulaflara kıyasla zamanla daha fazla kilo kaybına yol açtığını gösterdi. Ahlat meyvesinin düzenli bir şekilde tüketimi, sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin büyümesini uyararak insanların kilo vermesine yardımcı olur.

   • Ahlat Sindirim ve Bağırsak Sağlığını Güçlendirir

   Etli ve lifli yaban armut meyvesinin insan sindiriminde çok önemli bir rolü vardır. Ahlat meyvesinin tek bir porsiyonu, lif alımı için günlük ihtiyacın %18’ini sunar. Bu meyve, sindirim sağlığı ve işlevi için çok güçlü bir ajandır. Yabani armuttaki liflerin birçoğu, çözünmeyen polisakkarittir (NSP), yani bağırsaklarda bir hacim arttırıcı madde olarak işlev görür. Bu madde, yiyecekleri toplar ve bağırsaklardan daha kolay geçmesi için dökme ekler. Ek olarak, mide ve sindirim sularının salgılanmasını teşvik eder ve böylece gıda daha sindirilmiş bir durumda daha düzgün hareket eder. Bağırsak hareketlerini normalleştirir ve bağırsak hareketlerine bu kütleyi eklediğinden, ishal ve gevşek dışkı ile birlikte kabızlık olasılığını azaltır.

   • Ahlat Antioksidan Aktivite Sunar

   Diğer birçok meyve gibi ahlat meyvesi de vücut üzerindeki çeşitli hastalıklarla ve koşullarla mücadele eden bir antioksidan zenginliğidir. Antioksidan ile türevleri, hücresel metabolik hareketleri takiben vücut üzerinde birikebilen serbest radikalleri yok etmek için harika bir şekilde çalışırlar. Bu terlikeli olan serbest radikaller, sağlıklı olan hücre DNA’larını mutasyona uğratabilir ve bir dizi farklı tehlikeli durumlara sebep olabilir. Bu nedenle A ile birlikte C vitamin formları ve ahlat meyvesinde bulunan her biri zea-ksantin, beta-karoten ve lutein benzeri flavonoid maddelerin antioksidan ajanları olabilir. Bu antioksidan bileşenler, zararlı maddeler ile tehlikeli bileşiklerin vücuttan atılmasına ciddi düzeyde yardım eder.

   • Ahlat Bağışıklık Sistemi Sağlığını Yükseltir

   Vücudun bağışıklık sistemi antioksidanlar ve C vitamini aktiviteleri ile güçlendirilir. C vitamini, beyaz kan hücresi üretimini ve aktivitesini teşvik ettiği için bağışıklık sistemi için faydalıdır. Geleneksel olarak ahlat gibi meyveler, soğuk algınlığı, grip ya da bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde artmanın iyileştirmeye yardımcı olabileceği diğer hafif hastalıklar gibi durumları ortadan tam manasıyla kaldırır.

   • Ahlat Kanserden Korunma Sağlar

   Antioksidanlar çoğunlukla anti-kanserojen aktiviteleri nedeniyle bilinirler. Yabani armut, kolon, meme, rektum, prostat ve akciğerler de dahil olmak üzere bir dizi farklı kanser türünün önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu sadece ahlat meyvesine özgü değildir, ancak diğer birçok meyveye kıyasla yüksek bir antioksidan puanı vardır.

   • Ahlat Kalp Sağlığını Güçlendirir

   Yabani armut, harika bir potasyum kaynağıdır. Yani yabani armutların kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Çünkü potasyum, iyi bilinen bir vazodilatördür. Bu durum, kan basıncını düşürdüğü anlamına gelir ve bu da tüm kardiyovasküler sisteme zorlanmayı azaltır. Tüm bunlara ek olarak bu meyve, organları oksijenlendiren ve etkili işlevlerini teşvik eden vücudun tüm bölgelerine kan akışını arttırır. Kan basıncını düşürmek aynı zamanda ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi daha düşük kardiyovasküler hastalık şansına da bağlıdır. Son olarak potasyum, vücutta önemli bir sıvı regülatörü olarak işlev görür. Yani vücudun çeşitli bölümlerini nemli tutmaya yardımcı olur ve hücreler ve organlardaki esansiyel sıvıların dengesini sağlar.

