Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir?

   17.05.2020
   Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir?

   Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir? Citrus medica olarak da bilinen ağaç kavunu meyvesi, kalın kabuklu ve engebeli bir deriye sahip büyük bir narenciye meyvesidir. Ağaç kavununun genel olarak düzensiz dalları ve farklı narenciye kokulu parlak yeşil yaprakları vardır. Meyvenin kendisi yeşilden sarı ve turuncuya kadar değişen renklere sahiptir. Diğer narenciye meyvelerinden ayıran en önemli özelliği ağaç kavununun çok az etli, kalın ve kösele bir kabuğa sahip olmasıdır. İlginç bir şekilde ağaç kavunu meyvesi, daha sonra hibridizasyon yoluyla geliştirilen diğer meyve türlerinin orijinal narenciye türlerinden biri olarak kabul edilir.

   Limon gibi popüler meyve bile aslında ağaç kavunu meyvesinin melezi olarak kabul edilir. Birçok Asya mutfağında yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra ağaç kavunu meyvesi de birçok parfüm ve ilaçta yaygın bir bileşendir. Kabuğun eşsiz lezzeti nedeniyle genel olarak şekerlenir, çay, meyveli kek ve marmelat gibi gıdalara eklenebilir. Diğer turunçgiller gibi ağaç kavunu meyvesi de C vitamini ile beraber antioksidan bakımından son derece zengindir. Özellikle de turunçgiller ve kabukları aşağıdaki antioksidan bileşikler gibi biyoflavonoidler bakımından genellikle yüksektir:

   • Hesperidin
   • Naringin
   • Hesperetin
   • Narenferin
   • Limonen
   • Linalil asetat
   • Linalol

   Ağaç kavunu meyvesi ayrıca suyu emen ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler tarafından kolay bir şekilde metabolize edilmeye yarayan bir tür çözünür lif olan harika bir pektin kaynağıdır. Bu meyvede bulunan güçlü besinler sayesinde bu eşsiz narenciye meyvesi, azaltılmış kronik hastalık riskinden gelişmiş bağışıklığa ve ötesine kadar bir dizi potansiyel sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

   Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak ağaç kavunu meyvesi faydaları şunlardır:

   • Ağaç Kavunu Bağışıklığı Destekler

   Bağışıklık sistemi, genel vücut sağlığı için oldukça büyük bir rol oynar. Yabancı istilacılarla mücadele eder ve hastalığı önlemek için zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları vücuttan uzak tutmak için çok çalışır. Ağaç kavunu meyvesi, hem C vitamini hem de antioksidanların konsantre bir dozunu sağlayarak yardımcı olabilir. Yakın dönemde yayınlanan bir derlemede,  yeteri oranda C vitamini almanın semptomları azaltabileceğini ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu problemlerinin devam etme sürecini büyük oranda kısaltabildiğini gösterdi. Zatürree, ishal ve sıtma gibi durumların sonuçlarının önlenmesi ile birlikte iyileştirilmesinde de oldukça yararlı olabilir. Bu arada antioksidanlar da oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olabilir ve bağışıklık hücrelerinize zarar gelmesini önleyebilir. Ağaç kavunu meyvesini, bağışıklık sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için mürver özü, zencefil ve probiyotikler gibi diğer doğal bağışıklık güçlendiricilerle birleştirerek de kullanabilirsiniz.

   • Ağaç Kavunu Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

   Akut enflamasyon, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış bağışıklık sistemi tarafından normal bir yanıt olsa da kronik inflamasyon, sağlığınızı ciddi bir şekilde etkileyebilir, kalp hastalığı ile beraber kanser gibi kronik hastalıklara katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Enflamasyonun ana nedenlerinden biri hücrelere zarar verebilecek oldukça reaktif moleküller olan zararlı serbest radikallerin birikmesidir. Diğer turunçgiller gibi ağaç kavunu meyvesine de serbest radikalleri nötralize etmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar yüklüdür.  Yakında dönemde yapılan bir test tüpü çalışması, aslında hücrelerin bu meyvenin esansiyel yağı ile tedavi edilmesinin, çeşitli iltihap belirteçlerini azaltabildiğini buldu. Ağaç kavunu meyvesi, enflamasyonu minimal düzeye çekmeye yardımcı olduğu belirtilen antioksidan işlevlere sahip olan önemli bir besin formu olan C vitamini bakımından da zengindir. Ağaç kavunu meyvesinin yanı sıra tüketilmesi gerekli olan diğer antienflamatuar gıdalar arasında pancarlar, yaban mersini, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.

   • Ağaç Kavunu Kanser Riskini Azaltır

   Tüketilen her yiyecek, kanser geliştirme riskleri de dahil olmak üzere genel vücut sağlığının birçok yönü üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ağaç kavunu meyvesi, kanserin önlenmesi söz konusu olduğunda faydalı olabilecek önemli mikrobesinler, karotenoidler ve antioksidanlarla doludur. Yapılan birçok klinik çalışma, daha yüksek turunçgiller alımının daha minimal kanser geliştirme riski ile alakalı olabileceğini ispatlamıştır. Yakın dönemde yapılan bir analiz, daha yüksek oranda ağaç kavunu tüketmenin, sindirim ile beraber üst solunum yolu kanseri riskinin daha düşük olması ile bağlantılı olduğunu buldu. En iyi sonuçlar için ağaç kavunu meyvesini, sebzeler, mantarlar, meyveler ve kültürlü süt ürünleri gibi kanserle savaşan diğer gıdalar açısından zengin bir diyetle eşleştirmek gerekir.

   • Ağaç Kavunu Kalp Sağlığını Arttırır

   Kalp hastalığı dünyanın dört bir yanındaki milyonları etkileyen büyük bir sorundur. Aslında son 2019 raporuna göre kalp hastalığı, dünya çapındaki tüm ölümlerin %31,5’inden sorumludur ve dünya nüfusunun %44’ünün 2030 yılına kadar bir çeşit kalp hastalığına sahip olacağı tahmin edilmektedir. Yapılan yakın dönemdeki çalışmalar, ağaç kavunu gibi narenciye meyvelerinin yüklenmesinin kalbinizi en üst seviyede tutmaya ve kalp problemlerine karşı yüksek oranda korunmaya yardımcı olabileceğini ispatlamıştır. Yayınlanan bir çalışmada, sık sık narenciye tüketiminin 10.623 kişi arasında daha düşük kalp hastalığı ve felç riski ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda yapılan bir başka çalışmada da benzer bulgular elde edildi ve turunçgillerin daha fazla alınmasının daha düşük kalp hastalığı ve hatta ölüm riski ile bağlantılı olduğu bildirildi. Ağaç kavunu gibi turunçgillere ek olarak, somon, yulaf, avokado ve kepekli tahıllar gibi diğer kalp açısından sağlıklı yiyecekler de tercih edilebilir.

   • Ağaç Kavunu Kilo Kaybı İçin Harikalar Yaratır

   Ağaç kavunu gibi narenciye meyveleri, düşük kalorili bir diyetle eşleştirildiğinde, kilo vermenize yardımcı olmak için mükemmel bir şekilde çalışır. Bunun nedeni, ağaç meyvesinin kalorisinin düşük olmasının yanı sıra, aç hissetmeyi önleyen yüksek su ile beraber lif içeriğine de sahip olmasıdır.

   • Ağaç Kavunu Kadınlarda Felç Riskini Azaltır

   Yakın dönemde yapılan yeni bir araştırma, ağaç kavunu gibi narenciye meyvelerinin şaşırtıcı bir şekilde kadınlarda iskemik felç riskini azaltmaya yardımcı olan flavanon adı verilen bileşenler içerdiğini buldu. Bununla birlikte, ağaç kavunundan maksimum miktarda flavanon elde etmeyi sağlamak için meyvenin suyunu içmek yerine olduğu gibi tüketmek gerekir.

   • Ağaç Kavunu Beyni Korur

   Sağlıklı yaşlı yetişkinlerin flavanon açısından zengin ağaç kavunu suyu içmesini içeren sekiz haftalık bir denemeden sonra bileşenin bilişsel işlevleri üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Bu durum, sadece bu muhteşem meyvenin düzenli tüketiminin beynimizi nörodejeneratif hastalıklardan koruma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

   • Ağaç Kavunu Pigmentasyonu Azaltır

   Cilt, güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında pigmentasyon ile beraber koyu lekeler meydana gelmektedir. Zararlı UV ışınları, ciltteki antioksidanları tüketerek oksidatif hasara neden olur. Ağaç kavununda var olan C vitamini, pigmentasyonu ve UV kaynaklı foto hasarı tam manasıyla önler. Bu amaçla, bu süper meyveyi tüketebilir ya da meyve suyunu topikal olarak uygulayabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet