Acurun Faydaları Nelerdir? Acur hangi hastalıklara iyi gelir?

   24.05.2020
   Acurun Faydaları Nelerdir? Acur hangi hastalıklara iyi gelir?

   Acurun Faydaları Nelerdir? Acur hangi hastalıklara iyi gelir?   Acur, kabakgiller familyasına ait nadir olarak tüylü ve kabuk kısmı çizgili olan bir bitkidir. Bir yıllık sürünücü ve otsu olabilen bir bitki türüdür. Çiçekleri ise sarı renge sahiptir. Acurun meyveleri ise salatalığa benzemektedir. Ancak salatalıktan daha sert, uzun ve etli bir görüntüye sahiptir. Meyvesi düz, kıvrık ya da silindirik bir şekildedir, 4 ile 9 cm çapına sahiptir ve 30 ile 60 cm uzunluğuna ulaşabilir. Olgunluk zamanında 100 cm’yi bile geçtiği görülmüştür. Acurun kabuğu koyu yeşilden beyaza kadar değişebilen farklı renklere sahiptir ve uzunlamasına da çizgileri bulunur. Ülkemizde de taze bir şekilde tüketim son derece yaygındır. Genel olarak yıkanarak kabuğu hiçbir şekilde soyulmadan tüketilmektedir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Batı bölgelerinde yetiştirilir. Tüm bunlarla beraber acur turşusu da sık bir şekilde yapılmaktadır.

   Acurun Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak acurun faydaları şunlardır:

   • Acur Antioksidanların Kaynağıdır

   Acur, oksidatif stres için doğal bir tedavi olabilen yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Antioksidanlar, farklı vücut işlevleri tarafından meydana getirilen serbest radikallerin toplayıcısı olarak işlev görür. Güneşe maruz kalma, belirli kimyasallara maruz kalma ve işlenmiş gıda ürünleri ile vücuda kolay bir şekilde girer. Diyet, tehlikeli kimyasallar ve boş kaloriler bakımından zenginse ve de kimyasallara ya da güneşe maruz kalırsa serbest radikaller oksidatif strese sebep olabilir. Oksidatif stres, büyük hastalıklarla da ilişkilidir ve kanserle de yakından alakalıdır. Besinler, avokado yağı ve zeytinyağı gibi yağ kaynakları eşliğinde vücut tarafından emilen yağda çözünür antioksidanlar açısından son derece zengindir. Acur, büyük bir antioksidan alfa-karoten kaynağı olan yüksek A vitamini içeriğine de sahiptir. Acur, enflamasyonu (iltihap) azaltmak ve kanser türlerini önlemekle ilişkili beta kriptoksantin ve beta karoten içerir. Ayrıca antioksidanların enzim reaksiyonlarını destekleyen manganez de bulunur.

   • Acur Enflamasyonu (İltihap) Düşürür

   Acur, bağışıklık tepkilerini teşvik eden, hastalıklara ve sorunlara karşı koyabilen yeterli miktarda beta karoten içermektedir. A vitamini bağışıklık mekanizmasını kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Otoimmün sorunlar ve kanserle mücadele etmeye de yardımcı olur. A vitamini, farklı tür hastalıkların ana sorunu olan iltihabı da azaltmaya yardımcı olur. İltihaba, daha fazla saldırabilen aşırı aktif olan bağışıklık sistemi sebep olur. Besinlerin alımı bağışıklık mekanizmasını dengelemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Acur, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları ve zatürree benzeri enfeksiyonların engellenmesine yardımcı olabilen zengin C vitamini içeriğine de sahiptir.

   • Acur Kanseri Tedavi Eder

   Acur, vücuda tam manasıyla besinleri sağlayarak ve hastalıklara olduğu kadar enfeksiyonlara da karşı koyabilen gıdaları sağlayarak kanser şansını azaltmaya yardımcı olan ve kanserle adeta savaşan gıdalardır. Acur içeriğindeki protein, cilt kanseri hücrelerinin büyümesinin inhibisyonuna yardımcı olur ve bu durum da acuru, anti kanser ajan yapar. C vitamini akciğer ve yumurtalık kanserinin tedavisi için de faydalıdır.

   • Acur Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

   Acur, sağlıklı ve güçlü kemiklerin bakımı için son derece faydalıdır. Daha güçlü kemikler için yüksek potasyum içeriği şarttır. Yüksek potasyum içeriği, kırılgan kemiklerden muzdarip ve osteoporoz şansı yüksek olan özelikle de yaşlı erkeklerde ve postmenopozal kadınlarda bile daha yoğun kemiklerle ilişkilidir. Acur içeriğinde var olan manganez, menopoz geçiren kadınlarda kemik sağlığını ve osteoporoz riskini önlemeye yardımcı olur. Kemiklerin yapısını korumaya, omurganın mineral yoğunluğu arttırmaya ve kalsiyum emilimine yardımcı olur. C vitamini, kemik kütlesi meydana getirmek için hayati olan kollajen üretiminde de hayati bir rol oynar. Folat, demir ve çinko gibi diğer mineraller kemik sağlığına katkıda bulunur.

   • Acur Yorgunluğu Azaltır

   Acur, fare üzerinde yapılan deneylerde yorgunluğu azaltmada etkili olduğu ve çalışmalarda egzersiz performansını arttırdığı bulunmuştur. C vitamini, fiziksel eforla beraber alındığı zaman ya da tüketildiği zaman vücudun havadan emdiği oksijeni teşvik ettiği için fiziksel performansa da büyük oranda yardımcı olur. C vitamini bakımından zengin olan gıdalar, genel olarak maraton ya da ağır fiziksel aktiviteler esnasında meydana gelebilen üst solunum yolu enfeksiyonlarını engeller.

   • Acur Kilo Vermeyi Destekler

   Acur, kalorili olarak vücudu bastırmadan yüksek oranda besinlerle yüklenir. Birkaç tane acur tüketmek, mükemmel bir katkı olabilecek kaloriler sağlar. Araştırmalar, acurdan elde edilen ekstraktın, lipogenez ismi verilen yağ oluşumu gibi hücresel süreçler üzerinde hayati bir etkiye sahip olan anti obezite özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Manganez alımı, diğer besinler ve potasyum ile tüketildiği zaman aşırı kilolu bireylerde kiloyu azaltmaya yardımcı olur. Yağ, yüksek özelliklere sahiptir ve bu sebeple diyetlere eklemek için mükemmel bir seçimdir. Lif, kilo yönetimini destekleyen tokluk hissini teşvik eder.

   • Acur Adet Öncesi Sendrom (PMS) Belirtilerini Hafifletir

   Adet öncesi sendrom belirtilerini azaltmak için diyetlere acur eklenebilir. Bazı PMS ilaçları, semptomlardan kurtulma sağlar, ancak zararlı yan etkiler de verebilir. Acur, doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Manganez eksikliği, ruh hali değişimleri ve şiddetli ağrı gibi PMS belirtilerine sebep olur. Acurdaki potasyum, kas kramplarının engellenmesine ve hafifletilmesine yardımcı olur.  E ve K vitamin formları, bu süper besinde bulunan ve adet öncesi sendroma karşı koyan diğer besinlerdir.

   • Acur Vizyonu Destekler

   Acur, beta karoten, alfa karoten, lutein ve zeaksantin gibi dört temel karotenoid türünden kaynaklanan yüksek A vitamini içeriği taşır. Karotenoidler, oksidatif stresin yanı sıra maküler dejenerasyonun (sarı nokta hastalığı) engellenmesi için doğrudan retinada çalışır. İlk iki karotenoid, vücudun A vitamini formunda kullanabileceği retinole dönüştürülür.

   • Acur Kan Basıncını Normalleştirir

   Kan basıncı değişimleri kalp sağlığını da etkiler. Bu sebeple kan basıncını normalleştirmek son derece önemlidir. Acurdaki yüksek potasyum içeriği bu işlevi yerine getirebilir. Vazodilatör görevi görür, bu sebeple ateroskleroz, kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler sorunları azaltarak arterler ile beraber kan damarlarındaki gerginliği yüksek oranda azaltır. Acur, bir porsiyon diyette sodyum etkilerini önleyerek kan basıncını düşürür. Sağlıklı tansiyon aralığı ise çeşitli ciddi sağlık sorunlarını engeller.

   • Acur Sindirim Sağlığını Teşvik Eder

   Acur, sindirim sürecini teşvik edebilen, şişkinlik ve de kabızlık gibi sorunlardan kurtulma sağlayabilen harika bir diyet lifi kaynağıdır. Diyet lifi dışkıya hacim kazandırır ve kolon iltihabı olasılığını azaltarak peristaltik hareketi uyarır. Lif, fazla kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kalbin sağlığını korur. Lif bakımından zengin diyet kabızlık olasılığını büyük oranda önler ve sağlıklı sindirim sistemini uyarır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Bedava İnternet Begonya Maddi Yardım