Adaçayı Yağının Faydaları Ve Zararları

   14.08.2020
   Adaçayı Yağının Faydaları Ve Zararları

   Adaçayı Yağının Faydaları Ve Zararları Adaçayı, binlerce yıldır alternatif tıpta kullanılan harika bitkilerden biridir. Ülkemizde de bol miktarda bulunan adaçayı bitkisi içecek olarak tüketildiği gibi yağ formunda da insanların şifasına sunulmuştur. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonu ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan adaçayı yağı ile pek çok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz.  Elbette tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bu bitkinin kullanımına da dikkat etmek gerekir. Aksi halde yanlış ya da fazla kullanım sonucu vücuda bir takım zararlar verebilir. Adaçayı yağının faydaları ve zararları hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

   Adaçayı Nedir?

   Adaçayı nedir? Adaçayı doğada yetişen ve mor renkli ufak çiçeklere sahip olan bir yabani bitkidir. Tıptaki adı ise salvia officinaslis olup pek çok ilacın içeriğinde yer alır. Daha çok Akdeniz mevsimine uyum gösteren bu bitkinin en bilindik özelliği ise dinlendirici olması ve mental sorunlarla savaşmasıdır. Bitki, sadece tıp alanında değil, güzel ve hoş kokusu sayesinde kozmetik alanında ve temizlik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

   Adaçayının İçerdiği Vitamin Ve Mineraller

   İçerisinde K, A, B3 ve E vitaminlerini barındırır. Yani bitkinin yağı hem vücut hastalıkları için hem de içerdiği e vitamini sayesinde cilt sağlığı için muhteşem bir özelliğe sahiptir. Öte yandan içerisinde bolca protein, çinko, lif, bakır ve maganez mineralleri mevcuttur.

   Bitkinin türleri de oldukça fazladır. Ülkemizin hemen her ilinde ve dünyanın pek çok ülkesinde yetişen adaçayı bitkisinin 5600’den fazla türü mevcuttur. Mor küçük çiçeklere sahip olan bu bitkinin hoş kokusu ve ballı çiçekleri mevcuttur. Dolayısı ile arıcılıkta da çiçeklerinden faydalanılmaktadır.

   Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

   Adaçayı, daha çok ülkemizde bitki çayı olarak tüketilmektedir. Ancak bitkinin yağı da en az çiçekleri kadar faydalıdır. Mentollü bir yapıya sahip olduğu için hem kişileri rahatlatma özelliğine hem de ruhsal sorunlarla baş etme özelliğine sahiptir. İşte, adaçayı yağının faydaları

   • Adaçayı yağı menopoz döneminde rahatlama sağlar

   Bilindiği üzere menopoz dönemi çok fazla sorunlu geçmektedir. Sadece vücut fonksiyonlarında değil, ruhsal fonksiyonlarda da bir takım bozulmalar meydana gelir. Yine hormonal dengesizlikler de bu dönemde her zamankinden daha yoğun görülür. Adaçayı yağı bu dönemde kullanılabilecek en iyi alternatif çözümlerden biridir.  Günlük olarak adaçayı yağı koklamak ve adaçayı yağı ile masaj yapmak kişilerin rahatlamasına ve menopozun verdiği burhanı atlatmalarına yardımcı olur.

   • Adaçayı yağı sindirimi rahatlatır

   Sindirim sorunu hemen herkes için geçerli bir rahatsızlıktır. Adaçayı yağı ve adaçayı içeceği ile sindirim sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

   • Adaçayı yağı ödem atmaya yardımcı olur

   Anti oksidan yönünden zengin olan adaçayı yağı ile ödem ve şişliklerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Salatalarınızın içine bir miktar adaçayı yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanımda ise el ve ayaklarda oluşan şişlikler inecektir.

   • Adaçayı yağı gaz giderici özelliğe sahiptir.

   Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşan gaz sorunları için adaçayı yağı kullanılması tavsiye edilir. Hızlı veen etkili gaz giderici doğal ürünler arasında yer alır. Bebeklerin topuklarına bir miktar adaçayı yağı sürülüp, masaj yapıldığı takdirde kısa sürede bağırsak ve midede biriken gaz dışarı çıkacaktır. Yetişkinler için de aynı şekilde kullanılabilir.

   • Adaçayı yağı hafızayı güçlendirir.

   Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan unutkanlık sorunları için adaçayı yağı kullanılabilir. Gün içinde sık sık adaçayı yağı koklamak hafızayı güçlendirecektir. Yine odanın içinde sürekli olarak ağzı açık bir şekilde bekletilen adaçayı yağı hem odadaki kötü bakterileri yok eder hem de hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

   • Adaçayı yağı anti deprasan özelliğe sahiptir.

   Sürekli kaygı bozukluğu yaşayan, mutsuz olan ve kendini depresyonda hisseden kişiler için adaçayı yağı önerilir. Adaçayı yağının yanında bitkinin çayı da tüketilmelidir. Eğer gün içinde mental yorgunluklarınız artıyorsa kıyafetinizin yakasına birkaç damla adaçayı yağı damlatıp, kokuyu sürekli içinize çekmeniz önerilir.

   • Adaçayı yağı kemik ve romatizmal ağrılara iyi gelir.

   Eğer eklem ağrılarınız varsa eklemlerinizi bir miktar adaçayı yağı ile masaj yaparak ovun. Akabinde eklem ve kulunç ağrılarınızın zamanla kaybolduğuna şahit olacaksınız.

   • Adaçayı yağı cilt bakımında kullanılır.

   İçerdiği e ve a vitaminleri sayesinde adaçayı yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun yanında mat ve donuk cilt yapısına sahip olan kişiler ada çayı yağı kullanabilirler. Adaçayı yağı ile beraber, diğer kozmetik ürünlerinin de kullanılması tavsiye edilir. Örneğin adaçayı kremi gibi…

   • Adaçayı yağı cilde nem depolar.

   Eğer cildiniz kuru ve yıpranmış bir özelliğe sahip ise günlük olarak nemlendirme amaçlı kullanılması tavsiye edilir.

   • Adaçayı yağı diş ağrısı için kullanılır.

   Diş ve ağız sorunlarınız varsa adaçayı yağından faydalanabilirsiniz. Ağızda oluşan aft yaraları için kullanılabilir. Yine diş eti iltihapları için de kullanılabilecek en iyi bitkisel yağlardan biridir.

   Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır?

   Eğer adaçayı yağının şifalarından faydalanmak isterseniz, mutlaka adaçayı yağı nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtını bilmenizde fayda vardır.

   Adaçayı yağının oral kullanımı; gerek sindirim bozukluklarında gerekse diş eti ve ağız içi hastalıklarda adaçayı yağını oral olarak kullanabilirsiniz.  Günlük sadece 1 damla adaçayı yağı kullanılması önerilir. Bunun için bir bardak suyun içine bir damla adaçayı yağı damlatıp, tüketebilirsiniz.

   Adaçayı yağının eklem ağrılarında kullanımı; ağrıyan bölgelerinize bir miktar adaçayı yağı damlatıp, derinin yağı içine çekmesi sağlanır. Hafif masaj yaparak ta şifasından faydalanabilirsiniz.

   Adaçayı yağının bebeklerde kullanımı; tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi adaçayı yağını da kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Bilhassa bebeklerde kullanıma ekstra özen göstermenizde fayda vardır. Bebeklerde gaz sancısı için bir miktar adaçayı yağını topuklarına sürüp masaj yapmanız gerekir. Eğer bebeğinizde kronik gaz sancıları varsa, sancı başlamadan 5 – 10 dakika önce bir kaç damla adaçayı yağı ile bebeklerin ayak topuklarını ve 1 – 2 damla ile karın bölgesini masaj  yapmanız önerilir. Bebeklere adaçayı yağı kesinlikle oral yolla verilmesi tavsiye edilmez.

   Adaçayı yağının saç ve saç derisinde kullanımı; saç derisindeki problemler için parmak uçlarınıza bir miktar adaçayı yağı alıp 15 dakika kadar bekletmeniz gerekir. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Eğer saçlarınızdaki bir sorun için kullanacaksanız, saç uçlarına ve saçların diplerine adaçayı döküp hafifçe taramanız tavsiye edilir. 5 – 6 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

   Adaçayının cilt üzerinde kullanımı; cilt problemleri için adaçayı kullanacaksanız, uygulayacağınız bölgenin kuru ve temiz olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilir. Eğer cildi nemlendirmek için kullanım yapmak isterseniz her gece yatmadan önce adaçayı yağı ile cildinizi nemlendirebilirsiniz. Burada özen göstermeniz gereken konu ise adaçayını cildinize sürdüğünüzde güneşe çıkamamanız gerekir.

   Adaçayının ruhsal sorunlar için kullanımı; bilimsel araştırmalara göre adaçayı yağı östrojen üretimini artırmaktadır. Bu nedenle depresyon, yorgunluk ve kaygı gibi durumlarda gül yağı ile ve lavanta yağı ile seyreltip kullanabilirsiniz. Yine yatmadan önce yastığınıza birkaç damla adaçayı yağı damlatırsanız daha derin ve daha huzurlu bir uyku sürecine girebilirsiniz.

   Adaçayı Yağının  Zararları Ve Yan Etkileri

   Adaçayı yağının zararları ve yan etkileri hakkında uzun yıllar boyunca araştırmalar yapılmıştır. Ancak gözle görülen, elle tutulan bir zararına rastlanmamıştır. Yağı, kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta; bebeklerde kullanımının fazla olmaması ve ağız yolu ile alınacaksa dozunu kaçırmamalısınız. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz ilk olarak bileğinize bir miktar adaçayı yağı damlatıp, bir çak dakika bekletip daha sonra yanma ve kızarıklık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

    Adaçayı Yağının Fiyatı

   Adaçayı yağı fiyatı; ürünün büyüklüğüne ve litresine göre değişir. Acı elma yağı olarak ta satılan bu bitkisel yağın fiyatı 45,00 tl gibi rakamlara satışa sunulur.

   Adaçayı Yağı Nerede Satılır?

   Adaçayı yağını aktarlardan, marketlerden ve online satış yapan sanal mağazalardan temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet