Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Çözümler

   18.05.2021
   Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Çözümler

   Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Çözümler Ağız içi yaraları kişiler için ağrı verici bir rahatsızlıktır. Kişilerin yediklerini kısıtlamalarına ve yediklerinden zevk alamamalarına neden olmaktadır. Ağız içi yaralarına birçok farklı faktör sebep olabilmektedir. Ağız içi yaraları bazen çok kısa sürede gelebiliyorken bazen ağrılı bir şekilde uzun süre sürebilirler. Ağız yaraları aft olarakta bilinmektedir. Bu ağız yaraları doku bozukluklarından kaynaklanabilmektedir.

   Ağız Yaraları Neden Olur?

   Ağız yaralarına, ağız ve diş bakımına yeterli önemi göstermemek, stres, vitamin eksikliği, genetik faktörler, aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi gibi birçok sebep neden olabilmektedir.  Ağzınızda çıkan bu yaralar anlık ısırmalar sonucunda da oluşabilmektedir. Hafife almamakta ve biran önce doktora göstermekte yarar vardır. Ağız yaralarını uçukla karıştırmamak gerekmektedir. Ağzın içinde oluşan bu yaralar, beyaz ya da sarı renkte olurlar. Ağız yaraları kadınlara göre erkeklerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

   Ağız Yaraları Belirtileri

   Ağız yaraları ağız içinde yanakların içerisinde hafif bir çıkıntılı, acılı ve ağrılı ufak bölgelerdir. Ağız yaraları rahatsızlığın görüldüğü süreç içerisinde artış gösterebilirler.

   Yaraların oluşmasında rol oynayan ilk etken ağız bakımına yeterli önemin gösterilmemesidir. Yeterince temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmadığınız takdir de bu yaralar oluşur ve tedavi süreci daha ağrılı ve zor geçer. Ağız yaraları belirli aralıklarla tekrarlıyor, uzun süre boyunca iyileşmiyorsa mutlaka doktora gösterilmelidir. Bu ağız yaralarının bazı kanser türlerinin belirtisi olabileceği bilinmektedir.

   Ağız içi yaralarının oluşumunu engellemek ve görülme olasılığını en aza indirmek için beslenme düzeninize gerekli özeni göstermelisiniz. Antibiyotik kullanımı da ağız yarası oluşumunu etkileyen faktörlerdendir. Bu sebepten dolayı antibiyotik kullanımının sık olmamasına dikkat etmelisiniz.

   Ağız Yarası Tedavisi

   Halk arasında yaygınlığı bilinen en etkili yöntemlerden biri ağız yaralarının bulunduğu bölgenin karbonat ile temizlenmesidir. Ağızdaki yaraya karbonat uygulanması bölgedeki acıyı ve ağrıyı alarak kişinin rahatlamasını sağlar.

   Ağız yaralarında etkili olan bir diğer yöntem ise tuz ve suyu karıştırarak hazırlanacak karışımımın düzenli olarak gargara olarak kullanılmasıdır. Bu iki yöntemde düzenli uygulandığı takdirde ilk başta biraz acı, kaşıntı ve yanma hissi oluştursa da zamanla ağız yaralarını büyük ölçüde geçirecektir.

   Ayva meyvesi tüketildiği ya da komposto olarak içildiği takdirde ağızda oluşan yaralar için iyileştirici etkiye sahiptir. Yaraların kısa sürede kurumasına neden olacaktır.

   Ağız yaralarına uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin yanında ek olarak eczanelerden alabileceğiniz ağız yaraları için olan kremlerden kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

   Ağız yaraları bütün bu uyguladığınız yöntemlere rağmen bir iyileşme ya da küçülme göstermiyorsa eğer zaman kaybetmeden doktora mutlaka göstermelisiniz.1 cm’den büyük olan ağız yaraları ve aynı zamanda uzun süreli iyileşme göstermeyen yaralar tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır.

   Ağız Yaraları İçin Bitkisel Tedavi

   Sirke ağız yaraları üzerinde sirkenin büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bitkisel çözümlerden olan sirke ile gargara yaparak ağız yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanabilmektedir.

   Kekik

   Ağız yaralarının oluşumda rol oynayan etkilerden biri, ağız bakımının yeterli bir şekilde yapılmamasıdır. Kekik ile ağız içi temizliği etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Kekik, susam yağı ve sirkeyle hazırlayabileceğiniz karışımı gargara olarak kullanmanızda yarar olduğu gibi  kekiği bol miktarda çiğnemeniz de ağız içinde yaraların oluşumuna karşı etkili olacaktır. Bu şekilde yaralar oluşmadan önlem almış ve oluşan yaraların hızlı bir şekilde tedavisini sağlamış olursunuz.

   Dut

   Bitkisel yöntemlerden bir diğeri de dut şurubudur. Dut şurubunu ağız yaralarına pamuklu bir çubuk yardımı ile düzenli olarak uyguladığınız takdir de size ağrı ve acı veren yaraları büyük ölçüde hafifletebilirsiniz.

   Nar ekşisi

   Nar ekşisinin pamuk yardımıyla ağızdaki yaraların üzerine uygulanması da ağız yaralarının iyileşme sürecini başlatan bir yöntemdir.

   Karanfil

   Karanfil ağız yaralarının hızlı bir şekilde geçmesi için etkili bir bitkisel yöntemdir. Karanfil hem yaraların sebep olduğu acıyı azaltır hem de ağız yarasına neden olan bakterileri öldürücü etkisi mevcuttur. Bu şekilde ağız yaralarını kısa süre içerisinde hafifletebilirsiniz.

   Maydanoz

   Maydanozun yapraklarını çiğnemek ağız yaraları için oldukça yararlıdır. Maydanoz içeriğinde bol miktarda demir içermektedir. Bu yüzden demir eksikliğinden oluşan ağız yaralarının geçmesi için oldukça etkilidir.

   Limon

   Limon suyunu taze olarak kullanmalısınız. Limon sıkıldıktan sonra suyu ile gargara yapmalısınızdır. Limon ile bakterileri öldürebilirsiniz. Bu şekilde düzenli limon tüketimi ile ağız yarası oluşumuna karşı önlem almış olacaksınız.

   Ağız Yaralarını Aynı Gün İçinde Geçiren Mucize Karışım Tarifi

   Kuru üzüm, anason ve balı bir cam kapta karıştırarak ağız yaralarının üzerine uygulamanız sayesinde ağız yaralarınızı hızlı bir şekilde tedavi edebilir ve bu yöntemi yaraların çıkmasına karşı önlem olarakta uygulayabilirsiniz.

   Bu yöntemlerin yanında papatya, soğan, erik fesleğen tüketimi de ağız yaralarınız için etkili olacaktır.

   Uygulayacağınız gargara ya da karışımlardan hazırlayacağınız kremler sizde ilk başta acı ve ağrı hissi yaratsa da düzenli kullanımla ağız yaralarınızın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.