   • Ahlat Yara İyileşmesini ve Doku Onarımını Sağlar

   Yabani armutta bulunan C vitamini, vücudun hücre bazlı yapılarında ve farklı tür organlarında yeni dokunun sentezlenmesinin önemli bir parçasıdır. Bu özellik, vücut metabolizmasının sorunsuz çalışmasını sağlar ve tüm işlevlerin uygun şekilde çalışmasını sağlar. Ek olarak, yara iyileşmesi yüksek seviyelerde askorbik asit ile hızlandırılır. Bu sebeple yabani armutların sağladığı bu temel besin maddesinin yüksek seviyelerini yemeklerinize dahil ederseniz, küçük çaplı yaralanmalar, hastalıklar,  minimal kesiler ve orta düzey yaralanmalar tarafından ortaya çıkan hasarlar, daha hızlı bir şekilde sabitlenebilir. Ayrıca, kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltan ve bazı kalp hastalıklarının gelişmesini önleyen hasarlı kan damarlarını onarmaya yardımcı olur.

   • Ahlat Geliştirilmiş Kan Dolaşımı Sağlar ve Kırmızı Kan Hücresi Sayısını Arttırır

   Ahlat, bakır ve demir içeriğinden dolayı anemi ya da diğer mineral eksikliklerinden muzdarip hastalar için oldukça yararlıdır. Bakır, minerallerin sisteme alımını hızlandırır ve iyileştirir. Demir, hemoglobinin önemli bir parçasıdır ve anemi, demir eksikliğinin bir başka adıdır. Her ikisi de yabani armutta önemli miktarda bulunan demir ve bakır içeren yiyeceklerin düzenli tüketimi ile birlikte yorgunluk, bilişsel arıza, kas güçsüzlüğü ve organ sisteminin arızalanmasını önleyebilirsiniz.

   • Ahlat Doğum Kusurlarını Azaltır

   Folat, yabani armutlarda bulunan başka bir değerli besin bileşenidir. Folik asit, yeni doğanlarda nöral tüp kusurlarındaki bir azalma ile pozitif korelasyon gösterir. Bu nedenle yabani armut gibi folat açısından zengin meyveler tüketmek, bebeğin sağlığını ve mutluluğunu yüksek oranda koruyabilir. Bu nedenle hamile kadınların her zaman folik asit seviyelerini izlemeleri önerilir.

   • Ahlat Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

   Yabani armutlarda bulunan antioksidan ve flavonoid bileşenler, vücut üzerindeki antienflamatuar etkileri teşvik edebilir ve enflamasyon hastalıklarına bağlı ağrıyı ciddi oranda azaltabilir. Buna artrit, romatizmal durumlar, gut ve benzer rahatsızlıkların semptomlarındaki azalmalar da dahildir. Çoğu meyve de bu etkilere sahiptir, ancak narenciye grubu o kadar etkili değildir.

   • Ahlat Kemik Sağlığını Güçlendirir

   Ahlat, magnezyum, fosfor, manganez, bakır ve kalsiyum içeren daha yüksek mineral içeriğinden meydana gelir. Düzenli bir şekilde ahlat tüketmek, kemik mineral kaybını, kemiklerden destek eksikliği nedeniyle osteoporoz ve vücudun genel zayıflığı gibi yıkıcı koşulları azaltabileceğiniz anlamına gelir.

   Ahlat Meyvesinin Cilde ve Saça Faydaları

   Ahlat Cilt, Saç ve Gözler İçin Son Derece Faydalıdır; İnsan organizmasında en fazla işlevi olan vitaminlerden biri de A vitaminidir. Yabani armutlar, A vitamini ile beraber sonraki bileşenleri olan lutein ve zea-ksantin gibi bileşenler bakımından son derece zengindir. Antioksidan görevi görürler ve bir dizi enzimatik reaksiyon ile birlikte organ fonksiyonuna katılırlar. Ahlat meyvesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini, kırışıklıkları, ince çizgileri ve yaşlılık lekelerini azaltabilir. Bu güçlü meyve ayrıca, saç dökülmesini, maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), kataraktı ve yaşlanma süreciyle ilişkili diğer birçok durumu da azaltabilir.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet