A Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   12.04.2020
   A Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   A Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? A vitamininin görme yeteneğiz için oldukça gerekli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak bunun diğer organlar için de aynı derecede önemli olduğunu biliyor muydunuz? A vitamini, kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişimi ile beraber gücü için şart olan besinlerden biridir.

   A vitamini yüklü bir diyet, haftalar içinde gözlerinizin ve kemiklerinizin durumunu iyileştirebilir. Günlük olarak tüketilirse A vitamini yaşa bağlı kemik sorunlarına neden olan faktörlere karşı bir kalkan olarak çalışmaya başlar.

   A vitamininin sağlık yararlarından bazıları, idrar taşlarını önlemeyi, sağlıklı kemikler sağlamayı, kas büyümesini teşvik etmeyi, hasarlı doku ile beraber hücreleri doğal olarak onarmayı ve çoğaltmayı, vücudun yaşlanma sürecini geciktirmeyi ve kızamık tedavisine yardımcı olmayı içerir. Diğer yararları arasında ise sivilce tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücutta yüksek kolesterol seviyesini düşürmek ve iyi cilt durumunu iyileştirmek yer alır.

   A Vitamini Nedir?

   A vitamini iki farklı türe ayrılır. Bunlar; hayvansal gıdalarda bulunan retinoidler ve bitkilerde var olan beta – karotendir. Kanserli hücreleri ve serbest radikalleri yok etmek gibi çeşitli sağlık problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar yüksek derecelere sahiptir. Göz sağlığı için en iyi besin olarak bilinen A vitamini, bağışıklık sisteminiz için ise eşit derecede etkilidir.

   Çocuklara takviye şeklinde yeterli miktarda A vitamini verebilirsiniz, ancak A vitamini ile paketlenmiş yiyecekleri günlük diyetlerine dahil etmeniz çok daha da iyi olacaktır. Yetişkinler için ise uzmanlar, takviye almayı önerir; ancak, hipertansiyon veya diyabet gibi kronik hastalıklarınız varsa kendi kendinize takviye kullanmaktan kaçının. Bunun için doktorunuza mutlaka başvurun.

   A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

   A vitaminin faydaları genel olarak şunlardan oluşur:

   • A Vitamini Görme Yeteneğini Geliştirir

   Gözleriniz hassastır ve bu nedenle ekstra bakım ve koruma gerektirir. A vitamini, gözleri güzel ve nemli tutarak zayıf görme yeteneğini tedavi ettiği bilinmektedir. Düzenli olarak A vitamini tüketiminin, gece körlüğünden önleyen gece görüşünü arttırdığı da açıktır. Göz uzmanlarına göre retinol, gözlerdeki ‘görsel morun’ gelişimine yardımcı olan tek besindir. A vitamininin yaşa bağlı göz problemleri olan maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve katarakt risklerini azaltma potansiyeline de sahiptir.

   • A Vitamini İdrarda Taş Oluşumunu Önler

   İdrar taşları, zahmetli bir sağlık sorunudur. Bundan kaçınmak için mümkün olan her türlü önlemi almalısınız. Bununla birlikte, sağlık komplikasyonundan kurtulmanın etkili bir yolu da A vitamini açısından zengin bir diyet tüketmektir. Vücut üzerinde kalsiyum fosfat elde edilerek idrar taşı meydana getiren etkenlere karşı mükemmel bir şekilde kalkan olarak işlev gördüğü bilinmektedir. A vitamini ayrıca, idrar yolunun şeklini korur ve idrar taşının tekrar ortaya çıkma olasılığını en aza indirir.

   • A Vitamini Kemikleri Güçlendirir

   Süt ürünlerinin ve D vitamininin, kemiklerinizi ve dişlerinizi daha güçlü tuttuğu bilinmektedir. Bu nedenle uzmanlar, süt ürünlerini rutininize dahil etmenizi ve kemik problemlerini önlemek için düzenli olarak süt içmenizi önerir. Hatırı sayılır bir zamandan sonra yapılan kapsamlı bir araştırmada bilim adamları, düzenli A vitamini tüketiminin kemikleriniz ve dişleriniz için de etkili olduğunu keşfettiler. Diğer besinler ile birleştiğinde A vitamini, dişlerinizin yüzeyinin altında dentin adı verilen katı bir tabaka üretir. Bu tabaka dişlerinizi çeşitli ağız sağlığı sorunlarına karşı güçlendirir.

   • A Vitamini Kas Gelişmesini Teşvik Eder

   Buna dikkat etmeyebilirsiniz, ancak kas gelişmesi özellikle de çocuklar ve büyüyen gençler için gereklidir. Doğru bir diyet, uygun kas büyümesini sağlar. A vitamini, daha iyi bir kas gelişmesini teşvik eder. Bu durum ise bu vitamin formunun bir başka sağlık yararıdır. Çocukların ve büyüyen gençlerin uygun kas gelişmesi için yiyeceklere, kaslarda kas distrofisinin gelişmesini engellemeye yardımcı olacak bol miktarda A vitamini içeren diyetlerin dahil edilmesi önemlidir.

   • A Vitamini Dokuları Onarır

   Vücut, hücre ve dokuları doğal bir şekilde üretir. Ancak bu işlem için besin maddelerine ihtiyaç duyar. Yeteri oranda besin maddesi olmadan bu süreç, gerçekleşemez ve vücut, yeni doku kesinlikle üretemez. Bu nedenle, eski dokuları yenileriyle etkili bir şekilde değiştirdiği için bu doğal süreci sağlamak amacıyla herhangi bir şekilde A vitamini tüketilmesi önerilmektedir.

   • A Vitamini Kızamık Sorununu Tedavi Eder

   Kızamık, ne nadir ne de sık görülen bir hastalıktır. Bundan dolayı her an ortaya çıkabilir. Çocuk doktorları, A vitamini eksikliği olan çocukların kızamığa daha çabuk yakalandıklarını belirtmektedirler. Bu nedenle çözüm, diyetlerine A vitamini içeren gıda maddelerini dahil etmektir. Bu vitaminin yeterli bir miktarı kızamıkla birlikte gelen ishali ve ateşi de hafifletir.

   • A Vitamini Yaşlanma Sürecini Geciktirir

   Yaşlandıkça ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortaya çıkması çok sık bir şekilde görülür. Bu yaşlanma durumlarını minimuma indirmek amacıyla bir yığın ürün ve tedavi olmasına rağmen, bir besinin yapabileceklerini yapamazlar. Bu nedenle uzmanlar, A vitaminine güvenir. Bu vitaminin, kırışıklıklar ile beraber ince çizgileri minimuma indirerek yaşlanmayı geciktirdiği söylenir. Doğal bir şekilde nem içerdiği için cildinizi nemli tutar. Cildiniz ise bu nemi emdiğinde tekrar gençleşir.

   • A Vitamini Sivilceyi Yok Eder

   Aşırı sebum üretimi, iyileşmesi aylar alabileceği için stres yaratan sivilcelere sebep olur. A vitamini takviyesi almanın, ciltte sebum üretimini sınırlandırarak sivilceyi tedavi ettiği söylenir. Vitamindeki antioksidanlar, pürüzsüz olarak kalan ölü cilt hücrelerini gençleştirir.

   • A Vitamini Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

   A vitamini bir bağışıklık kuvvetlendirici olarak işlev görür. Güçlü bir bağışıklık sistemi bulaşıcı bakterileri tam manasıyla uzak tutar. Ancak bunun için mutlaka işlevselliğin korunması gereklidir. Günlük olacak bir şekilde A vitamini tüketmenin, sorunlara sebep olan antijenlerle mücadele eden lenfositik cevapları arttırdığı da söylenmektedir. Mukusta bulunan zarların nemli tutulması için ihtiyaç duyulan özelliklere sahiptir. Bu nemli mukus zarı daha iyi bir bağışıklık sağlar ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini destekler. Bu süreç ayrıca, vücudunuzdaki mikrop ve bakterilerin tekrar girmesini önler.

   • A Vitamini Yüksek Kolesterol Seviyelerini Önler

   Yüksek kolesterol seviyeleri, çeşitli kardiyo sorunlarına katkıları nedeniyle göz korkutucudur. Yüksek kolesterol ile ilişkili çok sayıda başka ciddi sağlık sorunu vardır. Bu yüzden beslenme uzmanları, A vitamini yüklü diyetler önermektedir. Çünkü bu önemli vitamin, yüksek kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, doğru kan akışını sağlamak için arterleri genişlettiği de bilinmektedir. A vitamini kan pıhtılaşma olasılığını da azaltabilir.

   A Vitaminin Cilde Faydaları

   A Vitamini Cildi Onarır ve Canlandırır, Tüm vitaminlerin cildin durumunu arttırdığı bilinmektedir. A vitamini de cildin sağlığı için şart olan iyileştirici özelliklere ve antioksidanlara sahiptir. Zenginleştirilmiş A vitamini tüketmek, doğal bir ışıltı vererek cildin rengini iyileştirir.

   Sonuç olarak A vitamini, gerçekten genel sağlığınızı geliştirme potansiyeline sahip mucizevi bir vitamindir.

   A Vitamini Nelerde Var

   A vitamini nelerde var? A vitamini içeren meyve ve sebzeler ise kayısı, havuç, mango, portakal, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, maydanoz, yeşil fasulye, pırasa, bezelye, avokado, badem, ceviz, kabak çekirdeğidir.

   • A Vitamini İçeren Hayvansal Gıdalar; Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt
   • A Vitamini İçeren Yiyecekler; Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz.

   A Vitamini Eksikliği Belirtisi

   A vitamini eksikliği belirtileri kendini çok sık gösterir. İşte A vitamini eksiliği belirtileri;

   • Bağışıklık sistemi zayıflar, hastalıklara yakalanma riski artar
   • Çocuklarda A vitamini eksiliği gelişimi olumsuz etkiler
   • Sindirim sistemini olumsuz ekiler
   • Ciltte tahriş ve cilt kuruluğu görülür
   • Göz kuruluğuna neden olur
   • Demir eksiliği yaşanır
   • Gece körlüğü ortaya çıkabilir
   • Kemik yapısı ve dişler zayıflama görülür
   • Enfeksiyona yakalanma riski daha fazladır.

   A vitamini eksiliği asla ihmal edilmemeli ve sağlık beslenmeye önem verilmelidir. a

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet