Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir? Faydaları ve Zararları

   01.05.2022
   Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir? Faydaları ve Zararları

   Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir? Faydaları ve Zararları Kadınların üreme yani çocuk dünyaya getirebilme yeteneğine sahip olduğunu gösteren adet kanaması; 28-35 günlük periyotlarda gerçekleşiyor. Lakin stres, yanlış beslenme, hava değişiklikleri vb. birçok etmen; kadınların adet döngüsünde sapmalara ve kaymalara neden olabiliyor.

   Stres altında olan pek çok kadın, zaman zaman adet gecikmesi problemi ile yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Bununla birlikte hipofiz bezi ve yumurtalık kisti gibi daha ciddi sağlık sorunları da kadınlarda adet gecikmesi, adet olamama vb. birtakım komplikasyonlara yol açabiliyor.

   Bu yazımızda adet gecikmesi problemi bulunan kadınlar için en etkili adet söktürücü bitkileri paylaşmak istiyoruz.

   İşte, adetin zamanında gelmesini sağlayan, adet söktürücü bitkiler listemiz:

   Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir

   Adet söktürücü bitkiler hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Adet söktürücü en iyi bitkiler ise;

   • Zerdeçal

   Antibiyotik ve antiinflamatuar etkileri ile ön plana çıkan, kanser koruyucu bir bitki olan zerdeçal; östrojen hormonundaki dalgalanmaları önleyip, östrojen hormonunun dengelenmesine yardımcı oluyor.

   Aynı zamanda adet döneminin sancılı ve ağrılı bir şekilde geçmesine de engel olarak, şiddetli sancı ve ağrıları hafifletiyor.

   Adet gününüzden ortalama 1 hafta önce zerdeçal çayı içerek ya da yoğurdunuza zerdeçal tozu ilave ederek, adetinizin zamanında gelmesini sağlayabilirsiniz.

   • Dereotu

   Özellikle kabızlıkla mücadelede birebir bir bitki olan dereotunun rahim kaslarını gevşetici ve adeti söktürücü bir yönü bulunuyor.

   Regl döneminizden 2-3 gün öncesinde limonlu taze dereotu tüketmeye başladığınızda adetinizin erken gelmesini garantileyebileceğiniz gibi bu dönemdeki ağrılarla yüzleşmekten de kurtulabilmeniz mümkün!

   • Maydanoz

   Kadınların sıklıkla zayıflamak için tükettikleri maydanoz ve maydanoz suyu, doğal ve güçlü bir antioksidan olarak, vücutta dolaşımı ve kan akışını hızlandırıyor. Kan akışını hızlandırıcı gücü sayesinde adet kanının da zamanında gelmesine öncülük ediyor.

   Adet gününüzden yaklaşık 3-4 gün önce maydanozu iyice kaynatıp, suyunu süzün. 30 dakika boyunca maydanoz suyunun ılımasını bekleyin. Günde birkaç bardak maydanoz suyu içerek, adet gecikmesini önleyebilirsiniz.

   • Alıç

   Rahim kaslarını uyaran bir diğer bitki olan alıç bitkisi, adetin tam da istenilen ve beklenen zamanda gelmesini sağlıyor.

   Kasları gevşetici etkisi sayesinde bu dönemdeki karın ve kasık ağrılarıyla karşılaşmanızı da engelliyor. Aynı zamanda ruhu da sakinleştiren alıç, kişinin adet dönemini daha az stresli ve gergin geçirebilmesine olanak tanıyor.

   Bu dönemde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan huzura kavuşmak istiyorsanız; aktardan alacağınız alıç bitkisini suda kaynatın. Ardından suyunu süzün ve elde ettiğiniz alıç bitkisi suyunu için. Adetinizden yaklaşık bir hafta öncesinde günde 1-2 bardak alıç yaprağı çayı ya da suyunu tüketmenizi öneriyoruz.

   • Ardıç

   Son derece lezzetli bir meyve olan ardıç bitkisinin doğal bir ağrı kesici olma özelliği bulunuyor.

   Öyle ki adet döneminde tüketildiğinde şiddetli karın ağrılarını önlüyor. Aynı zamanda kadınlarda sıklıkla gözlemlenen kötü kokulu, beyaz vajinal akıntıyı ve iltihaplanmayı da tedavi edici bir rol üstleniyor.

   Bu dönemde ardıç meyvesini tüketebileceğiniz gibi günde 1-2 bardak ardıç çayı tüketerek de daha sağlıklı ve rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

   • Havuç

   Daha çok göz sağlığına olan mucizevi katkıları ile yakından tanıdığımız, salatalarımızda severek kullandığımız havuç; adet söktürücü bitkiler listemizin bir diğer üyesi!

   Hemen hemen her evde bulunan havuç, harika bir adet söktürücü olarak da östrojen hormonunu dengeliyor. Adet gününüzden birkaç gün öncesinde günde 1-2 adet havuç tüketerek, adet gecikmesi sorununuzu doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

   Adet Söktürücü Bitkiler İbrahim Saraçoğlu

   Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yaptığı bir açıklamada adet söktürücü bitki çayları hakkında bilgi vermiştir.

   • Çörek otu

   Daha çok pastalarımızı ve böreklerimizi süslemek için kullandığımız çörekotu, adet döngünüzdeki sapmaları önleyerek, adet döngünüzün tekrar düzene girmesine aracılık ediyor.

   Adetinizden ortalama 3-4 gün önce sabah ve akşam birer çay kaşığı olacak şekilde çörekotunu bol miktar suyla tüketin. Her ay düzenli bir şekilde 8 gün boyunca çörekotunu tükettiğiniz taktirde adetinizin gecikmesini engelleyebilirsiniz.

   • Biberiye çayı

   Bin bir derde deva olan biberiye bitkisinden elde edilen biberiye çayı, rahim kistleri ile mücadele ediyor, rahim ve yumurtalık sağlığını gözetiyor.

   Kadınların mutlaka tüketmesi gereken bu mucizevi çayın düzenli tüketimi, bu dönemde yoğunlaşan ağrıları dindiriyor.

   Adetinizden 4-5 gün öncesinde biberiye çayı içmeye başladığınızda bu dönemin daha rahat ve sorunsuz geçtiğine tanık olabilirsiniz.

   Biberiye çayını hazırlamak için 1 çay kaşığı kadar biberiye otu bitkisini 1 fincan kaynar suda 10 dakika demlendirin. Ardından çayı afiyetle tüketin. Günde 1-2 bardak tükettiğiniz takdirde bu dönemdeki şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

   • Kantaron Çayı

   Antiseptik, antibiyotik ve antiinflamatuar etkileri bulunan kantaron çayı da adet söktürücü bitki çayları listemizde başı çekiyor.

   Oldukça etkili olan bu çay; karın bölgesinde yoğunlaşan adet sancılarına oldukça iyi geliyor.

   Kantaron çayının ağrıyı dindirmenin yanı sıra rahim ve yumurtalık kistlerini hem önleyici hem de tedavi edici bir yönü bulunuyor.

   • Papatya çayı

   Genellikle stresli ve gergin olduğumuz günlerde stresimizden arınmak, kaslarımızı gevşetmek, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan rahatlamak adına tükettiğimiz, harika bir sakinleştirici bitki çayı olan papatya çayının adeti söktürücü ve adet gecikmesini önleyici bir vazifesi bulunuyor.

   Öyleki papatya çayı, stres ve yorgunluk yüzünden iyiden iyiye artan adet sancılarını hafifletiyor, karın ağrılarını alıyor. Bütün bunların dışında adet döngüsünü düzene sokuyor.

   Kanı temizleyen papatya çayından adet gecikmesi ile mücadelede yararlanabilmeniz mümkün!

   • Adaçayı

   Genellikle kış aylarında içimizi ısıtmak, nezle, grip, soğuk algınlığından korunmak için tükettiğimiz harika bir bitki çayı olan adaçayı, östrojen salınımını uyararak, adet kanının miktarını arttırıyor. Aynı zamanda adet sancılarına ve karın kramplarına da oldukça iyi geliyor.

   Rahim ve yumurtalıklarda tümör ve miyom oluşumuna da engel olan adaçayını adet döneminiz yaklaşırken tüketmeye başlamanızı öneriyoruz.

   • Civanperçemi çayı

   Yalnızca adetli olduğunuz günlerde değil sıklıkla tüketmenizi önerdiğimiz civanperçemi çayı, iltihaplanmayı ve kanseri önleyerek, kadınlarda yaygın bir şekilde rastlanan rahim ağzı kanserine karşı koruma sunuyor.

   Rahim ağzındaki yaraları da temizleyen bu mucizevi çayı hazırlamak için bir tutam civanperçemini 1 su bardağı sıcak suda 10 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından afiyetle tüketin. Çayınızı tatlandırmak için çayınıza az bir miktar bal da ilave edebilirsiniz.

   • Soğan

   Adet söktürücü yiyecekler listemizde yer alan soğan; kür olarak uygulandığında şaşan adet döngünüzü eski düzenine döndürüyor.

   Aynı zamanda vajinal iltihaplanmayı da tedavi ediyor.

   Soğan kürünü hazırlamak ve uygulamak için öncelikle 1 adet orta boy soğanı 4 eşit parçaya bölün.

   Kaynamakta olan steril bir suya soğan parçalarını atın ve on dakika daha soğan parçalarını kaynatın.

   Ardından soğanların suyunu süzün. Elde ettiğiniz bu soğan suyunu ılıdığında içebilirsiniz.

   Bu kürü 15 gün boyunca günde 2 bardak olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

   Soğan kürü sayesinde adet döngünüzü düzene sokmanın yanı sıra vücudunuzdaki ödem ve iltihaplanmadan da kurtulabilir, sağlıklı bir şekilde fazlalık kilolarınızı verebilirsiniz.

   • Biber

   Adetin zamanında gelmesini sağlamanın en pratik yöntemlerinden bir diğeri ise adetten birkaç gün önce günde 2 adet yeşil biber yemek!

   Bu yazımızda rahim kaslarını uyaran hızlı adet söktürücü bitkileri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

   Yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak sizler de adet gecikmesi sorunuzu çözüme kavuşturabilir, adet sancı ve ağrılarını hafifleterek, bu dönemin sizin için bir kabusa dönüşmesini önleyebilirsiniz.

   Adet Söktürücü Bitkilerin Faydaları

   Adet söktürücü bitkiler kullanmak her hangi bir ilaç kullanmanıza gerek kalmadığını için daha sağlıklı ve doğal yöntemlerden biridir. Adet döngüsünde yaşanan düzenli yola sokmak için bitkiler ve bitki çayları oldukça etkilidir. Adet söktürücü bitkileri adet sancısını ve krampları azaltmak için tüketebilirsiniz.

   Adet Söktürücü Bitkiler Ne Zaman Etkisini Gösterir

   Adet söktürücü bitkiler etkisini hemen gösterebileceği gibi adet sancısı ve kramplarına bağlı olarak 1 yada 2 güne kadar gösterebilir. Bazı adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları etkisi 1 haftaya kadar gösterebilir.

   Adet Söktürücü Bitkilerin Zararları

   Doğru ve dozunda kullanıldığında oldukça yararlı olan adet söktürücü bitkiler yanlış ve fazla kullanıldığında bazı zararları ve yan etkileri görülebilir. Özellikle mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, ishal ve kusmaya neden olan bu bitkileri asla fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca her hangi bir ilaç kullananlar asla bu bitkileri ve bitki çaylarını tüketmemelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.