Ada Çayının Faydaları ve Zararları

   20.04.2020
   Ada Çayının Faydaları ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Ada Çayının Faydaları ve Zararları: Salvia officinalis bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilen adaçayı çayı, Akdeniz bölgesine ile beraber Güney Avrupa’ya özgüdür ve mutfak bitkisi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitki, yüzyıllar boyunca geleneksel tıpta uyarıcı ve diüretik olarak kullanılmaktadır. Bugün bu çayın sağlığın birçok yönüne faydalı özelliklere sahip olduğu ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman bazı önemli sağlık komplikasyonlarının tedavisine yardımcı olabileceği görülmüştür.

   Ada çayının sağlık yararları arasında kilo vermeyi yüksek oranda teşvik etmek, kan şekeri düzeylerini düşürmek, anksiyete sorununu tedavi etmek, sindirim mekanizmasını güçlendirmek, kırmızı kan hücresi fonksiyonlarını onarmak, iştahı arttırmak, toksiklerin atılımını kolaylaştırmak, menopoz belirtilerini hafifletmek, saç uzamasını teşvik etmek ve vücudun kokusunu gidermek gibi önemli özellikler yer alır. Ayrıca ada çayı, bilişsel işlevi iyileştirir, solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder ve kardiyovasküler sorunların meydana gelme riskini azaltılır.

   Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

   Şifa veren bitki olarak bilinen ada çayının faydaları genel olarak şunlardır:

   • Ada Çayı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Yapılan birçok çalışma, çeşitli çayların kilo kaybını teşvik etmede etkili olduğunu göstermektedir. Çünkü birçok bitki, vücudun kalori yakma potansiyeline yüksek oranda izin veren maddeler içerir. Ada çayı, enerji için yağ kullanımını teşvik etmenin net bir etkisi olan yağ metabolizması oranını arttırabileceğinden dolayı aşırı kiloyu azaltmanın doğal olarak etkili bir yolu olabilir. Bunlara ek olarak, kan dolaşımında bulunan trigliserit düzeylerinin azaltılmasına da yardımcı olur ve bu durum da daha fazla yağ hücresine dönüşümü ile depolanmasını engeller.

   • Ada Çayı Kan Şekeri Seviyesini Düşürür

   Diyabet ya da şeker hastalığı, vücudun metabolik aktivitelerini etkileyen bir sağlık komplikasyonudur ve pankreas, glikozu işlemek için yeterli insülin üretmediği zaman ortaya çıkar. Ada çayı, diyabet için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Çünkü yapılan bazı çalışmalar, bu çayın tüketildiği zaman kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde düşürebileceğini düşündürmektedir. Bu çay aslında vücuttaki insülin üretimini de arttırabilir. Böylece glikoz emilimi de geliştirilebilir. Bu durum, kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmanın glikoza bağlı komplikasyonlarının çoğunu azaltır.

   • Ada Çayı Kaygıdan Kurtulma Sağlar

   Çoğu insan, yoğun yaşamlarla karşı karşıyadır ve günün sonunda stresi azaltmak ile sinirleri yatıştırmak için farklı yollar aramaktadır. Bu durum, doğru bir şekilde kontrol edilmezse stres, zihni ve vücudu olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta hastalığa sebep bile olabilir. Stresten kurtulmayı sağlayabilecek ilaçlar vardır. Ancak daha az yan etki ile birlikte birçok durumda tercih edilebilecek seçenek olması gereken farmasötik ilaçlara doğal alternatifler de vardır. Ada çayı da böyle doğal bir alternatiftir.

   • Ada Çayı Sindirim Sistemini Destekler

   Ada çayı, sindirim enzimlerinin aktivitelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Böylece gıda maddelerinin enerji üretimi için parçalanması işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca mide ağrılarıyla mücadelede de oldukça etkili olabilir. Serbest ve hızlı sindirim sürecini sağlar. Bu çay ayrıca, mideyi gastritin bir sonucu olarak iltihaptan koruyan ve mide ülserlerinin engellenmesine yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir. Tüm bunlarla beraber kan akışını yavaşlatabilen ve iyi bir kan dolaşımı olmadan meydana gelen birkaç sağlık komplikasyonu vardır. Bir bütün olarak insan vücudu, en iyi şekilde çalışmayabilir. Kan dolaşımını iyileştirmenin en iyi yollarından biri de kırmızı kan hücrelerinin işlevini geliştirmeye yardımcı olan ada çayı kullanmak olabilir. Böylece oksijen taşıma potansiyeli artar. Bu bitki, hücrelerin gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur ve hücrelerdeki kesintisiz metabolik süreçleri sağlar.

   • Ada Çayı İştah Açar

   Sürekli bir iştahsızlık, hayatı tehdit eden sonuçlara yol açmayabilir, ancak sağlığı daha da zorlaştıracak ve sık sık zayıflığa neden olabilecek yetersiz bağışıklığa yol açar. Enerji sağlamak için yiyecek gerekir ve bu durum, vücudun düzgün çalışması için gereklidir. İştahsızlık, böbrek ve karaciğer hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık komplikasyonlarından kaynaklanabilir. Ancak ada çayı, uyarıcı işlevi görür ve olası sebebe bakılmaksızın iştahı arttırır. Tabii ki iştahsızlığınızın temel nedenini bulmanız tavsiye edilir. Çünkü kapsamlı bir çözüm gereklidir.

   • Ada Çayı Toksin Giderimini Destekler

   Toksinler, çevrede bulunabilir ve kendi bedenlerimizde üretilebilir. Organlara yüksek oranda zarar verebilir ve önemli vücut fonksiyonlarını inhibe edebilirler. Ada çayı, vücudun bu toksinlerden tamamen kurtulmasına yardımcı olabilir. Çünkü bu çay, diüretik özelliklere sahiptir ve ayrıca toksinleri vücuttan uzaklaştırırken karaciğer ve böbreklerin işlevini de destekler.

   • Ada Çayı Menopoz Belirtilerini Hafifletir

   Milyonlarca kadın, gece terlemesi ve sıcak basması da dahil olmak üzere östrojen seviyelerindeki değişikliklerin bir sonucu olduğu söylenen menopoz semptomlarıyla boğuşuyor. Ada çayı, bu semptomlara sahip kadınlar için umut sağlayabilecek son derece etkili bir doğal ilaç olabilir. Ada çayının hafif bir fitoöstrojen olduğuna inanılmaktadır. Bu durum da kadınlara, bu aşamadan geçerken bir dereceye kadar östrojenik fonksiyon sağlamaya yardımcı olmaktadır. Doğal olarak hormon replasmanı şeklinde düşünülebilir.

   • Ada Çayı Saç Uzamasını Uyarır

   Sağlıklı saç uzaması için ada çayı kullanımı gerekir. Bu çay, foliküllerin saçın düzenli bir şekilde büyüme evresine girmesine ve devam etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca saç dökülmesinin önlenmesini daha olası bir hale getirir. Ada çayı, patojenik büyümeyi önlemeye yardımcı olduğu ve kepeği tedavi ettiği için saç derisine de uygulanabilir. Son olarak bu bitkinin kan dolaşımını arttıran özellikleri sayesinde saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden birini düzelterek saç derisine kan akışını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

   • Ada Çayı Vücut Kokusunu Ortadan Kaldırır

   Sabunlar, ter önleyiciler ve parfümler, vücut kokusunu gidermek için kullanılır. Ada çayının terlemeyi önleyici nitelikleri, vücut kokusundan kurtulmaya ve bireyin kendine olan güvenini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Ter bezleri tarafından salınan ter miktarını azaltır ve hatta vücudun rahatsız edici kokularla ilişkili kısımlarına bile uygulanabilir.

   • Ada Çayı Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

   Zararlı patojenlerin aktiviteleri, soğuk algınlığı ve öksürük şeklinde solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu olabilir. Ancak ada çayı, solunum sistemini etkileyen enfeksiyonlar için doğal bir ilaç olabilir. Hastalığa neden olan mikroorganizmalarla savaşmaya ve akciğerlerin astarlarında balgam birikimini engellemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, solunum problemlerine neden olabilecek aşırı mukus oluşumunu ve dilate kan damarlarının bir sonucu olarak burun tıkanıklığını gidererek tıkanıklığı giderebilir.

   • Ada Çayı Nörolojik Fonksiyonları Geliştirir

   Bellek kaybı, son dönemlerde oldukça yaygınlaştı ve her yaştan insanı etkiledi. Ancak bu durumdan en fazla yaşlılar etkileniyor. Ada çayı, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve aynı zamanda hafızayı geliştirirken beyin hastalıkları riskini azaltabilecek birçok doğal ilaçtan biridir.

   • Ada Çayı Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

   Ada çayı, kandaki kötü kolesterol seviyesini yüksek seviyelerde azaltarak ve yakıt için yağ asitlerinin kullanımını teşvik ederek kalbi büyük oranda koruyabilir. Bu durum da kan akışını oluşturabilen ve tıkayabilen aterosklerotik plakları en aza indirir. Sonuç olarak ada çayı, sağlık yararları için çok eski yıllardan beridir kullanılmaktadır. Bugün daha da popüler bir hale gelmiştir. Bu çay, oldukça güvenlidir ve sizin için kesinlikle harikalar yaratabilir.

   Adaçayının Zararları Nelerdir?

   Adaçayı son derece güvenilir olsa da bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Genel olarak ada çayının zararları şunlardır:

   • Tansiyonu bazı durumlarda yükseltebilir.
   • Mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
   • Düşük kan şekeri problemi yaşayan kişilerin kan şekeri seviyelerini daha da düşürebilir.
   • Fazla oranda bu bitkinin kullanımı bilişsel işlevi zayıflatabilir.
   • Yüksek oranda tüketimi hamileler için sakıncalıdır.
   • Kalp atışında hızlanmalara yol açabilir.
   • Epilepsi ataklarına neden olabilir.
   • Alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
   • Sperm sayısını azaltabilir ve hormonal dengeyi bozabilir. Bunun için gün içerisinde 1-2 fincandan fazla içilmemelidir.

   Sizlere bu yazımızda ada çayından bahsettik aklınıza takılan sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet